reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zatrudniamy pracownika, który od listopada 2006 r. do końca czerwca 2011 r. miał prawo do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 lipca br. ZUS przyznał mu emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat. Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach uzyskanych od marca do czerwca br. Twierdzi, że chce rozliczyć się z tego przychodu w ZUS przed zakończeniem roku rozliczeniowego. Czy mamy obowiązek wystawić mu takie zaświadczenie już teraz? Jak będzie wyglądało rozliczenie przez ZUS jego przychodu, jeśli w każdym z miesięcy od marca do czerwca zarobki pracownika wynosiły po 2000 zł (łącznie 8000 zł)?

Powinni Państwo wystawić pracownikowi zaświadczenie potwierdzające przychód wypłacony w okresie od marca do czerwca br. Dokonując rozliczenia ZUS uwzględni progi zarobkowe ustalone wyłącznie z tych miesięcy.

UZASADNIENIE

Osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają ograniczone możliwości dorabiania. Jeśli z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby osiągają przychód, który przekracza określone progi zarobkowe, przysługujące im świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone.

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe zasady zawieszania i zmniejszania świadczenia oraz zasiłku przedemerytalnego.

Obecnie świadczenie ulega zawieszeniu, gdy uzyskiwany przez świadczeniobiorcę przychód przekracza kwotę wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. W okresie od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. kwota ta wynosi 2257,50 zł. Jest to tzw. graniczna kwota przychodu.

Od 1 marca 2011 r. świadczenie lub zasiłek przedemerytalny ulega zmniejszeniu, jeśli miesięczny przychód świadczeniobiorcy przekracza 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, czyli tzw. dopuszczalną kwotę przychodu. Do 29 lutego 2012 r. wynosi ona 806,30 zł. Zmniejszenie świadczenia jest równe kwocie przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. Po jego dokonaniu musi jednak pozostać do wypłaty minimalna gwarantowana kwota świadczenia (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 433,62 zł).

W zwykłym trybie ZUS rozlicza świadczeniobiorców z dodatkowych zarobków po zakończeniu okresu rozliczeniowego, trwającego od 1 marca danego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. W celu dokonania rozliczenia świadczeniobiorca musi dostarczyć do końca maja do ZUS zaświadczenie potwierdzające uzyskane w tym okresie zarobki, a jeśli sam za siebie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (np. prowadzi działalność gospodarczą) – własne oświadczenie potwierdzające wysokość przychodu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama