REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, np. stawką miesięczną lub godzinową. Jak prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia takiego pracownika, jeżeli przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym?

Jak obliczyć wynagrodzenie za pracę pracownika tymczasowego, który chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Autopromocja

Problem

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. We wrześniu 2018 r. jeden z pracowników tymczasowych był nieobecny w pracy z powodu choroby (przez 2 dni), a następnie urlopu wypoczynkowego (1 dzień). Jak w takiej sytuacji prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia przysługującego mu za pracę w tym miesiącu?

Rada

W opisanej sytuacji można wykorzystać kilka metod obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w zależności od sposobu wynagradzania pracownika tymczasowego. W przypadku gdy pracownik tymczasowy jest wynagradzany:

 • stawką godzinową - wynagrodzenie za pracę należy obliczyć, mnożąc liczbę przepracowanych godzin przez umówioną stawkę;

 • w systemie akordowym - wynagrodzenie przysługuje w wysokości odpowiedniej do efektów pracy, z uwzględnieniem umówionej stawki;

 • stałą stawką miesięczną:

- w przypadku choroby - stawkę za cały miesiąc należy pomniejszyć za czas absencji chorobowej, dzieląc tę stawkę przez 30 i mnożąc przez liczbę dni określoną w zaświadczeniu lekarskim, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc,

- w przypadku urlopu wypoczynkowego - stawkę za cały miesiąc należy podzielić przez nominalny wymiar czasu pracy i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie

Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, tj. stawką miesięczną, godzinową lub akordową. Jeżeli w danym miesiącu wystąpi zarówno absencja chorobowa, jak i urlop wypoczynkowy, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe lub akordowe, należy je pomnożyć odpowiednio przez liczbę godzin albo wyniki pracy (np. liczbę wytworzonych produktów czy usług).

Innych wyliczeń trzeba dokonać w przypadku pracownika tymczasowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną. Obliczenie wynagrodzenia za pracę wymaga wówczas zastosowania przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach). I tak:

 • w przypadku choroby wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, w którym wystąpiła niezdolność do pracy, należy ustalić poprzez (§ 11 rozporządzenia o wynagrodzeniach):

- podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30 (bez względu na to, ile dni ma dany miesiąc kalendarzowy),

- pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej np. chorobą,

- odjęcie otrzymanej wyżej kwoty od wynagrodzenia należnego w stałej miesięcznej stawce;

 • w celu obliczenia wynagrodzenia, określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

- podzielić stałą stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

- pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy,

- odjąć uzyskaną kwotę od stałego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Na metodologię przedstawionych wyliczeń nie wpływa to, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych jest obliczane w inny sposób niż w przypadku pracowników, do których w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy zatrudniony na pełny etat przez 2 dni września 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, i przez 24 godziny w tym miesiącu korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jest on wynagradzany stawką godzinową. Dodatkowo co miesiąc otrzymuje stały dodatek funkcyjny (300 zł brutto), który jest proporcjonalnie pomniejszany za dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub urlopem w sposób określony w § 11 i 12 rozporządzenia o wynagrodzeniach. Zatem dodatek funkcyjny należy pomniejszyć w następujący sposób:

 • za dni absencji chorobowej:

300 zł : 30 = 10 zł,

10 zł x 2 dni choroby = 20 zł;

 • za dni urlopu wypoczynkowego:

300 zł : 160 godz. czasu nominalnie do przepracowania we wrześniu = 1,88 zł,

1,88 zł x 24 godz. urlopu = 45,12 zł.

Za przepracowaną część września br. pracownik powinien otrzymać dodatek funkcyjny w kwocie 234,88 zł (300 zł - 20 zł - 45,12 zł = 234,88 zł).

PODSTAWA PRAWNA:

 • § 11-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

REKLAMA

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

REKLAMA