Kategorie

Emerytura od 1 października 2017 r. - pytania i odpowiedzi

Emerytura od 1 października 2017 r. - pytania i odpowiedzi/fot.shutterstock
Emerytura od 1 października 2017 r. - pytania i odpowiedzi/fot.shutterstock
Od 1 września 2017 r. uprawnieni mogą składać wnioski o przejście na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Nowe przepisy obniżające wiek emerytalny zaczną obowiązywać od 1 października 2017 r. Co z emeryturą częściową? Dla kogo okresowa emerytura kapitałowa? Jak długo będą opłacane składki w związku ze świadczeniem pielęgnacyjnym?

Co z podwyższonym wiekiem emerytalnym?

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o emeryturach i rentach, do końca września 2017 roku obowiązuje tzw. podwyższony wiek emerytalny. Wiek ten jest zróżnicowany i zależy od roku i kwartału urodzenia danej osoby. Z każdym kolejnym kwartałem rośnie aż do osiągnięcia poziomu 67 lat.

Aby otrzymać emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn), wniosek o jej przyznanie będzie można złożyć we wrześniu lub w październiku 2017 roku. Złożony wcześniej wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie, gdyż nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2017 roku.

Czy zachowam świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub emeryturę pomostową?

Osoby, które mają prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub emerytury pomostowej, mogą je zachować do czasu, aż osiągną podwyższony wiek emerytalny.

Gdy ukończą 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), mogą wcześniej złożyć wniosek o przyznanie emerytury.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Komu podwyższą emeryturę?

Zasada: „ile wypracujesz, tyle dostaniesz” może spowodować, że emerytura danej osoby będzie bardzo niska. Jeśli jednak będzie miała ona odpowiedni staż ubezpieczeniowy, jej  emerytura nie będzie mogła być niższa niż emerytura minimalna. Obecnie jest to 1000 złotych. Od 1 października 2017 roku staż ubezpieczeniowy, uprawniający do podwyższenia emerytury do poziomu emerytury minimalnej, będzie wynosił:

 • 20 lat dla kobiet (dotychczas 22 lata)
 • 25 lat dla mężczyzn (bez zmian)

Gdzie trafią środki z OFE?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje otwarte fundusze emerytalne o obowiązku przekazywania do ZUS środków tych osób, które przed 1 października 2017 roku skończą 50 lat 
w przypadku kobiet i 55 lat w przypadku mężczyzn.

Środki z konta OFE zostaną przekazane na subkonto danej osoby w ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. OFE mają obowiązek przekazywania środków w stosunku do osób, którym zostało 10 lat do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Co z emeryturą częściową?

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 października 2017 roku, nie będzie już przyznawana.

Reklama

Jednakże te osoby, które spełnią warunki wymagane do przyznania emerytury częściowej przed dniem 1 października 2017 roku, otrzymają to świadczenie – i to bez względu na to, czy złożą wniosek do końca września czy później. W takim przypadku prawo do emerytury częściowej i jej wysokość będą ustalane na zasadach obowiązujących do 30 września 2017 roku.

Emeryturę częściową będzie można pobierać do czasu otrzymania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. Warunkiem przyznania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym jest złożenie wniosku oraz rozwiązanie stosunku pracy.

Co zmieni się, gdy otrzymam rentę po 30 września 2017?

Gdy osoby, którym zostanie przyznana renta z tytułu niezdolności do pracy po 30 września 2017 roku, osiągną powszechny wiek emerytalny, ZUS z urzędu przyzna im emerytury.

Jeżeli w dniu ukończenia 60 lub 65 lat renta będzie wstrzymana, emerytura zostanie przyznana od dnia, od którego zostałaby podjęta wypłata renty.

Co zmieni się, gdy otrzymam rentę do 30 września 2017?

Jeśli do końca września 2017 roku dana osoba nie osiągnie podwyższonego wieku emerytalnego i 1 października 2017 roku będzie miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będzie mogła ją pobierać do dnia, w którym osiągnie podwyższony wiek emerytalny. Po tym terminie ZUS przyzna jej emeryturę z urzędu. Osoba w takiej sytuacji będzie mogła też złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągnie obniżony wiek emerytalny. Wtedy emerytura zostanie jej przyznana wcześniej – przed osiągnięciem podwyższonego wieku emerytalnego.


Dla kogo okresowa emerytura kapitałowa?

Reklama

Od 1 października 2017 roku prawo do okresowej emerytury kapitałowej będzie przysługiwało kobietom, które ukończyły 60 lat, należą do OFE, mają ustalone prawo do emerytury i zgromadzoną na subkoncie kwotę, ustaloną na koniec miesiąca przed miesiącem, od którego ZUS przyzna emeryturę równą lub wyższą od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Od 1 października 2017 roku prawo do tej emerytury przysługuje do dnia poprzedzającego 65 urodziny. ZUS powiadomi kobiety, które ukończyły już 65 lat i  pobierają okresową emeryturę kapitałową, o możliwości wystąpienia przed dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, z wnioskiem o przeliczenie emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak długo będą opłacane składki w związku ze świadczeniem pielęgnacyjnym?

W przypadku osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne od dnia 1 października 2017 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą opłacane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta tylko do momentu, w którym okresy składkowe i nieskładkowe wyniosą łącznie 20 lat w przypadku kobiet albo 25 lat w przypadku mężczyzn. To samo dotyczy osób, które pobierają specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Przykładowo: jeśli kobieta posiada już 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, od 1 października 2017 roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie będzie opłacał za nią składek emerytalnych i rentowych

Co z emeryturą nauczycielską?

Nowe przepisy wydłużają możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską, przyznawaną bez względu na wiek dla osób, które przed dniem wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny lub w określonym czasie po jej wejściu w życie ukończyły obniżony wiek, a nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego. Dotyczy to tych nauczycieli, którzy:

 • do 31 grudnia 2008 r. udowodnili co najmniej:
 • 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej 
  w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć

lub

 • 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szkolnictwie specjalnym w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć (ten warunek dotyczy nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych 
  i schronisk dla nieletnich),
 • przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale ukończyli 60 lat ( kobiety) i 65 lat (mężczyźni) albo wiek ten osiągną do 31 sierpnia 2018 r.,
 • rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy albo stosunek ten ulegnie rozwiązaniu lub wygaśnie 
  z przyczyn określonych w Karcie Nauczyciela, m.in. z powodu całkowitej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,
 • nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego lub zgłoszą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w tym funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
 • zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r.

Co ważne, powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2018 roku nie ukończą obniżonego wieku emerytalnego, będą mogli uzyskać prawo do emerytury nauczycielskiej na ogólnych, obecnie obowiązujących warunkach, jeśli z wnioskiem o to świadczenie wystąpią przed ukończeniem wieku emerytalnego obniżonego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Źródło: www.emerytura.gov.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?