Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock
Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, np. stawką miesięczną lub godzinową. Jak prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia takiego pracownika, jeżeli przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym?

Jak obliczyć wynagrodzenie za pracę pracownika tymczasowego, który chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Problem

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. We wrześniu 2018 r. jeden z pracowników tymczasowych był nieobecny w pracy z powodu choroby (przez 2 dni), a następnie urlopu wypoczynkowego (1 dzień). Jak w takiej sytuacji prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia przysługującego mu za pracę w tym miesiącu?

Rada

W opisanej sytuacji można wykorzystać kilka metod obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w zależności od sposobu wynagradzania pracownika tymczasowego. W przypadku gdy pracownik tymczasowy jest wynagradzany:

 • stawką godzinową - wynagrodzenie za pracę należy obliczyć, mnożąc liczbę przepracowanych godzin przez umówioną stawkę;

 • w systemie akordowym - wynagrodzenie przysługuje w wysokości odpowiedniej do efektów pracy, z uwzględnieniem umówionej stawki;

 • stałą stawką miesięczną:

- w przypadku choroby - stawkę za cały miesiąc należy pomniejszyć za czas absencji chorobowej, dzieląc tę stawkę przez 30 i mnożąc przez liczbę dni określoną w zaświadczeniu lekarskim, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc,

- w przypadku urlopu wypoczynkowego - stawkę za cały miesiąc należy podzielić przez nominalny wymiar czasu pracy i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc.

Uzasadnienie

Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, tj. stawką miesięczną, godzinową lub akordową. Jeżeli w danym miesiącu wystąpi zarówno absencja chorobowa, jak i urlop wypoczynkowy, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe lub akordowe, należy je pomnożyć odpowiednio przez liczbę godzin albo wyniki pracy (np. liczbę wytworzonych produktów czy usług).

Innych wyliczeń trzeba dokonać w przypadku pracownika tymczasowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną. Obliczenie wynagrodzenia za pracę wymaga wówczas zastosowania przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach). I tak:

 • w przypadku choroby wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, w którym wystąpiła niezdolność do pracy, należy ustalić poprzez (§ 11 rozporządzenia o wynagrodzeniach):

- podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30 (bez względu na to, ile dni ma dany miesiąc kalendarzowy),

- pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej np. chorobą,

- odjęcie otrzymanej wyżej kwoty od wynagrodzenia należnego w stałej miesięcznej stawce;

 • w celu obliczenia wynagrodzenia, określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

- podzielić stałą stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

- pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy,

- odjąć uzyskaną kwotę od stałego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Na metodologię przedstawionych wyliczeń nie wpływa to, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych jest obliczane w inny sposób niż w przypadku pracowników, do których w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy zatrudniony na pełny etat przez 2 dni września 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, i przez 24 godziny w tym miesiącu korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jest on wynagradzany stawką godzinową. Dodatkowo co miesiąc otrzymuje stały dodatek funkcyjny (300 zł brutto), który jest proporcjonalnie pomniejszany za dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub urlopem w sposób określony w § 11 i 12 rozporządzenia o wynagrodzeniach. Zatem dodatek funkcyjny należy pomniejszyć w następujący sposób:

 • za dni absencji chorobowej:

300 zł : 30 = 10 zł,

10 zł x 2 dni choroby = 20 zł;

 • za dni urlopu wypoczynkowego:

300 zł : 160 godz. czasu nominalnie do przepracowania we wrześniu = 1,88 zł,

1,88 zł x 24 godz. urlopu = 45,12 zł.

Za przepracowaną część września br. pracownik powinien otrzymać dodatek funkcyjny w kwocie 234,88 zł (300 zł - 20 zł - 45,12 zł = 234,88 zł).

PODSTAWA PRAWNA:

 • § 11-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.