| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalać wysokość składek za osoby na urlopach wychowawczych

Jak ustalać wysokość składek za osoby na urlopach wychowawczych

Obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych przysparzają płatnikom wiele problemów praktycznych i interpretacyjnych. ZUS na swojej stronie internetowej przedstawił 27 marca 2012 r. szczegółowe wyjaśnienia w tym zakresie.

Składniki należne okresowo

Pracodawca nie musi ponownie ustalać podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, jeżeli w trakcie urlopu wychowawczego wygaśnie prawo do określonego składnika wynagrodzenia, uwzględnionego w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu, przysługującego na podstawie umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy do określonego terminu (np. dodatek służbowy, funkcyjny) albo gdy nastąpi zaprzestanie wypłaty takiego składnika wynagrodzenia. Nie ma również znaczenia, czy składnik wynagrodzenia został włączony w całości lub w części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie

Jeśli pracownik był zatrudniony na pełny etat i miał zagwarantowaną minimalną stawkę wynagrodzenia, to podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być niższa niż aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia. Z kolei w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy w umowie o pracę mieli zapewnioną kwotę minimalnego wynagrodzenia zmniejszoną proporcjonalnie do tego wymiaru, podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi odpowiednio pomniejszona do części etatu kwota aktualnego minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym od 1 stycznia 2010 r. Przed przejściem na urlop wychowawczy była zatrudniona na pełny etat, z wynagrodzeniem w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa wymiaru jej składek w kolejnych latach to:

  • w 2010 r. – 1317 zł (podstawę wymiaru składek stanowiła wówczas wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę),
  • w 2011 r. – 1386 zł (podstawę wymiaru składek stanowiła kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę),
  • w 2012 r. – 1500 zł (podstawę wymiaru składek nadal stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę, ponieważ jest to wynagrodzenie nieprzekraczające kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia).

Podstawę wymiaru składek tej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym należy podwyższyć do kwoty aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »