reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Spółka zawarła umowy o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich do dzieła) z osobą, która dotychczas nie była związana z firmą oraz z pracownikiem firmy. Obie osoby otrzymają honoraria za przeniesienie na firmę praw autorskich do wykonanego dzieła. Czy wypłacane w tych sytuacjach honorarium stanowi podstawę wymiaru składek?

Od umowy o dzieło, która została zawarta z osobą niezwiązaną ze spółką, nie należy opłacać żadnych składek. Natomiast od umowy zawartej z własnym pracownikiem należy naliczać składki na ubezpieczenia na zasadach obowiązujących pracowników. Podstawą wymiaru składek będzie suma przychodów z umowy o pracę i umowy o dzieło.

UZASADNIENIE

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne muszą być opłacane od przychodów, które zostały wymienione w art. 6 ustawy systemowej jako tytuły do ubezpieczeń społecznych. Przepis ten nie wymienia umów o dzieło. Zatem wykonawcy umowy o dzieło nie należy zgłaszać do ubezpieczeń społecznych ani opłacać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdyż wypłata honorarium z tego tytułu nie stanowi podstawy wymiaru składek. Nie ma przy tym znaczenia, czy jej efektem będzie dzieło chronione prawem autorskim.

PRZYKŁAD

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, z którą dotychczas nie współpracowała. Przedmiotem umowy jest sporządzenie materiałów reklamowych. W umowie strony zawarły postanowienie o przeniesieniu na nabywcę autorskiego prawa majątkowego. Od honorarium uzyskanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na nabywcę nie należy opłacać składek.

Inaczej jest w przypadku, gdy umowa o dzieło:

  • została zawarta między pracodawcą a pracownikiem,
  • jest wykonywana na rzecz pracodawcy, mimo że została zawarta z innym podmiotem niż pracodawca.

Ustawa systemowa rozszerza bowiem pojęcie pracownika o wykonawcę umowy o dzieło zawartą/wykonywaną w tych okolicznościach. W takim przypadku umowę o dzieło (i inne umowy cywilnoprawne) należy traktować do celów ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jak umowę o pracę (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej).

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika są wszystkie wypłaty, które w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są przychodem osiąganym z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy systemowej w zw. z art. 12 ust. 1 updof). Ponieważ umowę o dzieło w tym przypadku powinni Państwo traktować jak umowę o pracę, to osiągnięty z niej przychód będzie stanowił przychód ze stosunku pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama