Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie wpłaty podstawowej do PPK

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Obniżenie wpłaty podstawowej do PPK od 2022 roku
Obniżenie wpłaty podstawowej do PPK od 2022 roku
Shutterstock
Obniżenie wpłaty podstawowej do PPK - jakie są zmiany w 2022 roku? Od 1 stycznia 2022 r. uległ podwyższeniu limit miesięcznego wynagrodzenia, uprawniający do obniżenia wpłaty podstawowej do PPK. Uczestnik PPK, którego miesięcznie wynagrodzenie nie przekracza kwoty tego limitu, może obniżyć swoją wpłatę podstawową nawet do 0,5% wynagrodzenia.

Wpłata podstawowa do PPK - obniżenie

Zasadą jest, że wpłata podstawowa do PPK finansowana przez uczestnika PPK to 2% jego wynagrodzenia. Jednak uczestnik PPK, którego wynagrodzenie – uzyskiwane łącznie ze wszystkich źródeł – nie przekracza miesięcznie kwoty 120% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. jest to kwota 3612 zł) może obniżyć swoją wpłatę podstawową nawet do 0,5% wynagrodzenia. Wystarczy, że złoży pracodawcy deklarację obniżenia wpłaty podstawowej.

Weryfikacja wysokości wynagrodzenia

Pracodawca może uwzględnić tylko taką deklarację, która została złożona w miesiącu, w którym uczestnik PPK uzyskał u niego wynagrodzenie nieprzekraczające kwoty limitu. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca nie weryfikuje wynagrodzenia uczestnika PPK uzyskiwanego z innych źródeł. Taka weryfikacja jest obowiązkiem pracownika. Dla ustalenia, czy osiągane w miesiącu złożenia deklaracji wynagrodzenie nie przekracza kwoty ustawowego limitu, uczestnik powinien zsumować wynagrodzenia uzyskiwane przez niego ze wszystkich stosunków zatrudnienia, z których jest on objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Ważne!

Przy ustalaniu, czy łączne miesięczne wynagrodzenie nie przekracza kwoty ustawowego limitu, uczestnik PPK powinien wziąć pod uwagę także wynagrodzenie osiągane z tych tytułów, z których podlega on dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Obwiązywanie deklaracji

Uwzględniona przez pracodawcę deklaracja obniżenia wpłaty podstawowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona i działa w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK – osiągnięte u danego pracodawcy - nie przekracza kwoty limitu. Jeśli – mimo złożenia przez pracownika deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej - w którymś miesiącu wynagrodzenie pracownika (osiągane u tego pracodawcy) będzie wyższe niż wskazany w ustawie limit, pracodawca powinien naliczyć wpłatę podstawową, finansowaną przez pracownika, w wysokości 2% wynagrodzenia.

Przykład:

Uczestnik PPK osiągający miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3100 zł, złożył pracodawcy w styczniu 2022 r. wniosek o obniżenie swojej wpłaty podstawowej do PPK. W lutym 2022 r. uczestnik ten otrzyma nagrodę roczną i jego wynagrodzenie wyniesie 4200 zł. W związku z tym, że uczestnik PPK osiągnie w lutym wynagrodzenie wyższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia (3612 zł), pracodawca obliczy i pobierze z jego wynagrodzenia w lutym 2022 r. wpłatę podstawową do PPK w wysokości 2%.

Ważne!

W każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK (osiągane u danego pracodawcy będzie wyższe niż wskazany w ustawie limit, pracodawca powinien naliczyć finansowaną przez pracownika wpłatę podstawową w wysokości 2% wynagrodzenia.

Klika wypłat do PPK w miesiącu

W związku z tym, że podmiot zatrudniający nie uwzględnia deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane w tym podmiocie przekracza kwotę 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, podmiot zatrudniający powinien zweryfikować łączne wynagrodzenie osiągnięte w tym podmiocie przez tego uczestnika PPK na koniec każdego miesiąca. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku, gdy wynagrodzenie jest wypłacane uczestnikowi więcej niż raz w miesiącu.

Ważne!

Obniżenie wpłaty podstawowej, mimo przekroczenia limitu, pozbawi uczestnika PPK dopłaty rocznej.

Wpłata podstawowa pracodawcy do PPK

Złożenie przez pracownika deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej nie ma wpływu na wysokość wpłaty podstawowej finansowanej przez pracodawcę. Bez względu na wysokość wpłaty podstawowej pracownika – pracodawca finansuje wpłatę podstawową zawsze w tej samej wysokości (1,5% wynagrodzenia pracownika).

Wpłata dodatkowa do PPK

Obniżenie wpłaty podstawowej pozostaje także bez wpływu na możliwość finasowania przez pracownika wpłaty dodatkowej. Uczestnik PPK, który zdecydował się na obniżenie swojej wpłaty podstawowej do PPK, może w dowolnym czasie zdecydować się na finansowanie wpłaty dodatkowej (w wysokości do 2% wynagrodzenia). Jej wysokość pracownik wskazuje w deklaracji składanej pracodawcy. Deklaracja finansowania wpłaty dodatkowej obowiązuje od dnia jej złożenia. To oznacza, że już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po złożeniu tej deklaracji pracodawca naliczy i pobierze wpłatę dodatkową.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Puszka
  2022-01-07 23:21:54
  Ważne jest aby wpłacać, każda kwota idzie na poczet przyszłej emerytury, a ja wiadomo już dziś te świadczenia są niskie, więc warto zacząć dodatkowo odkładać pieniądze.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • andrzej
  2022-01-23 10:34:45
  Sam znam osoby, które pozostały w ppk tylko właśnie dzięki opcji obniżenia wpłaty. Dla nich wtedy koszt udziału staje się akceptowalny, a jednocześnie mogą w komfortowy sposób budować oszczędności na starość. Zresztą na serwisie mojeppk można kalkulatorem wyliczyć ile się zyska przy nawet obniżonej wpłacie ;)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Omikron powoduje ogromne braki pracowników
Omikron powoduje ogromne braki pracowników - nawet 2 mln pracowników może przebywać na izolacji i kwarantannie w lutym 2022 roku. Jak ochronić firmę przed kryzysem?
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy
Praca zdalna wymaga pilnej regulacji w Kodeksie pracy - przedsiębiorcy apelują o uchwalenie szczegółowych przepisów dotyczących pracy zdalnej. Pandemia trwa już dwa lata, a przepisów kodeksowych nadal brak.
Pracownicy na kwarantannie - paraliż firm
Coraz więcej pracowników przebywa na kwarantannie. Omikron dziesiątkuje kadry. Firmom grozi paraliż. Przedsiębiorcy apelują o pilne wdrożenie weryfikacji covidowej i innego wsparcia dla polskich firm.
Przyszłość pracy - odmienne wizje pracodawców i pracowników
Jak będzie wyglądała przyszłość pracy? Okazuje się, że pracodawcy i pracownicy mają odmienne wizje. Z czym muszą zmierzyć się pracodawcy? Czym jest Wielka Rezygnacja?
Weryfikacja covidowa - drugi projekt ustawy
Weryfikacja covidowa - w środę 26 stycznia 2022 r. do Sejmu wpłynął drugi projekt ustawy. Stanowi uzupełnienie "lex Hoc". Pracodawca będzie mógł sprawdzić szczepienia pracowników, wyniki testów na COVID-19 lub uzyskać informację o przebytej infekcji. Kto zapłaci za testy pracowników?
Rekordowy wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r.
W grudniu 2021 r. odnotowano rekordowy wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Inflacja wpływa na podwyżki wynagrodzeń. Jak wygląda przeciętne zatrudnienie?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika?
Ile wynosi składka zdrowotna dla pracownika w 2022 roku? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej?
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy
Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.
Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG
Dzień wolny na szczepienie dla pracowników PGG, którzy zdecydują się zaszczepić do 11 marca 2022 roku.
Okres rozliczeniowy - wydłużenie do 12 miesięcy
Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może rozwiązać problem nadgodzin. Kiedy można wydłużyć okres rozliczeniowy do roku? Jak wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy?
Wypłata wynagrodzenia - termin
Wypłata wynagrodzenia za pracę - w jakim terminie powinna się odbywać? Co z wypłatą wynagrodzenia po terminie? Czy zawsze wypłaty wynagrodzenia dokonuje się na konto? Co na to Kodeks pracy?
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce
Wypłata części wynagrodzenia w gotówce - czy jest możliwa? Czy pracownik może złożyć wniosek o wypłatę na konto i w gotówce? Gdzie przechowywać taki wniosek?
Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek?
Jak zwiększyć aktywność zawodową Polek? Co należy zmienić w opiece i edukacji dzieci? Ważne jest wyższe subsydiowanie zatrudnienia dodatkowej opieki dla dziecka do 3 lat oraz zmiany w modelu rodziny. Jak zmodyfikować program 500+?
Jak zachęcić pracowników IT do przyjęcia oferty pracy?
Jak zmotywować pracowników IT do przyjęcia oferty pracy? Pracodawcy zachęcają kandydatów wysokimi zarobkami i coraz nowszymi benefitami. Czym jest premia za podpis?
Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS
Emerytura dla stulatków czyli świadczenie honorowe z ZUS to dodatkowe świadczenie, które przysługuje co miesiąc od setnych urodzin. Ile wynosi w 2022 roku?
Pandemia a obowiązki i rozwój pracowników
Jak pandemia wpłynęła na obowiązki i rozwój pracowników? Niektórzy musieli wziąć na siebie dodatkowe obowiązki po pracownikach, którzy byli zwalniani lub ich stanowiska pracy były likwidowane. Przejście na pracę zdalną mogło wiązać się z nabyciem nowych umiejętności cyfrowych. Pracodawcy postawili też na nowe benefity.
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu 2022 - rekrutacje
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w 2022 roku prowadzi rekrutacje na szeroką skalę. Osoby z odpowiednimi kompetencjami mogą liczyć na wysokie podwyżki wynagrodzeń. Jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane?
Rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO
Wciąż rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO, a liczba kandydatów jest zbyt mała. Otrzymują nawet kilka ofert pracy tygodniowo i mogą stawiać warunki. Pracodawcy przekonują ich wyższym wynagrodzeniem, premiami i praca zdalną.
Czas pracy pracownika dojeżdżającego
W przeważającej ilości przypadków pojęcie czasu pracy nie budzi wątpliwości. Występują jednak sytuacje nietypowe. Można do nich zaliczyć pracę, która zasadniczo odbywa się poza stałym wyznaczonym miejscem,
Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?
Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?
Urlop wypoczynkowy 2022
Urlop wypoczynkowy w 2022 roku przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile dni urlopu przyznaje Kodeks pracy? Do kiedy można wykorzystać urlop? Ile wynosi wynagrodzenie netto za czas urlopu?
Co to jest higiena cyfrowa?
Higiena cyfrowa - co to jest? Niektórzy mogą przeznaczyć na używanie smartfona prawie 9 lat swojego życia. Jakie negatywne skutki wywołuje nadmierne korzystanie z narzędzi cyfrowych?
Świadczenie aktywizacyjne 2022
Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców z PUP - czym jest? Ile wynosi w 2022 roku? Ile czasu można je otrzymywać?
Składka zdrowotna 2022 - jak działa kalkulator ZUS?
Składka zdrowotna 2022 - ZUS udostępnia bezpłatny kalkulator dla przedsiębiorców. Jak działa kalkulator składki zdrowotnej?