REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek aktywizacyjny a zawieszenie zasiłku dla bezrobotnych

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Dodatek aktywizacyjny a zawieszenie zasiłku dla bezrobotnych. / fot. Shutterstock
Dodatek aktywizacyjny a zawieszenie zasiłku dla bezrobotnych. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

Czy zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych pozbawia możliwości otrzymania dodatku aktywizacyjnego? Jaka jest wysokość dodatku w przypadku znalezienia pracy przez osobę bezrobotną?

Zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych a dodatek aktywizacyjny

Zawieszenie prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie pozbawia statusu osoby bezrobotnej. Co z dodatkiem aktywizacyjnym? Czy w przypadku znalezienia pracy w okresie zawieszonego zasiłku dodatek aktywizacyjny może być przyznany?

Autopromocja

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, której przyznano prawo do zasiłku oraz która podjęła zatrudnienie samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd do pracy na niepełny etat i z wynagrodzeniem niższym od minimalnego.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Wysokość dodatku aktywizacyjnego

Dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości:

 • do 50% zasiłku dla bezrobotnych wypłacany przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek dla bezrobotnych, w przypadku podjęcia pracy z własnej inicjatywy;
 • w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku dla bezrobotnych, w przypadku podjęcia zatrudnienia w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy. W tym przypadku dodatek aktywizacyjny będzie wypłacany przez cały okres, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek.

Kiedy następuje zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

W przypadku nabycia prawa do dodatku solidarnościowego, prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium ulega zawieszeniu z mocy prawa na okres od nabycia prawa do dodatku solidarnościowego do dnia jego utraty. Oznacza to, że decyzja administracyjna o zawieszeniu wypłaty zasiłku nie będzie wydawana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie zawieszenia zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium nie są wypłacane. Wypłata tych świadczeń zostaje przesunięta na okres po zakończeniu pobierania dodatku solidarnościowego.

Dodatek aktywizacyjny w okresie zawieszenia zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych może być przyznany od dnia rejestracji lub po okresie 90-dniowej karencji, w zależności od tego, w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających rejestrację.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

W okresie karencji dodatek aktywizacyjny nie przysługuje. Może on być przyznany dopiero w momencie pobierania zasiłku.

Dodatek aktywizacyjny w okresie otrzymywania dodatku solidarnościowego

Zawieszenie prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych w okresie otrzymywania dodatku solidarnościowego nie jest jednak tym samym, co karencja. Osobie, której przyznano dodatek solidarnościowy oraz której zawieszono wypłatę zasiłku dla bezrobotnych na okres pobierania tego dodatku przysługuje prawo do dodatku aktywizacyjnego w przypadku podjęcia zatrudnienia. Dodatek solidarnościowy nie będzie wówczas wypłacany.

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA