Progi zarobkowe obowiązujące emerytów i rencistów w 2017 roku
REKLAMA
REKLAMA
Limity dorabiania
Osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ZUS może zmniejszyć albo zawiesić emeryturę. Oznacza to, że osoby te nie mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń, jeżeli chcą pobierać emeryturę lub rentę w pełnej wysokości.
REKLAMA
Poniżej aktualne limity dorabiania.
Nie jest jeszcze znana wysokość limitów dorabiania od grudnia 2017 r.
Poza emeryturą, ZUS może zawiesić:
- rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- rentę rodzinną,
- rentę inwalidy wojskowego, jeżeli twoja niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową, oraz rentę rodzinną po tym inwalidzie wojskowym,
- rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z: wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy sprzed 1 stycznia 2003 r., chorobą zawodową.
Kogo nie dotyczy zmniejszenie i zawieszenie?
Zmniejszenie i zawieszenie świadczeń nie dotyczy:
- kobiet, które osiągnęły wiek 60 lat;
- mężczyzn, którzy osiągnęli wiek 65 lat;
- osób pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po tym inwalidzie;
- rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tym inwalidzie,
- osób, które powszechny wiek emerytalny ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę i to niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. Oznacza to, że jeśli osoba odeszła na emeryturę po ukończeniu ustawowego wieku, może dorabiać ile chce, bowiem nie ma podlega żadnym ograniczeniom,
- osób, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeń społecznych, np. honoraria z tytułu działalności artystycznej, umowa o dzieło nie wykonywana na rzecz pracodawcy.
- osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana.
-emerytów, którzy mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok kalendarzowy kontynuowali zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.
- osób, które uprawnione są do renty: inwalida wojskowy, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, renta rodzinna po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową - mogą dorabiać bez zważania na progi graniczne.
Wyżej wymienione osoby mogą dorabiać do swych świadczeń emerytalno-rentowych bez ograniczeń.
Dodatkowe zarobki, które zmniejszą lub zawieszą emeryturę
Świadczenie emerytalne lub rentowe może zostać zmniejszone lub zawieszone, jeżeli osoba dorabiająca otrzymuje przychody z:
- pracy na podstawie stosunku pracy,
- pracy nakładczej,
- umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
- umowy oświadczenie usługi (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
- pracy na postawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli zawarto taką umowę z pracodawcą, z którym emeryt lub rencista pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy,
- pozarolniczej działalności gospodarczej, której wykonywanie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
- tytułu wykonywania zawodu adwokata,
- pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- pobierania stypendium sportowego,
- sprawowania mandatu posła i posła do Parlamentu Europejskiego oraz senatora,
- wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej,
- pełnienia służby w służbach mundurowych (policja, straż pożarna, itp.).
W przypadku otrzymywania dochodu z kilku źródeł – dwóch lub więcej – dochody sumuje się.
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury lub renty, przy ustalaniu kwoty osiąganego dochodu dolicza się kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Obowiązki emeryta lub rencisty
Na emerycie i renciście spoczywa obowiązek zawiadomienia ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu.
Podstawa prawna:
- Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury lub renty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat