reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ile może dorobić emeryt? (grudzień 2020 r. - luty 2021 r.)

Ile może dorobić emeryt? (grudzień 2020 r. - luty 2021 r.)

Ile może dorobić emeryt i rencista w grudniu 2020 r. oraz  styczniu i lutym 2021 r. tak, aby nie stracił emerytury lub renty? Jakie są aktualne limity dorabiania? Kiedy ZUS zmniejszy, a kiedy zawiesi świadczenie emerytalne lub rentowe? Co zrobić w przypadku przekroczenia limitu? Kogo limity dorabiania nie obowiązują?

Dorabianie do rent i wcześniejszych emerytur

Pobierając rentę lub wcześniejszą emeryturę, a więc jeśli nie osiągnęło się jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, należy mieć na uwadze swoje dodatkowe przychody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie osoby sobie dorabiały czy to prowadząc działalność gospodarczą, czy pracując na umowie o pracę, podejmując się umów zlecenia czy o dzieło. Wszystkie te dodatkowe zarobki mogą wpłynąć jednak na zmniejszenie emerytury lub renty, a nawet ich zawieszenie przez ZUS. Renciści i wcześniejsi emeryci objęci są tzw. limitami dorabiania. Muszą więc w tym celu rozliczać się w ZUS z dodatkowych dochodów.

Przekroczenie wskazanego na dany okres, np. grudzień 2020 r., limitu oznacza odpowiednie zmniejszenie emerytury lub renty, a nawet zawieszenie pobierania świadczenia. Są 2 limity dorabiania - przekroczenie pierwszego z nich skutkuje zmniejszeniem świadczenia, a przekroczenie drugiego jego zawieszeniem. Pierwsza kwota to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a druga - 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość limitów zmienia się co 3 miesiące. Limity każdorazowo ogłasza Prezes ZUS za pomocą komunikatów.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Kiedy ZUS zmniejszy emeryturę lub rentę?

Od 1 grudnia 2020 r. do 28 lutego 2021 r. emeryt i rencista może bezpiecznie dorabiać do kwoty 3618,30 zł. To 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwota ta wzrosła od listopada. Do końca listopada 2020 emeryci i renciści mogli dorabiać bez żadnych konsekwencji do 3517,20 zł. Jak widać, mimo pandemii COVID-19 średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie.

Dla porównania w analogicznym okresie przełomu 2019 i 2020 r. limit dorabiania wynosił 3452,20 zł.

Maksymalna kwota zmniejszenia emerytury lub renty

Od 1 grudnia 2020 r. przekroczenie kwoty 3618,30 zł będzie wiązało się ze zmniejszeniem emerytury lub renty. Zasadą jest, że świadczenia pomniejsza się o kwotę odpowiadającą kwocie przekroczenia limitu. Jest jednak coś takiego, jak kwota maksymalnego zmniejszenia. Ustala się ją raz w roku - 1 marca. Od 1 marca tego roku dla poszczególnych świadczeń wynoszą:

  • 620,37 zł – przy emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 465,31 zł – przy rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 527,35 zł – przy rencie rodzinnej dla jednej osoby.

Emeryt przekroczył limit 3618,30 zł o 720,00 zł. Wypłacana emerytura zostaje pomniejszona o 620,37 zł, ponieważ dla emerytów jest to kwota maksymalnego zmniejszenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama