REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawco! Co musisz wiedzieć korzystając z usług agencji pracy tymczasowej?

Pracodawco! Co musisz wiedzieć korzystając z usług agencji pracy tymczasowej?/ fot. Shutterstock
Pracodawco! Co musisz wiedzieć korzystając z usług agencji pracy tymczasowej?/ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na zatrudnienie pracowników tymczasowych. Nic dziwnego, w końcu niesie to za sobą wiele korzyści, m.in. możliwość sprawdzenia kompetencji pracownika przed zatrudnieniem go na stałe w firmie czy pozyskanie dodatkowych rąk do pracy w gorącym sezonie.

Obecnie usługa pracy tymczasowej jest najczęściej wybierana przez klientów naszej agencji. Nie wszyscy pracodawcy wiedzą jednak, z czym wiąże się ta forma zatrudnienia, jakie obowiązują ograniczenia oraz czy to rozwiązanie jest faktycznie korzystne dla ich firmy.

REKLAMA

Autopromocja

Umowa o pracę tymczasową – z czym to się wiąże

Pracodawcy powinni przede wszystkim pamiętać, że umowa o pracę tymczasową to również umowa o pracę, która podlega Ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Podobnie jak przy standardowej umowie, tak i w przypadku pracy tymczasowej nawiązany zostaje stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Różnica polega na tym, że w umowę zaangażowane są 3 podmioty: pracownik, pracodawca użytkownik i agencja pracy tymczasowej.

Pracownikom tymczasowym przysługuje więc prawo do płatnego urlopu (w wymiarze: 2 dni za każdy przepracowany miesiąc) i wynagrodzenia chorobowego. Pracodawca ma również obowiązek odprowadzania składek ZUS.  Wszystkie strony umowy obowiązuje też okres wypowiedzenia: 3 dni, jeśli umowa została zawarta na okres do 2 tygodni lub jeden tydzień, jeśli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załóżmy, że pracodawca wie dokładnie, z czym wiąże się praca tymczasowa i decyduje się na tę formę zatrudnienia pracowników. Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Przede wszystkim, czy obejmuje ona:

 • 3 strony umowy: pracodawcę użytkownika, pracownika oraz agencję pracy tymczasowej

 • datę zawarcia umowy

 • okres trwania umowy (nie może on przekraczać 18 miesięcy)

 • warunki zatrudnienia: wysokość wynagrodzenia, zakres obowiązków, wymiar czasu pracy, miejsce pracy itd.

 • a w przypadku umowy zawieranej na czas określony: informację o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy przez każdą ze stron
   

Jaką pracę może wykonywać pracownik tymczasowy

Bardzo często odbieramy w naszej agencji telefony od klientów, którzy chcą zatrudnić pracowników tymczasowych do robót budowalnych. Scenariusz jest zazwyczaj podobny: sprawdzamy zakres obowiązków, po czym uświadamiamy pracodawcę, że prawo zabrania zatrudniania pracowników tymczasowych do prac szczególnie niebezpiecznych.

Zgodnie z przepisami bhp do prac szczególnie niebezpiecznych zalicza się:

 • roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części

 • prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych

 • prace na wysokości

 • prace w zamkniętych przestrzeniach: w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych

REKLAMA

Jako agencja szczególną ostrożność zachowujemy też, kiedy klient zgłasza zapotrzebowanie na pracowników sprzątających. Należy pamiętać, że mycie okien również może być pracą na wysokości – dlatego zadajemy szereg dodatkowych pytań o warunki pracy, aby wykluczyć tę sytuację. Zgodnie z przepisami pracownik tymczasowy może myć okna np. z poziomu zero lub stabilnego elementu (np. schodów), ale kategorycznie zabrania się, aby wykorzystywał w tym celu parapet czy drabinę. Tego pracodawcy często nie wiedzą i mogą łatwo narazić się na kary.

Jeśli firma chce zlecić wykonanie prac szczególnie niebezpiecznych, agencja pracy nadal może pomóc w rekrutacji. W tym przypadku pracodawca musi jednak zatrudnić pracowników bezpośrednio u siebie w firmie na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia – umowa o pracę tymczasową nie wchodzi w grę.

Dowiedz się więcej, jak wygląda współpraca z agencją pracy.

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika tymczasowego

Minimalne wynagrodzenie pracowników określone jest w Ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i obowiązuje ono również przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Stawka minimalna wynosi obecnie 2250 zł brutto w przypadku umowy o pracę i 14,70 zł brutto za godzinę w przypadku umowy zlecenia.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych dodatkowo reguluje Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z dnia 9 sierpnia 2003 r. Ustawa ta zapewnia pracownikom tymczasowym traktowanie na równi z pracownikami stałymi. Co to oznacza w praktyce? Na przykład, jeżeli pracownik zatrudniony bezpośrednio w firmie na stanowisku pracownika produkcji otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4000 brutto miesięcznie, to pracownikowi tymczasowemu oddelegowanemu do pracy na tym samym stanowisku należy się takie samo wynagrodzenie.

Ostateczną wartość wynagrodzenia ustala klient (pracodawca użytkownik) w porozumieniu z agencją pracy tymczasowej. Oprócz tego, że stawka powinna spełniać warunki określone w ustawie, to powinna też odpowiadać standardom rynku. Warto więc wcześniej sprawdzić, jakie są średnie zarobki na danym stanowisku. Niestety nie raz zdarzało nam się odmówić realizacji usługi, ponieważ zaproponowane przez klienta wynagrodzenie było zbyt niskie.

Ustalenie zaniżonej stawki tak naprawdę z góry naraża pracodawcę na koszty: znalezienie kandydatów do pracy jest trudne i czasochłonne, a czasami cały proces rekrutacji kończy się niepowodzeniem.

Praca tymczasowa – dla kogo to dobre rozwiązanie

Tę formę zatrudnienia polecamy przede wszystkim firmom działającym w branżach sezonowych, które w okresie wzmożonej produktywności potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Są to głównie firmy produkcyjne, kurierskie czy też działające w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Praca tymczasowa to też dobre rozwiązanie w okresach urlopowych, kiedy firmy potrzebują pracowników na zastępstwa.

Komu jeszcze polecamy to rozwiązanie? Na przykład pracodawcom, którzy szukają solidnych fachowców i chcą sprawdzić ich kompetencje przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu na stałe w firmie. Praca tymczasowa daje taką możliwość oraz dodatkowo odciąża pracodawcę w kwestiach związanych z rekrutacją i obsługą administracyjno-kadrową pracowników.

Aneta Dziadkowiec, HR Manager w Jobs Plus

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na ten wyrok długo czekali emeryci: mają prawo do świadczeń!

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty emerytury, jest "emerytem – byłym pracownikiem" w rozumieniu ustawy o ZFŚS, on też ma więc prawo do świadczeń socjalnych.

Działalność socjalna w 2024 r.: Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Świadczenie urlopowe i wczasy pod gruszą to chyba najpopularniejsze świadczenia socjalne. Świadczenia te są regulowane przepisami ustawy o zfśs i oba związane są z dofinansowaniem wypoczynku pracowników. 

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy: Szkolenia, rejestry, badania. Od lipca 2024 r.

Zmiany w rozporządzeniach do Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą szkoleń pracowników, rejestrów i indywidualnych rejestrów medycznych pracowników. Trzeba te wszystkie rozwiązania wprowadzić w miejscach pracy zagrażających pracownikowi.

W jakim wieku renta na stałe

W polskim prawie nie jest znana instytucja renty dożywotniej, tj. prawa do renty niezależnego od zmiany okoliczności istniejących od chwili jej przyznania. Renty nie są przyznawane bezterminowo. Wiele osób jednak zastanawia się: w jakim wieku renta na stałe? komu przysługuje renta dożywotnia? Mało kto wie, że trzeba rozróżnić rentę stałą a trwałą niezdolność do pracy.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku: wnioski będzie można składać od 1 października 2024 r. Nowe świadczenie zastąpi dofinansowanie pobytu w żłobku

Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci będą mogli wystąpić o nowe świadczenie „Aktywnie w żłobku”. Świadczenie to zastąpi dotychczasowe dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł.

Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

REKLAMA

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.

REKLAMA