REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe

Subskrybuj nas na Youtube
PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe/fot. shutterstock
PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze z PPK będzie można wypłacić przed 60. rokiem życia bez żadnych potrąceń, kiedy ciężko zachorują lub choroba dotknie ich bliskich.

Pracownicze Plany Kapitałowe to nie tylko bezpieczny i opłacalny sposób odkładania na cele emerytalne. To również źródło środków finansowych, z których można skorzystać, by spełnić marzenie o własnym mieszkaniu lub opłacić leczenie swoje lub swoich najbliższych.

REKLAMA

Ideą powstania PPK jest stworzenie Polakom możliwości zaoszczędzenia dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Dlatego w programie promuje się tych, którzy wstrzymają się z wypłatą do 60. urodzin. Pieniądze można oczywiście podjąć wcześniej, jednak wówczas trzeba będzie zapłacić od nich podatek oraz kwota zostanie pomniejszona m.in. o wpłaty ze strony państwa.

Ciężkie zachorowanie

Jednak w programie zadbano też, by pracownicy mogli wcześniej skorzystać ze zgromadzonych środków bez żadnych potrąceń, kiedy ciężko zachorują lub choroba dotknie ich bliskich członków rodziny – męża, żony i dziecka. Wówczas można podjąć z konta bezzwrotnie 25 proc. zgromadzonej kwoty.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

REKLAMA

Przepisy do ustawy określają, jakich ciężkich schorzeń dotyczy ten zapis. U osoby dorosłej są to m.in. amputacja kończyny, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego-Crohna, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, nowotwór złośliwy, udar mózgu lub zawał serca. W przypadku dziecka wymienia się np. padaczkę, gorączkę reumatyczną, nabytą przewlekłą chorobę serca, porażenie (paraliż).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wypłaty konieczne jest zaświadczenie lekarskie W przepisach termin ten jest szeroko zdefiniowany. I tak do poważnej choroby zaliczana jest amputacja, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowordzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, nowotwór złośliwy, HIV, udar mózgu i na przykład utrata wzroku lub słuchu. Oczywiście, aby dokonać takiej wypłaty niezbędne jest złożenie wniosku do instytucji finansowej prowadzącej PPK wraz zaświadczeniami lekarskimi, w tym orzeczenie lekarza orzecznika, komisji lekarskiej ZUS lub zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające wystąpienie poważnego zachorowania.

Cele mieszkalne

Kolejna możliwość wczesnego skorzystania z oszczędności w PPK bez utraty składek i konieczności płacenia podatku przewidziana jest dla osób do 45 życia, które chcą przeznaczyć je na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego, kupno domu lub mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz na ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego.

W takiej sytuacji można wypłacić nawet 100 proc. środków. Jednak trzeba je zwrócić po 15 latach. Takiej wypłaty można dokonać tylko raz i do jej dokonania niezbędna jest umowa z instytucją finansową, prowadzącą rachunek PPK. Wniosek o jej zawarcie pracownik składa za pośrednictwem pracodawcy lub bezpośrednio w instytucji.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA