REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do renty socjalnej w 2024 roku?

limit ile można dorobić do renty socjalnej 2024 renta socjalna limity dorabiania praca na rencie
limit ile można dorobić do renty socjalnej 2024 renta socjalna limity dorabiania praca na rencie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Renta socjalna 2024 - ile można dorobić? Czy na rencie można prowadzić działalność? Jakie są limity dorabiania do renty?
rozwiń >

Renta socjalna 2024

Renta socjalna to świadczenie wypłacane z ZUS osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy z powodu stanu zdrowia, a ich niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie dalszej nauki do ukończenia 25 roku życia. Może być przyznana na czas określony lub trwale. Sprawdź, ile wynosi rent socjalna w 2024 roku >>>

Autopromocja
Ważne

Renta socjalna od 1 marca 2024 roku najprawdopodobniej zostanie zrównana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Będzie to wysoka podwyżka kwoty renty z 1588,44 zł brutto do 4242,00 zł brutto.

Czy na rencie socjalnej można pracować?

Przepisy prawne dopuszczają możliwość dorabiania do renty socjalnej. Przewidują jednak określone limity, które zmieniają się co kwartał. Ze względu na niską wysokość świadczenia osoby pobierające rentę socjalną bardzo często szukają dodatkowego źródła dochodów. Jeśli podejmują się pracy zarobkowej, muszą o tym fakcie poinformować ZUS.

Ile można dorobić do renty socjalnej?

Dorabianie do renty socjalnej może spowodować jej zmniejszenie lub nawet zawieszenie. Ile można dorobić do renty w tym roku, aby nie została pomniejszona? Bezpieczna kwota dodatkowego przychodu to poniżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Wówczas osoba uprawniona pobiera rentę socjalną w pełnej wysokości. Przekroczenie wskazanego limitu dorabiania, ale nieprzekroczenie 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy powoduje odpowiednie pomniejszenie renty socjalnej przez ZUS. Renta socjalna zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu 70% przeciętnego wynagrodzenia.

Przy pomniejszaniu renty obowiązuje tzw. kwota maksymalnego zmniejszenia podana dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i jest to 794,35 zł. Kwota maksymalnego zmniejszenia zmienia się raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku obowiązuje kwota 794,35 zł. O taką kwotę ZUS może maksymalnie zmniejszyć rentę socjalną. 

Natomiast przekroczenie drugiego limitu dorabiania (130% przeciętnego wynagrodzenia) prowadzi do zawieszenia renty przez ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile można dorobić do renty socjalnej w 2024 roku?

Zgodnie z Komunikatem Prezesa ZUS z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent od dnia 1 grudnia 2023 r. do dnia 29 lutego 2024 roku kwota przychodu odpowiadająca:

 1. 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. wynosi 5036,50 zł;
 2. 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2023 r. wynosi 9353,50 zł.
Ważne

Do końca lutego 2024 roku do renty socjalnej można dorobić do 5036,50 zł. Wyższy przychód dodatkowy powoduje odpowiednie pomniejszenie renty socjalnej. Maksymalne pomniejszenie wynosi 794,35 zł. Przychód przekraczający kwotę 9353,50 zł powoduje zawieszenie renty socjalnej.

Praca na rencie socjalnej – EROP ZUS

Podejmując się pracy zarobkowej na rencie socjalnej na osobie uprawnionej do renty spoczywają obowiązki informacyjne w stosunku do ZUS. Przede wszystkim należy niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu takiej pracy i wysokości przychodów.

Powiadomienia dokonuje się za pośrednictwem formularza EROP. Jest to Oświadczenie o osiąganiu przychodu. Druk ZUS EROP znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz we wszystkich placówkach stacjonarnych.

EROP ZUS oświadczenie o osiąganiu przychodu

 

EROP ZUS - Oświadczenie o osiąganiu przychodu

ZUS

Pobierz druk EROP ZUS >>>

Dodatkowo z końcem każdego roku kalendarzowego, maksymalnie do końca lutego następnego roku należy przekazać do ZUS:

 • zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok od pracodawcy, zleceniodawcy lub innego płatnika składek albo właściwej jednostki organizacyjnej (pełnienie służby, np. Policja, Wojsko),
 • oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (prowadzenie pozarolniczej działalności).

Dzięki tym informacjom ZUS sprawdza, czy renta wypłacana była w odpowiedniej wysokości.
Do oświadczenia o przychodach (EROP ZUS) niezbędne jest także zaświadczenie płatnika składek, które wskazuje kwotę przychodu. Osoby opłacające składki za siebie powinny przekazać własne oświadczenie.

Czy na rencie można prowadzić działalność? 

Na rencie socjalnej można prowadzić firmę. Przychód z prowadzenia działalności podlega jednak limitom, o których mowa powyżej. Jakie źródła przychodów zalicza się do limitów zmniejszania lub zawieszania renty? ZUS uwzględnia przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Istnieją również dwa przypadki, kiedy praca zarobkowa nieobjęta ubezpieczeniem społecznym również brana jest pod uwagę. ZUS wylicza dwie sytuacje, kiedy przychód z danej działalności liczy się do omawianych limitów, mimo wyłączenia z ubezpieczenia. Dotyczy to wyłączenia z ubezpieczenia:

 • z tytułu ustalenia prawa do świadczenia (np. nieopłacanie składek emerytalnych i rentowych z tytułu pozarolniczej działalności z powodu ustalonego prawa do renty rodzinnej), lub
 • przy wykonywaniu pracy zarobkowej niepodlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z powodu podlegania temu obowiązkowi z innego tytułu.

Natomiast dodatkowy przychód osiągany na rencie socjalnej z pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu to przychód osiągany na podstawie:

 • stosunku pracy,
 • umowy zlecenia (także współpracy przy tej umowie),
 • umowy agencyjnej (także współpracy przy tej umowie),
 • pozarolniczej działalności (także współpracy przy jej wykonywaniu),
 • służby, np. w Policji czy Wojsku.

Do przychodu mającego wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie renty socjalnej zalicza się również:

 • zasiłek chorobowy,
 • zasiłek macierzyński,
 • zasiłek opiekuńczy,
 • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
 • świadczenie rehabilitacyjnego, 
 • świadczenie wyrównawcze, 
 • zasiłek wyrównawczy, 
 • dodatek wyrównawczy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  REKLAMA