25 stycznia 2024 - w Sejmie I czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej
REKLAMA
REKLAMA
- Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Czy renta socjalna będzie podwyższona 2024?
- Premier Donald Tusk o rencie socjalnej - jest poparcie
- Co to jest renta socjalna?
- Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną?
- Komu przysługuje prawo do renty socjalnej?
- Osoby uprawnione do renty socjalnej
Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Czy renta socjalna będzie podwyższona 2024?
Renta socjalna podniesiona do najniższej krajowej pozwoli im na odrobinę godności
REKLAMA
"Wywalczyliśmy dla najsłabszych 200 tys. podpisów" - mówi w Sejmie Iwona Hartwich, posłanka na Sejm RP - broniąca praw najsłabszych. Właśnie w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej.
Projekt dotyczy zwiększenia kwoty renty socjalnej z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę; obecnie kwota renty socjalnej równa jest kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy tj. 1588,44 zł.
Zgodnie z projektem: "Art. 1 W ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rncie socjalnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 240) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Renta socjalna wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2022 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego w danym roku.
2) w art. 9 ust. 1:
"1. W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekroczyła 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy."
Premier Donald Tusk o rencie socjalnej - jest poparcie
"Ci którzy są najsłabsi (…) mają dzisiaj ten swój dzień (…) Obiecuję, żeby ta ustawa stała się faktem.". Premier wypowiada się w sprawie podwyższenia renty socjalnej do minimalnego wynagrodzenia, popiera propozycję obywatelskiego projektu zmiany ustawy.
Co to jest renta socjalna?
Zagadnienie renty socjalnej zostało uregulowane w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 240, dalej: ustawa). To właśnie w ustawie wskazane są przesłanki, tryb i szczegółowe zasady przyznawania oraz wypłaty renty socjalnej. Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS), w sytuacji całkowitej niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Renta socjalna może mieć charakter:
renty socjalnej stałej - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
renty socjalnej okresowej - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa, wówczas przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej ZUS.
Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną?
ZUS będzie mógł ustalić prawo do renty socjalnej, jeżeli zostanie złożony:
wniosek o rentę socjalną,
zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, które potwierdzi okres nauki;
zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) wypełnione przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba starająca się o rentę. Lekarz powinien to zaświadczenie wystawić nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku o ustalenie prawa do renty;
inna dokumentacja medyczna, która może potwierdzić stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego);
dokumenty przygotowane przez pracodawcę (jeżeli ma miejsce zatrudnienie);
oświadczenie czy jest się właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.
Komu przysługuje prawo do renty socjalnej?
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia;
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Osoby uprawnione do renty socjalnej
osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
cudzoziemcom zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy (w zw. ze szczególnymi okolicznościami zastrzeżonymi ustawowo) lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej;
cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” (z pewnymi zastrzeżeniami);
mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat