REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód służbowy do celów prywatnych 2022

iPersonel
eksperci w zakresie oprogramowania zarządzającego kadrami i płacami
Samochód służbowy do celów prywatnych 2022 - jak rozliczyć ryczałt?
Samochód służbowy do celów prywatnych 2022 - jak rozliczyć ryczałt?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samochód służbowy do celów prywatnych w 2022 roku - jak rozliczyć? Nowy Polski Ład zmienia sposób rozliczania ryczałtu. Od 2022 roku ryczałt określany jest na podstawie mocy samochodu.

Samochód służbowy do celów prywatnych w 2022 roku - Polski Ład

W wielu przedsiębiorstwach samochody służbowe mogą być wykorzystywane w celach prywatnych. Rozliczenie ich odbywa się w formie ryczałtu. Nowy Polski Ład, określany jako prawdziwa rewolucja znacząco wpłynął na określenie wysokości miesięcznej stawki ryczałtu.

REKLAMA

Autopromocja
  • Czy samochód służbowy może być wykorzystywany do celów prywatnych?
  • W jaki sposób należy rozliczać samochód służbowy w 2022 roku?
  • Czym różnią się aktualne stawki od poprzednich za wykorzystywanie auta służbowego na użytek prywatny?

Wyjaśniamy poniżej.

Samochód służbowy wykorzystywany do celów prywatnych

Czy samochód służbowy może być wykorzystany do celów prywatnych? Niektórzy pracodawcy zapewniają auta służbowe swoim pracownikom. Wynika to ze specyfiki prowadzonej działalności oraz obowiązku zapewnienia swoim pracownikom niezbędnych środków do pracy. Samochody służbowe mogą zostać wykorzystane w celach prywatnych, jeżeli pracodawca wyda pracownikowi upoważnienie. Wówczas, pracownik będzie mógł korzystać z samochodu w okolicznościach niezwiązanych z pracą, np. zakupy, wyjazd na wakacje itp.

Samochód służbowy - odpowiedzialność pracownika

Czy pracownik jest odpowiedzialny za samochód służbowy? Pracownik jest odpowiedzialny za uszkodzenia powstałe w samochodzie służbowym w pełnej wysokości. Niezależnie od tego, czy w danym momencie używał go w celach służbowych czy prywatnych. Wynika to z art. 124 Kodeksu Pracy.

Samochód służbowy do celów prywatnych - ryczałt

W jaki sposób należy rozliczać samochód służbowy w celach prywatnych od 2022 roku? Nowy Polski ład znacząco wpłynął na sposób rozliczania samochodów służbowych. Ryczałt, który dotychczas określany był na podstawie pojemności - od 2022 roku jest określany na podstawie mocy. W związku z tym opłata miesięczna w wysokości 250 zł dotyczy pojazdów do 60 kw, elektrycznych i napędzanych wodorem. Z kolei opłata miesięczna w wysokości 400 zł dotyczy samochodów przekraczających 60 kw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samochód służbowy do celów prywatnych - nowy Polski Ład

Czym różnią się aktualne stawki od poprzednich za korzystanie z auta służbowego na użytek prywatny? Nowy Polski Ład wpłynął na sposób rozliczenia samochodów służbowych, wykorzystywanych w celach prywatnych. Zmiany te, przedstawia poniższa tabela:

Stawki obowiązujące przed 2022 rokiem

Nowy Polski Ład = Nowe stawki w 2022 roku

Opłata miesięczna

250 zł dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3

250 zł dla samochodów  do 60 kw

400 dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3

400 zł dla samochodów powyżej 60 kw

Zgodnie ze zmianami, na wysokość opłaty miesięcznej wpływa moc pojazdu zamiast jego pojemności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA