REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód służbowy do celów prywatnych - podstawa składek ZUS

Bożena Goliszewska-Chojdak
Samochód służbowy do celów prywatnych 2022 - jaka podstawa składek zus?
Samochód służbowy do celów prywatnych 2022 - jaka podstawa składek zus?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Samochód służbowy użytkowany do celów prywatnych w 2022 roku - jaką kwotę należy uwzględnić w podstawie składek ZUS?

Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych a podstawa składek ZUS

Jaką kwotę należy uwzględnić w podstawie składek ZUS z tytułu użytkowania auta służbowego do celów prywatnych?

REKLAMA

Autopromocja

Problem: Niektórzy nasi pracownicy korzystają z samochodów służbowych również do celów prywatnych. Pracownicy ponoszą koszty paliwa do jazd prywatnych tylko z własnych środków. Czy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, którą jest wartość nieodpłatnego świadczenia określona w ustawie o pdof, powinniśmy automatycznie zmniejszyć o koszt paliwa? Paliwo nie stanowi bowiem odrębnego świadczenia, lecz jego wartość jest zawarta w ryczałcie.

REKLAMA

Rada: Nie. Podstawą wymiaru składek ZUS jest przychód z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych w wysokości określonej w ustawie o pdof, czyli w kwocie miesięcznej 250 zł lub 400 zł. Brak finansowania paliwa przez pracodawcę nie powoduje, że ww. wartości należy zmniejszyć o koszt paliwa, który poniósł pracownik. Kwoty te zostały bowiem ustalone przez ustawodawcę w sposób zryczałtowany, a zatem nie są rzeczywistą wyceną wartości udostępnionego pracownikowi samochodu do celów prywatnych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Uzasadnienie: Zryczałtowana wartość nieodpłatnego świadczenia. Dla uproszczenia sposobu ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnego (lub częściowo odpłatnego) świadczenia (w omawianym przypadku jest nim wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych) ustawodawca określił go w formie ryczałtu. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) ryczałt to "kwota o ustalonej z góry wysokości, przeznaczona na jakieś wydatki, wyliczona bez podziału na poszczególne pozycje". Zatem nie można przyjąć, że finansowanie przez pracownika paliwa do samochodu służbowego automatycznie obniży wysokość ryczałtu, skoro ryczałt jest tylko uproszczoną (założoną) wartością świadczenia, a nie faktycznie ponoszonymi kosztami związanymi z użytkowaniem samochodu. Należy przyjąć, że strony mogą się umówić, iż skoro pracownik ponosi koszty paliwa (a są one częścią ryczałtu), to świadczenie z tytułu prywatnego korzystania z samochodu służbowego można obniżyć i uznać, że pracownik częściowo je finansuje (a zatem będzie ono niższe niż 250 zł czy 400 zł miesięcznie). Pracownik uczestniczy bowiem w zryczałtowanych kosztach związanych z prawidłowym używaniem samochodu służbowego. Forma częściowej odpłatności nie została zdefiniowana w przepisach. Należy zatem uznać, że w tym przypadku finansowanie świadczenia przez pracownika może przyjąć też inną postać - zakupu paliwa. Kwestię tę i wysokość odpłatności, a także ewentualne zasady jej ustalania powinna rozstrzygać zawarta z pracownikiem umowa o wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca umożliwia pracownikom korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Strony nie określiły limitu kilometrów na jazdy prywatne. Pracownicy ponoszą koszt paliwa do jazd prywatnych we własnym zakresie. Strony ustaliły, że miesięczna wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu używania samochodu (400 zł miesięcznie) będzie pomniejszana o 25% kosztów paliwa poniesionych przez pracownika (na podstawie przedłożonych przez niego faktur i łącznie z podatkiem VAT, a także z określonym na tym dokumencie numerem rejestracyjnym samochodu służbowego), nie więcej niż o 150 zł. Pracownik użytkował służbowy samochód przez cały styczeń 2022 r. Za ten miesiąc przestawił pracodawcy faktury na łączną kwotę 500 zł. Zatem miesięczny ryczałt pracodawca pomniejszył o 125 zł (500 zł x 25%) oraz do podstawy opodatkowania i wymiaru składek ZUS doliczył 275 zł (400 zł - 125 zł). Postępowanie pracodawcy należy uznać za prawidłowe.

Ustalanie przychodu z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych

Pracownicy, którzy korzystają z samochodów służbowych do celów prywatnych, zasadniczo osiągają przychód z tego tytułu. Przychód ten jest opodatkowany, a także stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz fundusze pozaubezpieczeniowe.

Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady ustalania tego przychodu. Nie zależy on, tak jak dotychczas, od pojemności silnika udostępnianego samochodu, ale od rodzaju paliwa, jakim jest napędzany.

Ryczałt za używanie samochodu służbowego w celach prywatnych 2022

Tabela. Ryczałt za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2022 r.

Rodzaj samochodu

Wysokość miesięcznego ryczałtu*

  • o mocy silnika do 60 kW,
  • stanowiący pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych lub pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy

250 zł

  • inny niż wyżej wymienione

400 zł

* W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 wskazanych kwot (8,33 zł lub 13,33 zł). Jeżeli świadczenie jest częściowo odpłatne, przychodem pracownika jest różnica między jego ustaloną wartością a odpłatnością ponoszoną przez pracownika.

Zatem w wyniku zmian w wielu przypadkach wysokość tego świadczenia wzrosła.

Kwota ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje ponoszone przez pracodawcę koszty związane z utrzymaniem i ogólnym użytkowaniem samochodu, przykładowo takie jak: paliwo, ubezpieczenie, wymiana opon, bieżące naprawy, okresowe przeglądy, które zakład pracy - jako właściciel samochodu - musi ponieść, aby samochód był sprawny i mógł uczestniczyć w ruchu drogowym (interpretacja ogólna Ministra Finansów z 11 września 2020 r., DD3.8201.1.2020). Zgodnie z powołaną interpretacją nie mieszczą się w tej kwocie dodatkowe koszty, takie jak opłaty parkingowe czy opłaty za przejazdy autostradą. Chodzi bowiem o świadczenie związane z wykorzystaniem samochodu służbowego (czy z oddaniem do używania - bezpłatnie - dla celów prywatnych), a nie z wszelkimi pochodnymi kosztami związanymi z podróżą samochodem udostępnionym do wykorzystywania w celach prywatnych. Stanowisko MF jest potwierdzeniem argumentacji wynikającej z jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych w zakresie tego zagadnienia (przed wydaniem ww. interpretacji ogólnej organy podatkowe zajmowały niekorzystne dla podatników stanowisko).

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 2a-2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 24

art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 423; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105

§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949

Powołane interpretacje urzędowe:

interpretacja ogólna Ministra Finansów z 11 września 2020 r. (DD3.8201.1.2020)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA