REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Małgorzata Mędrala-Natkaniec

REKLAMA

Chcemy zatrudnić pracowników, którzy część swoich obowiązków będą wykonywać w domu, a część w siedzibie zakładu pracy. Czy w tej sytuacji można zatrudnić pracownika częściowo w ramach tradycyjnego stosunku pracy, a częściowo jako telepracownika?

Nie ma przeszkód, żeby pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy o pracę polega na wykonywaniu przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w czasie i w miejscu przez niego określonym, którym z reguły jest siedziba pracodawcy lub inne miejsce wskazane przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Cechą świadczenia pracy w ramach telepracy jest natomiast wykonywanie pracy regularnie w innym miejscu niż zakład pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 Kodeksu pracy).

Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w warunkach telepracy, może nastąpić przy zawieraniu tej umowy albo w trakcie zatrudnienia (art. 677 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym przeszkód prawnych, aby praca częściowo odbywała się w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo w ramach telepracy. Przepisy prawa pracy nie zabraniają bowiem łączenia telepracy z pracą na podstawie zwykłej umowy o pracę. Ważne jest jednak w takim przypadku określenie regularności wykonywania pracy w formie telepracy, np. poprzez wyraźne wskazanie, w które dni będzie ona wykonywana w warunkach telepracy. Takiego wskazania można dokonać w umowie o pracę. W praktyce trudno będzie uzasadnić dzielenie pracy w tym samym dniu na wykonywaną w ramach tradycyjnej umowy o pracę i w ramach telepracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracodawca i pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka ustalili, że dwa razy w tygodniu, tj. w czwartki i piątki pracownik będzie wykonywał pracę w domu w formie telepracy. Do tego celu będzie wykorzystywał środki elektronicznej komunikacji, głównie Internet. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, bowiem spełnione są warunki wykonywania pracy w ramach telepracy; w szczególności zatrudnieniu w formie telepracy towarzyszy określona regularność.


Nie każda praca może być świadczona w ramach telepracy. W tej formie może być wykonywana tylko taka praca, którą można świadczyć regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Środkami takimi są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość z wykorzystaniem transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna (art. 2 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

PRZYKŁAD

Do obowiązków pracownika należy dokonywanie pomiarów geodezyjnych w terenie, gdzie spędza on większość czasu pracy. Wyniki dokonanych pomiarów pracownik przekazuje pracodawcy w formie elektronicznej z domu lub z siedziby zakładu pracy. W tej sytuacji ze względu na specyfikę pracy, która wymaga wykonywania czynności poza zakładem pracy, nie zostają spełnione warunki telepracy. Doraźne przekazywanie wyników drogą elektroniczną z domu nie uzasadnia zastosowania telepracy.

Praca w formie telepracy ma być wykonywana w sposób regularny, systematyczny, w terminach lub okresach uzgodnionych z pracodawcą. Nie jest telepracą wykonywanie pracy w domu lub w innym miejscu, w związku z okazjonalnym uzgodnieniem pomiędzy stronami stosunku pracy, albo doraźnym przyzwoleniem pracodawcy na wykonywanie pracy w podobnych warunkach, np. zezwolenie pracownikowi na wykonywanie pracy w domu.

PRZYKŁAD

Pracodawca pozwala pracownikom w niektóre dni w miesiącu opuścić wcześniej miejsce pracy i dokończyć bieżące zadania w domu. Nie ma przy tym żadnej regularności co do sposobu wykonywania przez pracowników pracy w określone dni. W tej sytuacji zawarcie umowy o telepracę nie ma podstaw, bo praca w tej formie nie odbywa się z określoną regularnością, ale ma charakter czysto okazjonalny.

Podstawa prawna

 • art. 22, art. 675, art. 677, art. 6713 Kodeksu pracy,
 • art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  REKLAMA