Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik
REKLAMA
Nie ma przeszkód, żeby pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Praca na podstawie umowy o pracę polega na wykonywaniu przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w czasie i w miejscu przez niego określonym, którym z reguły jest siedziba pracodawcy lub inne miejsce wskazane przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Cechą świadczenia pracy w ramach telepracy jest natomiast wykonywanie pracy regularnie w innym miejscu niż zakład pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 Kodeksu pracy).
Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w warunkach telepracy, może nastąpić przy zawieraniu tej umowy albo w trakcie zatrudnienia (art. 677 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym przeszkód prawnych, aby praca częściowo odbywała się w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo w ramach telepracy. Przepisy prawa pracy nie zabraniają bowiem łączenia telepracy z pracą na podstawie zwykłej umowy o pracę. Ważne jest jednak w takim przypadku określenie regularności wykonywania pracy w formie telepracy, np. poprzez wyraźne wskazanie, w które dni będzie ona wykonywana w warunkach telepracy. Takiego wskazania można dokonać w umowie o pracę. W praktyce trudno będzie uzasadnić dzielenie pracy w tym samym dniu na wykonywaną w ramach tradycyjnej umowy o pracę i w ramach telepracy.
PRZYKŁAD
Pracodawca i pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka ustalili, że dwa razy w tygodniu, tj. w czwartki i piątki pracownik będzie wykonywał pracę w domu w formie telepracy. Do tego celu będzie wykorzystywał środki elektronicznej komunikacji, głównie Internet. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, bowiem spełnione są warunki wykonywania pracy w ramach telepracy; w szczególności zatrudnieniu w formie telepracy towarzyszy określona regularność.
Nie każda praca może być świadczona w ramach telepracy. W tej formie może być wykonywana tylko taka praca, którą można świadczyć regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Środkami takimi są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość z wykorzystaniem transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna (art. 2 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).
PRZYKŁAD
Do obowiązków pracownika należy dokonywanie pomiarów geodezyjnych w terenie, gdzie spędza on większość czasu pracy. Wyniki dokonanych pomiarów pracownik przekazuje pracodawcy w formie elektronicznej z domu lub z siedziby zakładu pracy. W tej sytuacji ze względu na specyfikę pracy, która wymaga wykonywania czynności poza zakładem pracy, nie zostają spełnione warunki telepracy. Doraźne przekazywanie wyników drogą elektroniczną z domu nie uzasadnia zastosowania telepracy.
Praca w formie telepracy ma być wykonywana w sposób regularny, systematyczny, w terminach lub okresach uzgodnionych z pracodawcą. Nie jest telepracą wykonywanie pracy w domu lub w innym miejscu, w związku z okazjonalnym uzgodnieniem pomiędzy stronami stosunku pracy, albo doraźnym przyzwoleniem pracodawcy na wykonywanie pracy w podobnych warunkach, np. zezwolenie pracownikowi na wykonywanie pracy w domu.
PRZYKŁAD
Pracodawca pozwala pracownikom w niektóre dni w miesiącu opuścić wcześniej miejsce pracy i dokończyć bieżące zadania w domu. Nie ma przy tym żadnej regularności co do sposobu wykonywania przez pracowników pracy w określone dni. W tej sytuacji zawarcie umowy o telepracę nie ma podstaw, bo praca w tej formie nie odbywa się z określoną regularnością, ale ma charakter czysto okazjonalny.
Podstawa prawna
- art. 22, art. 675, art. 677, art. 6713 Kodeksu pracy,
- art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat