Kategorie

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
Chcemy zatrudnić pracowników, którzy część swoich obowiązków będą wykonywać w domu, a część w siedzibie zakładu pracy. Czy w tej sytuacji można zatrudnić pracownika częściowo w ramach tradycyjnego stosunku pracy, a częściowo jako telepracownika?

Nie ma przeszkód, żeby pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy o pracę polega na wykonywaniu przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w czasie i w miejscu przez niego określonym, którym z reguły jest siedziba pracodawcy lub inne miejsce wskazane przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Cechą świadczenia pracy w ramach telepracy jest natomiast wykonywanie pracy regularnie w innym miejscu niż zakład pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 Kodeksu pracy).

Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w warunkach telepracy, może nastąpić przy zawieraniu tej umowy albo w trakcie zatrudnienia (art. 677 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym przeszkód prawnych, aby praca częściowo odbywała się w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo w ramach telepracy. Przepisy prawa pracy nie zabraniają bowiem łączenia telepracy z pracą na podstawie zwykłej umowy o pracę. Ważne jest jednak w takim przypadku określenie regularności wykonywania pracy w formie telepracy, np. poprzez wyraźne wskazanie, w które dni będzie ona wykonywana w warunkach telepracy. Takiego wskazania można dokonać w umowie o pracę. W praktyce trudno będzie uzasadnić dzielenie pracy w tym samym dniu na wykonywaną w ramach tradycyjnej umowy o pracę i w ramach telepracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca i pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka ustalili, że dwa razy w tygodniu, tj. w czwartki i piątki pracownik będzie wykonywał pracę w domu w formie telepracy. Do tego celu będzie wykorzystywał środki elektronicznej komunikacji, głównie Internet. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, bowiem spełnione są warunki wykonywania pracy w ramach telepracy; w szczególności zatrudnieniu w formie telepracy towarzyszy określona regularność.


Nie każda praca może być świadczona w ramach telepracy. W tej formie może być wykonywana tylko taka praca, którą można świadczyć regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Środkami takimi są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość z wykorzystaniem transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna (art. 2 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

PRZYKŁAD

Reklama

Do obowiązków pracownika należy dokonywanie pomiarów geodezyjnych w terenie, gdzie spędza on większość czasu pracy. Wyniki dokonanych pomiarów pracownik przekazuje pracodawcy w formie elektronicznej z domu lub z siedziby zakładu pracy. W tej sytuacji ze względu na specyfikę pracy, która wymaga wykonywania czynności poza zakładem pracy, nie zostają spełnione warunki telepracy. Doraźne przekazywanie wyników drogą elektroniczną z domu nie uzasadnia zastosowania telepracy.

Praca w formie telepracy ma być wykonywana w sposób regularny, systematyczny, w terminach lub okresach uzgodnionych z pracodawcą. Nie jest telepracą wykonywanie pracy w domu lub w innym miejscu, w związku z okazjonalnym uzgodnieniem pomiędzy stronami stosunku pracy, albo doraźnym przyzwoleniem pracodawcy na wykonywanie pracy w podobnych warunkach, np. zezwolenie pracownikowi na wykonywanie pracy w domu.

PRZYKŁAD

Pracodawca pozwala pracownikom w niektóre dni w miesiącu opuścić wcześniej miejsce pracy i dokończyć bieżące zadania w domu. Nie ma przy tym żadnej regularności co do sposobu wykonywania przez pracowników pracy w określone dni. W tej sytuacji zawarcie umowy o telepracę nie ma podstaw, bo praca w tej formie nie odbywa się z określoną regularnością, ale ma charakter czysto okazjonalny.

Podstawa prawna

 • art. 22, art. 675, art. 677, art. 6713 Kodeksu pracy,
 • art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?