REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura od 1 października 2017 r. - pytania i odpowiedzi

Subskrybuj nas na Youtube
Emerytura od 1 października 2017 r. - pytania i odpowiedzi/fot.shutterstock
Emerytura od 1 października 2017 r. - pytania i odpowiedzi/fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2017 r. uprawnieni mogą składać wnioski o przejście na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Nowe przepisy obniżające wiek emerytalny zaczną obowiązywać od 1 października 2017 r. Co z emeryturą częściową? Dla kogo okresowa emerytura kapitałowa? Jak długo będą opłacane składki w związku ze świadczeniem pielęgnacyjnym?

Co z podwyższonym wiekiem emerytalnym?

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o emeryturach i rentach, do końca września 2017 roku obowiązuje tzw. podwyższony wiek emerytalny. Wiek ten jest zróżnicowany i zależy od roku i kwartału urodzenia danej osoby. Z każdym kolejnym kwartałem rośnie aż do osiągnięcia poziomu 67 lat.

REKLAMA

Autopromocja

Aby otrzymać emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn), wniosek o jej przyznanie będzie można złożyć we wrześniu lub w październiku 2017 roku. Złożony wcześniej wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie, gdyż nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2017 roku.

Czy zachowam świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub emeryturę pomostową?

Osoby, które mają prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub emerytury pomostowej, mogą je zachować do czasu, aż osiągną podwyższony wiek emerytalny.

Gdy ukończą 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), mogą wcześniej złożyć wniosek o przyznanie emerytury.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu podwyższą emeryturę?

Zasada: „ile wypracujesz, tyle dostaniesz” może spowodować, że emerytura danej osoby będzie bardzo niska. Jeśli jednak będzie miała ona odpowiedni staż ubezpieczeniowy, jej  emerytura nie będzie mogła być niższa niż emerytura minimalna. Obecnie jest to 1000 złotych. Od 1 października 2017 roku staż ubezpieczeniowy, uprawniający do podwyższenia emerytury do poziomu emerytury minimalnej, będzie wynosił:

  • 20 lat dla kobiet (dotychczas 22 lata)
  • 25 lat dla mężczyzn (bez zmian)

Gdzie trafią środki z OFE?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje otwarte fundusze emerytalne o obowiązku przekazywania do ZUS środków tych osób, które przed 1 października 2017 roku skończą 50 lat 
w przypadku kobiet i 55 lat w przypadku mężczyzn.

Środki z konta OFE zostaną przekazane na subkonto danej osoby w ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. OFE mają obowiązek przekazywania środków w stosunku do osób, którym zostało 10 lat do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Co z emeryturą częściową?

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 października 2017 roku, nie będzie już przyznawana.

Jednakże te osoby, które spełnią warunki wymagane do przyznania emerytury częściowej przed dniem 1 października 2017 roku, otrzymają to świadczenie – i to bez względu na to, czy złożą wniosek do końca września czy później. W takim przypadku prawo do emerytury częściowej i jej wysokość będą ustalane na zasadach obowiązujących do 30 września 2017 roku.

Emeryturę częściową będzie można pobierać do czasu otrzymania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. Warunkiem przyznania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym jest złożenie wniosku oraz rozwiązanie stosunku pracy.

Co zmieni się, gdy otrzymam rentę po 30 września 2017?

Gdy osoby, którym zostanie przyznana renta z tytułu niezdolności do pracy po 30 września 2017 roku, osiągną powszechny wiek emerytalny, ZUS z urzędu przyzna im emerytury.

Jeżeli w dniu ukończenia 60 lub 65 lat renta będzie wstrzymana, emerytura zostanie przyznana od dnia, od którego zostałaby podjęta wypłata renty.

Co zmieni się, gdy otrzymam rentę do 30 września 2017?

Jeśli do końca września 2017 roku dana osoba nie osiągnie podwyższonego wieku emerytalnego i 1 października 2017 roku będzie miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będzie mogła ją pobierać do dnia, w którym osiągnie podwyższony wiek emerytalny. Po tym terminie ZUS przyzna jej emeryturę z urzędu. Osoba w takiej sytuacji będzie mogła też złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągnie obniżony wiek emerytalny. Wtedy emerytura zostanie jej przyznana wcześniej – przed osiągnięciem podwyższonego wieku emerytalnego.


Dla kogo okresowa emerytura kapitałowa?

Od 1 października 2017 roku prawo do okresowej emerytury kapitałowej będzie przysługiwało kobietom, które ukończyły 60 lat, należą do OFE, mają ustalone prawo do emerytury i zgromadzoną na subkoncie kwotę, ustaloną na koniec miesiąca przed miesiącem, od którego ZUS przyzna emeryturę równą lub wyższą od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Od 1 października 2017 roku prawo do tej emerytury przysługuje do dnia poprzedzającego 65 urodziny. ZUS powiadomi kobiety, które ukończyły już 65 lat i  pobierają okresową emeryturę kapitałową, o możliwości wystąpienia przed dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, z wnioskiem o przeliczenie emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak długo będą opłacane składki w związku ze świadczeniem pielęgnacyjnym?

W przypadku osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne od dnia 1 października 2017 r. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą opłacane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta tylko do momentu, w którym okresy składkowe i nieskładkowe wyniosą łącznie 20 lat w przypadku kobiet albo 25 lat w przypadku mężczyzn. To samo dotyczy osób, które pobierają specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Przykładowo: jeśli kobieta posiada już 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, od 1 października 2017 roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie będzie opłacał za nią składek emerytalnych i rentowych

Co z emeryturą nauczycielską?

Nowe przepisy wydłużają możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską, przyznawaną bez względu na wiek dla osób, które przed dniem wejścia w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny lub w określonym czasie po jej wejściu w życie ukończyły obniżony wiek, a nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego. Dotyczy to tych nauczycieli, którzy:

  • do 31 grudnia 2008 r. udowodnili co najmniej:
  • 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej 
    w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć

lub

  • 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szkolnictwie specjalnym w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć (ten warunek dotyczy nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych 
    i schronisk dla nieletnich),
  • przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale ukończyli 60 lat ( kobiety) i 65 lat (mężczyźni) albo wiek ten osiągną do 31 sierpnia 2018 r.,
  • rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy albo stosunek ten ulegnie rozwiązaniu lub wygaśnie 
    z przyczyn określonych w Karcie Nauczyciela, m.in. z powodu całkowitej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,
  • nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego lub zgłoszą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w tym funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r.

Co ważne, powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Nauczyciele, którzy do 31 sierpnia 2018 roku nie ukończą obniżonego wieku emerytalnego, będą mogli uzyskać prawo do emerytury nauczycielskiej na ogólnych, obecnie obowiązujących warunkach, jeśli z wnioskiem o to świadczenie wystąpią przed ukończeniem wieku emerytalnego obniżonego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Źródło: www.emerytura.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA