reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta socjalna 2019 - brutto, komu przysługuje

Renta socjalna 2019 - brutto, komu przysługuje

W marcu 2019 roku renta socjalna zostanie objęta coroczną waloryzacją rent i emerytur. Ile wyniesie i kto będzie mógł się o nią ubiegać?

Komu przysługuje renta socjalna

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, renta socjalna przysługuje osobie, która ukończyła 18. rok życia i jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność do pracy musi być następstwem choroby lub wypadku (np. w szkole). Naruszenie to musi powstać:

- przed ukończeniem 18. roku życia,

- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia

- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Wyłączenie prawa do renty socjalnej

Renta socjalna nie przysługuje za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności (z wyjątkiem osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego).

Wysokość renty socjalnej

Renta socjalna jest w całości finansowana z budżetu państwa. Od 1 września 2018 roku wysokość renty socjalnej została podniesiona do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności. W wyniku tego świadczenie wzrosło z 865,03 zł do 1029,80 zł (878,12 zł netto).

Od marca 2019 roku renta socjalna będzie jeszcze wyższa, bowiem obejmie ją coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniesie 103,26 proc., co oznacza podwyżkę o 6,8 proc. W wyniku waloryzacji renta socjalna wyniesie 1100 zł brutto.

Zbieg uprawnień

Rencista może pobierać jednocześnie rentę rodzinną i rentę socjalną, z tym że wysokość obydwu świadczeń nie przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli od marca 2019 r. – 2200 zł. Jeśli ta suma jest wyższa, renta socjalna ulega obniżeniu. Przy czym kwota obniżonej renty socjalnej nie może niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

>>> Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

Wniosek

W celu przyznania renty socjalnej, osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek wraz z dokumentami osobiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub za pośrednictwem poczty. W przypadku małoletniego wniosek taki składa przedstawiciel ustawowy (rodzic). Wniosek można pobrać ze strony internetowej ZUS lub w jednostce ZUS. Wniosek o rentę socjalną składa się na urzędowym formularzu. Formularz dostępny jest w każdej jednostce ZUS.

Dorabianie

Osoba pobierające rentę socjalną może dorobić do renty, pod warunkiem że nie przekroczą określonych kwot.

Więcej na ten temat ->>> Ile może dorobić emeryt od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r.

Obowiązki wobec ZUS

Osoba pobierająca rentę socjalną, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić ZUS o:

- podjęciu zatrudnienia,

- wysokości osiąganego przychodu (również o każdej jego zmianie),

- zmianie danych (np. zmiana nazwiska, miejsca zamieszkania) – na druku EZP,

- tym, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego,

- tym, że została pozbawiona wolności.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej,

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 2003 r. w sprawie przyznawania renty socjalnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama