Rezygnacja z tworzenia ZFŚS
REKLAMA
Zakład pracy zatrudnia 25 pracowników wiemy, że jesteśmy zobowiązani do tworzenia funduszu świadczeń socjalnych, jednak sytuacja zakładu jest taka, że chcielibyśmy tego funduszu nie tworzyć. Czy jest taka możliwość i co należy zrobić, aby nie być zobowiązanym do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
REKLAMA
Tak, przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dają możliwość pracodawcom zobowiązanym do tworzenia funduszu świadczeń socjalnych rezygnacji z tworzenia tego funduszu, pod warunkiem wyrażenia na to zgody przez związków zawodowe działające w zakładzie lub przedstawiciela załogi wybranego do reprezentowania ich interesów. Zapisy o nie tworzeniu funduszu muszą znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania obowiązującym u danego pracodawcy.
Obowiązujące przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dają pracodawcom możliwość dowolnego ustalania wysokości odpisu na fundusz, a także pozwalają na całkowitą rezygnację z tworzenia funduszu socjalnego. Zasada ta nie dotyczy jednak pracodawców zaliczanych do sfery finansów publicznych. Pracodawcy ci niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników są zawsze zobowiązane to tworzenia funduszu socjalnego.
Natomiast pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełen etat, co do zasady są zobowiązani do utworzenia takiego funduszu .Od tej zasady ustawodawca dopuszcza wyjątki w postaci zwolnienia pracodawców od obowiązku jego tworzenia.
REKLAMA
Jeżeli w zakładzie opieki zdrowotnej zasady wynagrodzenia określa układ zbiorowy pracy decyzję o nietworzeniu funduszu wprowadza się w drodze zmiany układu zbiorowego pracy. Zmiana układu następuje w drodze protokołów dodatkowych, zgodnie z przepisami kp. dotyczącymi zakładowego układ zbiorowego pracy. Z uwagi na to, że stronami układu są pracodawca i działające w zakładzie związki zawodowe, aby wprowadzić taki zapis do układu niezbędna jest zgoda związków na zgłoszoną przez pracodawcę propozycję nie tworzenia funduszu. Protokół dodatkowy do zakładowego uzp. wymaga rejestracji przez Okręgowego Inspektora Pracy i wchodzi w życie w terminie zawartym w protokole, jednak nie wcześniej niż z dniem jego zarejestrowania.
Gdy w zakładzie obowiązuje regulamin wynagradzania zmiany dotyczące tworzenia funduszu wprowadza się w drodze aneksu do regulaminu wynagradzania. Treść regulaminu musi być uzgodniona z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w zakładzie nie ma związków zawodowych, postanowienie o nieutworzeniu zfśs pracodawca ustala z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Aneks do regulaminu wynagradzania nie wymaga rejestracji przez PIP i wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia go pracownikom przez pracodawcę w sposób u niego przyjęty.
Brak zgody związków zawodowych lub przedstawiciela pracowników powoduje, że nie można wprowadzić postanowień o nietworzeniu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Podstawa prawna:
Art. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych( Dz.U. z 2012, poz. 592 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat