Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca

Mariusz Pigulski
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock
Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, np. stawką miesięczną lub godzinową. Jak prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia takiego pracownika, jeżeli przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym?

Jak obliczyć wynagrodzenie za pracę pracownika tymczasowego, który chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Problem

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. We wrześniu 2018 r. jeden z pracowników tymczasowych był nieobecny w pracy z powodu choroby (przez 2 dni), a następnie urlopu wypoczynkowego (1 dzień). Jak w takiej sytuacji prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia przysługującego mu za pracę w tym miesiącu?

Rada

W opisanej sytuacji można wykorzystać kilka metod obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w zależności od sposobu wynagradzania pracownika tymczasowego. W przypadku gdy pracownik tymczasowy jest wynagradzany:

 • stawką godzinową - wynagrodzenie za pracę należy obliczyć, mnożąc liczbę przepracowanych godzin przez umówioną stawkę;

 • w systemie akordowym - wynagrodzenie przysługuje w wysokości odpowiedniej do efektów pracy, z uwzględnieniem umówionej stawki;

 • stałą stawką miesięczną:

Reklama

- w przypadku choroby - stawkę za cały miesiąc należy pomniejszyć za czas absencji chorobowej, dzieląc tę stawkę przez 30 i mnożąc przez liczbę dni określoną w zaświadczeniu lekarskim, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc,

- w przypadku urlopu wypoczynkowego - stawkę za cały miesiąc należy podzielić przez nominalny wymiar czasu pracy i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc.

Uzasadnienie

Reklama

Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, tj. stawką miesięczną, godzinową lub akordową. Jeżeli w danym miesiącu wystąpi zarówno absencja chorobowa, jak i urlop wypoczynkowy, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe lub akordowe, należy je pomnożyć odpowiednio przez liczbę godzin albo wyniki pracy (np. liczbę wytworzonych produktów czy usług).

Innych wyliczeń trzeba dokonać w przypadku pracownika tymczasowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną. Obliczenie wynagrodzenia za pracę wymaga wówczas zastosowania przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach). I tak:

 • w przypadku choroby wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, w którym wystąpiła niezdolność do pracy, należy ustalić poprzez (§ 11 rozporządzenia o wynagrodzeniach):

- podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30 (bez względu na to, ile dni ma dany miesiąc kalendarzowy),

- pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej np. chorobą,

- odjęcie otrzymanej wyżej kwoty od wynagrodzenia należnego w stałej miesięcznej stawce;

 • w celu obliczenia wynagrodzenia, określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

- podzielić stałą stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

- pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy,

- odjąć uzyskaną kwotę od stałego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Na metodologię przedstawionych wyliczeń nie wpływa to, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych jest obliczane w inny sposób niż w przypadku pracowników, do których w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy zatrudniony na pełny etat przez 2 dni września 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, i przez 24 godziny w tym miesiącu korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jest on wynagradzany stawką godzinową. Dodatkowo co miesiąc otrzymuje stały dodatek funkcyjny (300 zł brutto), który jest proporcjonalnie pomniejszany za dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub urlopem w sposób określony w § 11 i 12 rozporządzenia o wynagrodzeniach. Zatem dodatek funkcyjny należy pomniejszyć w następujący sposób:

 • za dni absencji chorobowej:

300 zł : 30 = 10 zł,

10 zł x 2 dni choroby = 20 zł;

 • za dni urlopu wypoczynkowego:

300 zł : 160 godz. czasu nominalnie do przepracowania we wrześniu = 1,88 zł,

1,88 zł x 24 godz. urlopu = 45,12 zł.

Za przepracowaną część września br. pracownik powinien otrzymać dodatek funkcyjny w kwocie 234,88 zł (300 zł - 20 zł - 45,12 zł = 234,88 zł).

PODSTAWA PRAWNA:

 • § 11-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.