Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Zatrudniamy pracownika, który od listopada 2006 r. do końca czerwca 2011 r. miał prawo do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 lipca br. ZUS przyznał mu emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat. Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach uzyskanych od marca do czerwca br. Twierdzi, że chce rozliczyć się z tego przychodu w ZUS przed zakończeniem roku rozliczeniowego. Czy mamy obowiązek wystawić mu takie zaświadczenie już teraz? Jak będzie wyglądało rozliczenie przez ZUS jego przychodu, jeśli w każdym z miesięcy od marca do czerwca zarobki pracownika wynosiły po 2000 zł (łącznie 8000 zł)?

Powinni Państwo wystawić pracownikowi zaświadczenie potwierdzające przychód wypłacony w okresie od marca do czerwca br. Dokonując rozliczenia ZUS uwzględni progi zarobkowe ustalone wyłącznie z tych miesięcy.

UZASADNIENIE

Osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają ograniczone możliwości dorabiania. Jeśli z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby osiągają przychód, który przekracza określone progi zarobkowe, przysługujące im świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone.

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe zasady zawieszania i zmniejszania świadczenia oraz zasiłku przedemerytalnego.

Obecnie świadczenie ulega zawieszeniu, gdy uzyskiwany przez świadczeniobiorcę przychód przekracza kwotę wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. W okresie od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. kwota ta wynosi 2257,50 zł. Jest to tzw. graniczna kwota przychodu.

Od 1 marca 2011 r. świadczenie lub zasiłek przedemerytalny ulega zmniejszeniu, jeśli miesięczny przychód świadczeniobiorcy przekracza 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, czyli tzw. dopuszczalną kwotę przychodu. Do 29 lutego 2012 r. wynosi ona 806,30 zł. Zmniejszenie świadczenia jest równe kwocie przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. Po jego dokonaniu musi jednak pozostać do wypłaty minimalna gwarantowana kwota świadczenia (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 433,62 zł).

W zwykłym trybie ZUS rozlicza świadczeniobiorców z dodatkowych zarobków po zakończeniu okresu rozliczeniowego, trwającego od 1 marca danego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. W celu dokonania rozliczenia świadczeniobiorca musi dostarczyć do końca maja do ZUS zaświadczenie potwierdzające uzyskane w tym okresie zarobki, a jeśli sam za siebie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (np. prowadzi działalność gospodarczą) – własne oświadczenie potwierdzające wysokość przychodu.


W określonych przypadkach ZUS może jednak, na wniosek świadczeniobiorcy, dokonać rozliczenia wcześniej niż po zakończeniu roku rozliczeniowego. Możliwe jest to w przypadku, gdy:

 • świadczeniobiorca utracił prawo do świadczenia (np. wskutek ukończenia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury czy nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe),
 • ZUS zawiesił prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego (np. wskutek przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej).

Gdy świadczeniobiorca zdecydował się na wcześniejsze rozliczenie przychodu, może domagać się od płatnika składek, który go zatrudnia (najczęściej od pracodawcy), wystawienia zaświadczenia potwierdzającego zarobki uzyskane w okresie pobierania świadczenia. Pracodawca nie może odmówić wydania takiego zaświadczenia.

W zaświadczeniu pracodawca powinien wykazać:

 • składniki przychodu ze stosunku pracy, które w okresie podlegającym rozliczeniu podlegały oskładkowaniu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (wyłączając przychody nieoskładkowane wymienione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe),
 • kwoty świadczeń chorobowych wypłaconych w skróconym roku rozliczeniowym (np. wynagrodzenie chorobowe, zasiłki: chorobowy, opiekuńczy, macierzyński) – mimo że nie odprowadza się od nich składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Wystawiając zaświadczenie za bieżący rok rozliczeniowy należy wykazać zarówno łączną kwotę zarobków ubezpieczonego w okresie, z którego ma nastąpić rozliczenie, jak i kwoty wypłacone w poszczególnych miesiącach tego okresu. O przyporządkowaniu kwoty przychodu do danego miesiąca decyduje moment wypłaty, a nie okres, za który przychód jest należny.

WAŻNE!

Wystawiając zaświadczenie o zarobkach do celów rozliczenia się przez świadczeniobiorcę z ZUS należy przyporządkowywać wynagrodzenie do tego miesiąca, w którym zostało wypłacone.

Po otrzymaniu zaświadczenia ZUS dokona rozliczenia przychodu w formie rocznej lub miesięcznej – w zależności od tego, która z nich jest korzystniejsza dla osoby uprawnionej.


Dokonując rozliczenia w stosunku miesięcznym ZUS porówna kwoty przychodu osiągnięte w kolejnych miesiącach do dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu obowiązujących w tych miesiącach. Natomiast przy rozliczeniu rocznym ZUS porówna łączną kwotę przychodu osiągniętą w skróconym roku rozliczeniowym do rocznej dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu ustalonych dla tego skróconego roku. W przypadku bowiem, gdy w roku rozliczeniowym powstało lub ustało prawo do świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego albo gdy wypłata tego świadczenia była wstrzymana z przyczyn innych niż osiąganie przychodu, roczne kwoty przychodu (graniczną i dopuszczalną) ustala się dla okresu, w którym istniało prawo do pobierania świadczenia (zasiłku) przedemerytalnego, z dokładnością do dnia oraz z zaokrągleniem do pełnych 10 groszy w górę. Odpowiedniemu skróceniu podlega również roczna gwarantowana kwota świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Korzyści

Od roku rozliczeniowego 2011/2012 ZUS może rozliczyć przychód osoby uprawnionej do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego w formie rocznej – jeśli jest to dla tej osoby korzystniejsze.

Jednak w przypadku Państwa pracownika nie ma znaczenia, w jakim wariancie – miesięcznym czy rocznym – zostanie rozliczony przychód. Państwa pracownik uzyskał w skróconym okresie rozliczeniowym od marca do czerwca 2011 r. zarobki w wysokości 2000 zł w każdym z 4 miesięcy. Jest to kwota niższa od miesięcznej granicznej kwoty przychodu (2000 zł < 2257,50 zł). Zarazem jednak zarobki pracownika przekroczyły miesięczną dopuszczalną kwotę przychodu, w każdym miesiącu o 1193,70 zł (2000 zł – 806,30 zł = 1193,70 zł). Jest to tzw. kwota zmniejszenia świadczenia. Ponieważ kwota zmniejszenia (1193,70 zł) jest wyższa niż przysługujące pracownikowi świadczenie przedemerytalne (867,25 zł), przy rozliczeniu w formie miesięcznej świadczenie przedemerytalne za okres od marca do czerwca 2011 r. ulegnie zmniejszeniu do minimalnej gwarantowanej kwoty świadczenia przedemerytalnego, tj. do 433,62 zł.

Podobnie będzie przy rozliczeniu w formie łącznej całego przychodu ze skróconego okresu. Łączny przychód jest niższy od ustalonej dla tego okresu rocznej granicznej kwoty przychodu (8000 zł < 9030 zł), ale przekracza dopuszczalną kwotę przychodu ustaloną dla tego okresu (4 miesiące x 806,30 zł = 3 225,20 zł) o 4774,80 zł (8000 zł – 3225,20 zł = 4774,80 zł). W tym przypadku kwota zmniejszenia (4774,80 zł) również jest wyższa niż przysługujące łącznie w ciągu 4 miesięcy świadczenie (4 miesiące × × 867,25 zł = 3469 zł). Dlatego ubezpieczonemu przysługuje świadczenie w minimalnej gwarantowanej wysokości.

Podstawa prawna

 • art. 5–6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.),
 • ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 17, poz. 79),
 • komunikat Prezesa ZUS z 16 lutego 2011 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych (M.P. Nr 15, poz. 165).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
  Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
  Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
  16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
  Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
  Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
  Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
  86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
  Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
  Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
  Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
  W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
  Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
  Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
  Jakie jest w Polsce bezrobocie?
  Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.