reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca

Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, np. stawką miesięczną lub godzinową. Jak prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia takiego pracownika, jeżeli przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym?

Jak obliczyć wynagrodzenie za pracę pracownika tymczasowego, który chorował i przebywał na urlopie wypoczynkowym

Problem

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. We wrześniu 2018 r. jeden z pracowników tymczasowych był nieobecny w pracy z powodu choroby (przez 2 dni), a następnie urlopu wypoczynkowego (1 dzień). Jak w takiej sytuacji prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia przysługującego mu za pracę w tym miesiącu?

Rada

W opisanej sytuacji można wykorzystać kilka metod obliczania wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, w zależności od sposobu wynagradzania pracownika tymczasowego. W przypadku gdy pracownik tymczasowy jest wynagradzany:

  • stawką godzinową - wynagrodzenie za pracę należy obliczyć, mnożąc liczbę przepracowanych godzin przez umówioną stawkę;

  • w systemie akordowym - wynagrodzenie przysługuje w wysokości odpowiedniej do efektów pracy, z uwzględnieniem umówionej stawki;

  • stałą stawką miesięczną:

- w przypadku choroby - stawkę za cały miesiąc należy pomniejszyć za czas absencji chorobowej, dzieląc tę stawkę przez 30 i mnożąc przez liczbę dni określoną w zaświadczeniu lekarskim, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc,

- w przypadku urlopu wypoczynkowego - stawkę za cały miesiąc należy podzielić przez nominalny wymiar czasu pracy i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, a otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia za cały miesiąc.

Uzasadnienie

Pracownicy tymczasowi mogą być wynagradzani za wykonaną pracę w różny sposób, tj. stawką miesięczną, godzinową lub akordową. Jeżeli w danym miesiącu wystąpi zarówno absencja chorobowa, jak i urlop wypoczynkowy, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe lub akordowe, należy je pomnożyć odpowiednio przez liczbę godzin albo wyniki pracy (np. liczbę wytworzonych produktów czy usług).

Innych wyliczeń trzeba dokonać w przypadku pracownika tymczasowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną. Obliczenie wynagrodzenia za pracę wymaga wówczas zastosowania przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach). I tak:

  • w przypadku choroby wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, w którym wystąpiła niezdolność do pracy, należy ustalić poprzez (§ 11 rozporządzenia o wynagrodzeniach):

- podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez 30 (bez względu na to, ile dni ma dany miesiąc kalendarzowy),

- pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni nieobecności pracownika spowodowanej np. chorobą,

- odjęcie otrzymanej wyżej kwoty od wynagrodzenia należnego w stałej miesięcznej stawce;

  • w celu obliczenia wynagrodzenia, określonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

- podzielić stałą stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

- pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy,

- odjąć uzyskaną kwotę od stałego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Na metodologię przedstawionych wyliczeń nie wpływa to, że wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych jest obliczane w inny sposób niż w przypadku pracowników, do których w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy zatrudniony na pełny etat przez 2 dni września 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, i przez 24 godziny w tym miesiącu korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jest on wynagradzany stawką godzinową. Dodatkowo co miesiąc otrzymuje stały dodatek funkcyjny (300 zł brutto), który jest proporcjonalnie pomniejszany za dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub urlopem w sposób określony w § 11 i 12 rozporządzenia o wynagrodzeniach. Zatem dodatek funkcyjny należy pomniejszyć w następujący sposób:

  • za dni absencji chorobowej:

300 zł : 30 = 10 zł,

10 zł x 2 dni choroby = 20 zł;

  • za dni urlopu wypoczynkowego:

300 zł : 160 godz. czasu nominalnie do przepracowania we wrześniu = 1,88 zł,

1,88 zł x 24 godz. urlopu = 45,12 zł.

Za przepracowaną część września br. pracownik powinien otrzymać dodatek funkcyjny w kwocie 234,88 zł (300 zł - 20 zł - 45,12 zł = 234,88 zł).

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 11-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika tymczasowego za przepracowaną część miesiąca/fot.Shutterstock

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama