REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa cywilnoprawna z własnym pracownikiem a składki ubezpieczeniowe

Andrzej Okułowicz

REKLAMA

Często z pracownikami zatrudnianymi już przez pracodawców w ramach umów o pracę  zawiera się kolejne umowy - umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Czy łącząca pracodawcę z pracownikiem umowa cywilnoprawna rodzi obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych?

W październiku 2013 r. zawarliśmy z naszym pracownikiem na okres do 30 września 2014 r. umowę zlecenia, której czynności nie wchodzą w zakres obowiązków pracowniczych. Następnie w lutym 2014 r. podpisaliśmy z tą osobą umowę o dzieło. Czy od umowy o dzieło powinniśmy opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne (tak jak przy dwóch trwających jednocześnie umowach zlecenia)?

REKLAMA

Autopromocja

Nie. Przychód z umowy zlecenia oraz z umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą należy doliczyć do przychodu pracownika z tytułu umowy o pracę. Tak ustalona kwota stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zatrudnionego. W tym przypadku nie mają zastosowania reguły rozstrzygające zbiegi tytułów do ubezpieczeń, gdyż wszystkie umowy zostały zawarte z własnym pracownikiem.

Pracownik podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponadto za taką osobę obowiązkowe są też składki na FP i FGŚP.

Nieprawidłowe jest zatem przekonanie, że za pracownika wykonującego zawartą z pracodawcą umowę zlecenia należy odprowadzić jedynie składkę zdrowotną, a z umowy o dzieło nie należy odprowadzać żadnych składek. W tej sytuacji nie zachodzi bowiem zbieg dwóch (lub więcej) tytułów do ubezpieczeń społecznych. Nie mają tym samym zastosowania reguły rozstrzygające zbiegi tytułów do tych ubezpieczeń określone w art. 9 ustawy systemowej. Składki jak za pracownika należy naliczyć zarówno od wykonywanej przez niego na rzecz własnego pracodawcy umowy zlecenia, jak i od umowy o dzieło.

Do celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń za pracownika uznaje się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osobę zatrudnioną w ramach stosunku pracy (na umowę o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę),
  • zleceniobiorcę, pod warunkiem że wykonuje on umowę zlecenia, umowę o świadczenie usług bądź umowę o dzieło na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej).

Przez pojęcie pracy „na rzecz swojego pracodawcy” należy rozumieć sytuację, gdy umowa cywilnoprawna jest zawarta z innym podmiotem niż pracodawca, ale rezultat pracy zleceniobiorcy uzyskuje pracodawca.

PRZYKŁAD

Robert S. jest zatrudniony w miejskim szpitalu publicznym jako lekarz anestezjolog. Dodatkowo zawarł ze spółką jawną Medics umowę o świadczenie usług. W ramach tej umowy odbywa dodatkowe dyżury w szpitalu, w którym jest zatrudniony. Szpital odprowadza zatem składki do ZUS na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP od łącznej podstawy wymiaru składek z umowy o pracę oraz z umowy o świadczenie usług.

Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3–4/46), wskazał, że:

REKLAMA

(...) przesłanką decydującą o uznaniu takiej osoby za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest to, że – będąc pracownikiem związanym stosunkiem pracy z danym pracodawcą – jednocześnie świadczy na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej, zawartej z nim lub inną osobą. W konsekwencji, nawet gdy osoba ta (pracownik) zawarła umowę o dzieło z osobą trzecią, to pracę w jej ramach wykonuje faktycznie dla swojego pracodawcy (uzyskuje on rezultaty jej pracy) (...).

Ponadto Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że wykonywanie umowy na rzecz pracodawcy dotyczy z reguły takiej pracy wykonywanej na podstawie umowy cywilnoprawnej, która mogłaby być świadczona przez jej wykonawcę w ramach stosunku pracy z tym pracodawcą, z tym że musiałby on wówczas przestrzegać przepisów prawa pracy, np. o godzinach nadliczbowych.

Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może wykonywać pracy na rzecz własnego pracodawcy na innej podstawie niż stosunek pracy w ramach umowy zlecenia (o świadczenie usług albo dzieło), jeżeli przedmiot umowy jest inny niż należący do jego obowiązków pracowniczych. Sąd w cytowanym orzeczeniu wskazał jedynie na najczęściej spotykany przypadek, który uzasadnia zawieranie umów cywilnoprawnych między podmiotami, które korzystają z pracy własnych pracowników.

Omawiany problem był też rozpatrywany w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez ZUS.

Interpretacja indywidualna ZUS z 15 maja 2013 r., znak: DI/200000/451/589/2013

Stan faktyczny

Własne stanowisko przedsiębiorcy w sprawie

Spółka świadczy usługi zdrowotne, realizując kontrakt z NFZ. Do świadczenia usług jest zatrudniony personel medyczny, w tym pielęgniarki i położne, na podstawie umów o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy do pielęgniarek i położnych, wykonujących w ramach umów cywilnoprawnych świadczenia edukacji medycznej pacjentek na rzecz innej spółki będzie miał zastosowanie art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, a Spółka będzie płatnikiem składek od wynagrodzeń wypłacanych pielęgniarkom i położnym z umów cywilnoprawnych?

Zdaniem płatnika, nie można uznać, że pielęgniarki i położne wykonują te same czynności w ramach umowy o pracę i zlecone im przez inną spółkę działania edukacyjne w ramach umów cywilnoprawnych. Nawet fakt, że inna spółka obciąża Spółkę kosztem pracy pielęgniarek i położnych wykonywanej przy edukacji pacjentek, nie może powodować, że w ramach tych czynności zostaną one uznane za pracowników Spółki.

Stanowisko przedsiębiorcy ZUS uznał za nieprawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2a, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1717
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 24
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA