Dodatek solidarnościowy a podjęcie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek solidarnościowy
Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie wprowadzone ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Wynosi 1400 zł netto. Przysługuje osobie, która utraciła pracę po dniu 15 marca 2020 r. z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem (COVID-19). Składając wniosek do końca czerwca, można było otrzymać dodatek aż 3 razy. Świadczenie to przysługuje bowiem od początku czerwca do końca sierpnia tego roku (3 miesiące). Więcej informacji na temat warunków otrzymania świadczenia znajduje się w artykule: Dodatek solidarnościowy - warunki, wniosek EDS, przykłady. A co w przypadku podjęcia pracy w trakcie pobierania dodatku solidarnościowego?
REKLAMA
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
Podjęcie pracy
Dodatek solidarnościowy mogą pobierać wyłącznie osoby bezrobotne. Jeśli osoba, która utraciła pracę po 15 marca z powodu koronawirusa, znajdzie nowe zatrudnienie, nie otrzyma dodatku. Natomiast podjęcie pracy już w trakcie pobierania dodatku wyklucza możliwość otrzymania dodatku solidarnościowego za miesiąc następujący po miesiącu, w którym została podjęta. Dotyczy to także przepracowania w danym miesiącu tylko jednego dnia.
Zgodnie bowiem ze wspomnianą ustawą uzyskanie tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. podjęcie pracy) jest równoznaczne z brakiem prawa do dodatku solidarnościowego za następny miesiąc.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat