REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia tylko, gdy 20 - 25 lat składkowych? To rozwiązałoby wszystkie problemy z rentą

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Propozycja: nową przesłanką przyznania renty lata składkowe zmarłego. Istotna przeszłość składkowa a nie limit wieku 55 i 60 lat
Propozycja: nową przesłanką przyznania renty lata składkowe zmarłego. Istotna przeszłość składkowa a nie limit wieku 55 i 60 lat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W rencie wdowiej nikt nie zastanowił się nad pokrzywdzeniem przez nowe przepisy wdowców. Mogą wnioskować o rentę wdowią, gdy stracili żonę w wieku 60 lat (i późniejszym). Jest to limit wyższy o 5 lat niż dla wdów (tu jest 55 lat). To rozwiązanie wywołało burzliwe dyskusje w Internecie osób zainteresowanych rentą. I pytanie o możliwość nowelizacji nowych przepisów (pod kątem limitu lat składkowych osoby zmarłej).

Miałaby polegać na wprowadzeniu kryterium lat składkowych. Np. renta wdowia przysługuje tylko wtedy, gdy jest 20 lat składowych (podkreślamy - u zmarłego męża, a nie wdowy). Propozycję tą zgłosili internauci w mediach społecznościowych pokazując, że zwykły człowiek jest w stanie zaproponować sensowniejsze (w mojej ocenie) rozwiązanie niż uchwalane przez zawodowych twórców prawa.

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

Wdowa straciła męża w wieku 50 lat. Mąż miał 60 lat i 30 lat składkowych. Przekracza limit 20 lat. I dlatego wdowa ma prawo do renty wdowiej.

Więcej w artykułach: 

Renta wdowia. 4 przesłanki. Rok czekania na przelew. Jeden limit (5342,88 zł zł i 5700 zł), 18 miesięcy znacznego zaniżenia renty (15% podstawy)

"Problemy z rentą wdowią: Wdowa młodsza od wdowca o 5 lat. ZUS sprawdzi wspólność małżeńską, choć nie wiadomo jak to zrobi"

Sytuacja w przykładzie to propozycja. Rozwiązuje zadanie, aby rentę wdowią przyznać wtedy, gdy zgromadzono odpowiedni kapitał składkowy. Praca zmarłej żony albo męża doprowadziła za życia do zgromadzenia odpowiedniego kapitału emerytalnego, aby dać z niego wsparcie wdowcowi albo wdowie (po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nikt tej propozycji na poważnie nie rozważy na poziomie Sejmu. Wydaje się jednak lepsza od tego, co jest dzisiaj. A co jest?

Dlaczego wdowiec musi być o 5 lat starszy od wdowy

Wdowa musi mieć co najmniej 55 lat w chwili śmierci męża (wdowiec 60 lat w chwili śmierci). W wielu przypadkach wdowiec będący równolatkiem wdowy (w chwili straty współmałżonka) nie otrzyma świadczenia. Dlaczego takie zróżnicowanie praw? 

Przyjrzyjmy się poniższym przykładom (przepis z którego wynikają na końcu artykułu) - w obu wdowa i wdowiec w tym samym wieku stracili współmałżonka. Identyczna sytuacja (co do wieku wdowy i wdowca), ale tylko wdowa będzie miała prawo do renty. 

Przykład 1

Pani Joanna Kowalska straciła męża w wieku 56 lat. Brakuje jej 4 lata do wieku emerytalnego (60 lat). Spełnia przesłankę dla otrzymania renty wdowiej. Na emeryturę przejdzie w wieku 60 lat - od tego momentu zacznie pobierać to świadczenie.

Przykład 2

Piotr Nowak stracił żonę w wieku 56 lat. Brakuje mu 9 lat do wieku emerytalnego. Nie spełnia przesłanki dla otrzymania renty wdowiej (jego żona umarła o 4 lata za wcześnie - to jest straszna konkluzja z przyczyn czysto ludzkich i pokazuje, że warto zmienić nowe przepisy).

 

WAŻNE! Na moment śmierci współmałżonka warunkiem uzyskania prawa do renty wdowiej jest zachowanie limitu 5 lat (albo mniej) do powszechnego wieku emerytalnego przez:

  • wdowę (wiek emerytalny 60 lat) albo 
  • wdowca (wiek emerytalny 65 lat). 

Dlatego wdowa musi mieć co najmniej 55 lat, a wdowiec 60 lat.

Nikt nie wie dlaczego wprowadzono takie zróżnicowanie. 

Próba wyjaśnienia nr 1. Mechanicznie przeniesienie do nowych przepisów zasady, że mężczyzna ma "gorzej" co do przechodzenia na emeryturę i musi 5 lat dłużej pracować (niż kobiety). Więc w rencie wdowiej też będzie miał "gorszy" o 5 lat limit wieku.

Próba wyjaśnienia nr 2. Prawdopodobnie ustawodawca chciał związać śmierć żony albo męża z bliskim osiągnięciem wieku emerytalnego przez zmarłych. Renta wdowia była na początkowym etapie prac traktowana jako rekompensata za przepadek składek emerytalnych zmarłego męża albo żony. Więc bliskość wieku emerytalnego urealniałaby tą stratę (inaczej wygląda kwestia składek w wieku 30 lat, a inaczej 60 lat). Ale gdyby taki był zamiar ustawodawcy, to ten wprowadziłby kryterium wieku dla osoby zmarłej (a nie wdowy i wdowca) tak jak w przykładzie nr 3.

Przykład 3

Andrzej Wilk stracił żonę w wieku 56 lat. Jego żona miała w chwili śmierci 55 lat (5 lat do wieku emerytalnego). I dlatego Andrzej Wilk ma prawo do renty wdowiej. 

Takiego rozwiązania ustawodawca do przepisów nie wprowadził. A to co wprowadził wyklucza Andrzeja Wilka z renty wdowiej. Jest więc możliwe, że powód opisanej w artykule przesłanki nabycia renty wdowiej jest prosty - chodzi po prostu o ograniczenie wydatków na rentę wdowią (mniej osób uprawnionych). 

Renta wdowia - dla kogo? od kiedy? Warunki? Przesłanki?

  1. Pierwsze wypłaty renty wdowiej dopiero od 1 lipca 2025 r.
  2. Zaniżone świadczenie przez 1,5 roku (1 lipca 2025 r. - koniec 2026 r.) będzie wynosiło tylko 15% (od podstawy, czyli prawdopodobnie emerytury zmarłego albo renty rodzinnej po nim).
  3. Od 1 stycznia 2027 r. wdowy i wdowcy otrzymają pełną kwotę świadczenia. Na ich niekorzyść obliczone będzie według wskaźnika 25% emerytury zmarłego albo renty przysługującej po nim (początkowo miał być użyty wskaźnik 50%).
  4. Obniżenie do 5342,88 zł (z blisko 10 000 zł) limitu górnej kwoty renty wdowiej - nie jest to świadczenie dla bogatszych emerytów.
  5. Nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (Warunek omówiliśmy powyżej w przykładach).
  6. Wdowa (albo wdowiec) nie zawarła kolejnego małżeństwa. 
  7. Między małżonkami w chwili śmierci jednego z nich była wspólność małżeńska (pojęcie szersze niż wspólność ustawowa).
  8. Wdowia albo wdowiec muszą osiągnąć wiek emerytalny.

O rencie wdowiej także na Forsalu.pl:

Renta wdowia obniżona o połowę. Z wielkiej chmury mały deszcz

Renta wdowia: Nowe kryteria wiekowe. Wdowa nie mogła być za młoda, gdy umierał jej mąż

UWAGA! W rencie wdowiej nowy kłopot interpretacyjny. Tym razem jest to niewinny zwrot „wspólność małżeńska” (na moment śmierci męża jako warunek otrzymania renty). Jest szerszy niż, aby wdowa była żoną zmarłego męża aż do jego śmierci, a między małżonkami była wspólność ustawowa. https://forsal.pl/finanse/artykuly-infor-pl/9564841,zus-skontroluje-renty-wdowie-bo-zlosliwy-sasiad-napisal-donos-na-wdowe-kiedy-nowelizacja-przepisow.html

Ważny wyrok sądu: WSA: Abonament RTV płaci Polak za granicą. Zapłaci także ten, który wywiózł narzędzie zbrodni, czyli swój telewizor

Renta wdowia a przepisy (ustawa o rencie wdowiej)

Art. 95a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672 oraz z 2024 r. poz. 834 i 858) stanowią:

"Osoba uprawniona ma prawo do wypłaty świadczeń na zasadach określonych w ust. 1 w przypadku:

1) osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1;

2) pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;

3) nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1.

3. Wypłata świadczeń na zasadach określonych w ust. 1 ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną."

Ustawa o rencie wdowiej w PDF 

 

ustawa o rencie wdowiej

Zaznaczamy, że nie ma ustawy o rencie wdowiej, ale dla uproszczenia tak nazywamy USTAWĘ z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wprowadza dwie kategorie zmian:

1) nowelizuje kilkanaście przepisów ustaw przyznających renty albo emerytury,

2) dodaje w tych ustawach nowe przepisy oznaczone literką "a", "b" albo "c".

I właśnie powołany powyżej art. 95a ust. 2 i 3 ww. ustawy wprowadzają niekorzystne dla wdowców rozwiązania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA