| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Przykład

Kierownik Regionalnej Izby Obrachunkowej w P. ustalił zasady naboru na stanowisko urzędnicze. Przewidział w nich możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które w ustalonej punktacji nie osiągną wymaganej liczby punktów. Przy wyborze pracownika do zatrudnienia będzie decydowała niepełnosprawność danej osoby; zostanie ona zatrudniona na danym stanowisku, nawet wówczas, gdy uzyska 3 punkty mniej niż kandydat z najlepszym wynikiem.

Jednostki samorządowe

W jednostkach administracji samorządowej pierwszeństwo zatrudnienia ma niepełnosprawny, jeżeli znajdzie się w gronie 5 najlepszych osób wyłonionych w wyniku naboru na stanowisko urzędnicze (z wyłączeniem stanowisk kierowniczych). Tak jak w służbie cywilnej i urzędach państwowych w jednostkach samorządowych wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze musi być niższy niż 6% (art. 3 ustawy zmieniającej).

W sytuacji gdy w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru zachodzi potrzeba ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku, ustawa dopuszcza możliwość zatrudnienia na tym samym stanowisku innej osoby spośród pozostałych najlepszych kandydatów spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe. Pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych (z wyłączeniem kierowniczych stanowisk urzędniczych) przysługuje osobie niepełnosprawnej.

Jeżeli jednak przy naborze nie wprowadzono preferencyjnych zasad dotyczących osób niepełnosprawnych, gdyż wskaźnik był wyższy niż 6%, wówczas należy przeprowadzić dodatkowy nabór. Zasada ta znajdzie zastosowanie wtedy, gdy wprawdzie wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych był niższy niż 6%, jednak przepisy obowiązujące w dniu upublicznienia ogłoszenia o naborze nie przewidywały preferencji dla niepełnosprawnych.

Ustawa o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innch ustaw wejdzie w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia, czyli 26 listopada 2011 r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 201, poz. 1183).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »