REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do renty socjalnej w 2024 roku?

limit ile można dorobić do renty socjalnej 2024 renta socjalna limity dorabiania praca na rencie
limit ile można dorobić do renty socjalnej 2024 renta socjalna limity dorabiania praca na rencie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Renta socjalna 2024 - ile można dorobić? Czy na rencie można prowadzić działalność? Jakie są limity dorabiania do renty?
rozwiń >

Renta socjalna 2024

Renta socjalna to świadczenie wypłacane z ZUS osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy z powodu stanu zdrowia, a ich niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie dalszej nauki do ukończenia 25 roku życia. Może być przyznana na czas określony lub trwale. Sprawdź, ile wynosi rent socjalna w 2024 roku >>>

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Renta socjalna od 1 marca 2024 roku najprawdopodobniej zostanie zrównana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Będzie to wysoka podwyżka kwoty renty z 1588,44 zł brutto do 4242,00 zł brutto.

Czy na rencie socjalnej można pracować?

Przepisy prawne dopuszczają możliwość dorabiania do renty socjalnej. Przewidują jednak określone limity, które zmieniają się co kwartał. Ze względu na niską wysokość świadczenia osoby pobierające rentę socjalną bardzo często szukają dodatkowego źródła dochodów. Jeśli podejmują się pracy zarobkowej, muszą o tym fakcie poinformować ZUS.

Ile można dorobić do renty socjalnej?

Dorabianie do renty socjalnej może spowodować jej zmniejszenie lub nawet zawieszenie. Ile można dorobić do renty w tym roku, aby nie została pomniejszona? Bezpieczna kwota dodatkowego przychodu to poniżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Wówczas osoba uprawniona pobiera rentę socjalną w pełnej wysokości. Przekroczenie wskazanego limitu dorabiania, ale nieprzekroczenie 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy powoduje odpowiednie pomniejszenie renty socjalnej przez ZUS. Renta socjalna zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu 70% przeciętnego wynagrodzenia.

Przy pomniejszaniu renty obowiązuje tzw. kwota maksymalnego zmniejszenia podana dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i jest to 794,35 zł. Kwota maksymalnego zmniejszenia zmienia się raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku obowiązuje kwota 794,35 zł. O taką kwotę ZUS może maksymalnie zmniejszyć rentę socjalną. 

Natomiast przekroczenie drugiego limitu dorabiania (130% przeciętnego wynagrodzenia) prowadzi do zawieszenia renty przez ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile można dorobić do renty socjalnej w 2024 roku?

Zgodnie z Komunikatem Prezesa ZUS z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent od dnia 1 grudnia 2023 r. do dnia 29 lutego 2024 roku kwota przychodu odpowiadająca:

 1. 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. wynosi 5036,50 zł;
 2. 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. wynosi 9353,50 zł.
Ważne

Do końca lutego 2024 roku do renty socjalnej można dorobić do 5036,50 zł. Wyższy przychód dodatkowy powoduje odpowiednie pomniejszenie renty socjalnej. Maksymalne pomniejszenie wynosi 794,35 zł. Przychód przekraczający kwotę 9353,50 zł powoduje zawieszenie renty socjalnej.

Praca na rencie socjalnej – EROP ZUS

Podejmując się pracy zarobkowej na rencie socjalnej na osobie uprawnionej do renty spoczywają obowiązki informacyjne w stosunku do ZUS. Przede wszystkim należy niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu takiej pracy i wysokości przychodów.

Powiadomienia dokonuje się za pośrednictwem formularza EROP. Jest to Oświadczenie o osiąganiu przychodu. Druk ZUS EROP znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz we wszystkich placówkach stacjonarnych.

EROP ZUS oświadczenie o osiąganiu przychodu

 

EROP ZUS - Oświadczenie o osiąganiu przychodu

ZUS

Pobierz druk EROP ZUS >>>

Dodatkowo z końcem każdego roku kalendarzowego, maksymalnie do końca lutego następnego roku należy przekazać do ZUS:

 • zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok od pracodawcy, zleceniodawcy lub innego płatnika składek albo właściwej jednostki organizacyjnej (pełnienie służby, np. Policja, Wojsko),
 • oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (prowadzenie pozarolniczej działalności).

Dzięki tym informacjom ZUS sprawdza, czy renta wypłacana była w odpowiedniej wysokości.
Do oświadczenia o przychodach (EROP ZUS) niezbędne jest także zaświadczenie płatnika składek, które wskazuje kwotę przychodu. Osoby opłacające składki za siebie powinny przekazać własne oświadczenie.

Czy na rencie można prowadzić działalność? 

Na rencie socjalnej można prowadzić firmę. Przychód z prowadzenia działalności podlega jednak limitom, o których mowa powyżej. Jakie źródła przychodów zalicza się do limitów zmniejszania lub zawieszania renty? ZUS uwzględnia przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Istnieją również dwa przypadki, kiedy praca zarobkowa nieobjęta ubezpieczeniem społecznym również brana jest pod uwagę. ZUS wylicza dwie sytuacje, kiedy przychód z danej działalności liczy się do omawianych limitów, mimo wyłączenia z ubezpieczenia. Dotyczy to wyłączenia z ubezpieczenia:

 • z tytułu ustalenia prawa do świadczenia (np. nieopłacanie składek emerytalnych i rentowych z tytułu pozarolniczej działalności z powodu ustalonego prawa do renty rodzinnej), lub
 • przy wykonywaniu pracy zarobkowej niepodlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z powodu podlegania temu obowiązkowi z innego tytułu.

Natomiast dodatkowy przychód osiągany na rencie socjalnej z pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu to przychód osiągany na podstawie:

 • stosunku pracy,
 • umowy zlecenia (także współpracy przy tej umowie),
 • umowy agencyjnej (także współpracy przy tej umowie),
 • pozarolniczej działalności (także współpracy przy jej wykonywaniu),
 • służby, np. w Policji czy Wojsku.

Do przychodu mającego wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie renty socjalnej zalicza się również:

 • zasiłek chorobowy,
 • zasiłek macierzyński,
 • zasiłek opiekuńczy,
 • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
 • świadczenie rehabilitacyjnego, 
 • świadczenie wyrównawcze, 
 • zasiłek wyrównawczy, 
 • dodatek wyrównawczy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA