reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?

Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Konto tylko na osobę fizyczną!

Warto podkreślić, że profil PUE zakładany jest wyłącznie na osobę fizyczną. Zgodnie z Regulaminem Nowego Portalu Informacyjnego ZUS jeśli płatnik składek jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wówczas musi założyć konto PUE za pośrednictwem przedstawicieli ustawowych lub statutowych. W razie potrzeby można udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu.

Płatnik składek będący osobą fizyczną również może udzielić pełnomocnictwa do założenia profilu PUE ZUS. Wówczas profil można założyć i dla płatnika i pełnomocnika (innej osoby fizycznej) bądź tylko dla pełnomocnika.

Profil PUE zakłada się za pośrednictwem internetu. Wizyta w ZUS jest jednak konieczna, jeśli osoba zakładająca profil nie posiada certyfikatu kwalifikowanego ani profilu zaufanego ePUAP, dzięki którym można uwierzytelnić swoją tożsamość. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnictwo musi być złożone w placówce ZUS. Można to zrobić osobiście bądź wysłać je pocztą. Ponadto istnieje możliwość elektronicznego udzielenia pełnomocnictwa. Służy temu formularz ZUS-PEL. W takim przypadku przesyła się je do ZUS z PUE przez płatnika-mocodawcę, który ma swój profil na PUE ZUS. Warto podkreślić, że w celu odbierania elektronicznych zaświadczeń lekarskich nie wystarczy zarejestrowanie upoważnienia ZUS-PEL tylko do korespondencji. Aby mieć wgląd w elektroniczne zwolnienia, konieczny jest dostęp do profilu płatnika składek, a tu ZUS wymaga upoważnienia w pełnym zakresie. Pełnomocnictwo udzielone na druku ZUS-PEL odwołuje się pisemnie.

Spółka prawa handlowego ma kilku właścicieli. Kto może zostać uprawniony do założenia profilu PUE i wglądu we wszystkie zwolnienia lekarskie? Właściciele mogą wspólnie wybrać osobę, która będzie upoważniona do czynności przed ZUS. Przepisy prawa nie narzucają, kto w takiej sytuacji powinien mieć dostęp do profilu płatnika składek na platformie.

Jeśli pracodawca/płatnik obsługiwany jest przez biuro rachunkowe, pełnomocnictwa do założenia profilu na PUE można udzielić pracownikowi wspomnianego biura.

W celu założenia profilu ZUE jedna osoba fizyczna może być pełnomocnikiem dowolnej liczby płatników składek.

Księgowa była upoważniona przez płatnika składek do założenia konta na PUE i wglądu we wszystkiego e-ZLA. Księgowa zwolniła się z pracy i nikt nie miał już dostępu do platformy. W celu uniknięcia takich sytuacji płatnik może upoważnić kilka osób do dostępu do profilu płatnika składek.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama