REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dorabianie do emerytury i renty - o czym należy pamiętać

Dorabianie do emerytury i renty - o czym należy pamiętać
Dorabianie do emerytury i renty - o czym należy pamiętać

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami w dorabianiu do świadczeń.

Ograniczenie dotyczy przychodu z działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Chodzi zarówno o przychód z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, czy też służby w „mundurówce”. Osoba, która zostanie powołana do odpłatnego pełnienia funkcji członka rady nadzorczej powinna powiadomić o tym ZUS. Jeżeli świadczeniobiorca nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60/65 lat), to pobierana przez niego wcześniejsza emerytura lub renta będzie podlegała rozliczeniu ze względu na osiągany przychód.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Osoby, które są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz nabyły prawo do emerytury na podstawie odrębnych przepisów będą miały wypłacane jedno z tych świadczeń powiększone o połowę drugiego. Należy pamiętać, że przepis ten nie będzie miał zastosowania, jeśli dodatkowo osiągają przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Bez znaczenia jest tu wysokość przychodu oraz ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. W tym wypadku można pobierać tylko jedno świadczenie – wybrane przez świadczeniobiorcę lub to, które jest wyższe. Jeśli natomiast powszechny wiek emerytalny nie został jeszcze osiągnięty, to wypłacane świadczenie będzie podlegało zasadom zawieszalności.

Doskonale obrazuje to przykład pani Krystyny (wiek 67 lat), która jest emerytką i pobiera emeryturę powiększoną o połowę renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Jeśli zostanie członkiem rady nadzorczej z wynagrodzeniem, to nie będzie mogła nadal pobierać emerytury powiększonej o połowę renty. Przysługuje jej tylko jedno ze świadczeń – albo emerytura albo renta. Powinna więc niezwłocznie powiadomić ZUS o odpłatnym pełnieniu funkcji członka rady nadzorczej.

Autopromocja
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy: Szkolenia, rejestry, badania. Od lipca 2024 r.

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w miejscach pracy zagrażających pracownikowi.

W jakim wieku renta na stałe

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.

REKLAMA