reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Zwolnienie z przyczyn dotyczących pracodawcy

Prawo do świadczenia przedemerytalnego mogą również uzyskać osoby, których stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. m.in.:

  • z przyczyn niedotyczących pracowników na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. zwolnienia grupowe) lub przepisów Kodeksu pracy (w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zatrudniającego mniej niż 20 pracowników),
  • z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych.

Osoby, których stosunek pracy został rozwiązany z wymienionych wyżej przyczyn, mogą nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli do dnia rozwiązania tego stosunku ukończyli wymagany wiek (co najmniej 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn) oraz posiadali okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. W przypadku gdy staż ten wynosi co najmniej 35 lat (kobieta) lub 40 lat (mężczyzna) świadczenie przedemerytalne mogą uzyskać bez względu na osiągnięty wiek. Również ta grupa zwolnionych pracowników musi spełnić warunek co najmniej 6-miesięcznego zatrudnienia u ostatniego pracodawcy (łącznie z okresami pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa).

Na preferencyjnych warunkach mogą uzyskać świadczenie przedemerytalne osoby, które zostały zwolnione (z wymienionych wyżej przyczyn) z zakładów produkujących azbest, o których mowa w ustawie z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (DzU z 2004 r. nr 3, poz. 20 ze zm.). Osoby te muszą udowodnić, że posiadają staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz że co najmniej 10 lat były zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w tych zakładach (art. 6 ww. ustawy). W razie spełnienia tych warunków świadczenie przedemerytalne przysługuje im niezależnie od osiągniętego wieku.

Przedsiębiorcy oraz osoby bez renty

Możliwość nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego mają również osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność (w tym działalność gospodarczą), a następnie ogłosiły upadłość. Świadczenie przysługuje im pod warunkiem, że prowadziły wspomnianą działalność do dnia ogłoszenia upadłości oraz nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące, a także za ten okres opłaciły składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponadto do dnia ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy muszą ukończyć co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) oraz posiadać okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama