Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Urszula Mirowska-Łoskot
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Specustawa o uchodźcach 2022 - jakie wsparcie?
Specustawa o uchodźcach 2022 - jakie wsparcie?
shutterstock
Specustawa dla ukraińskich uchodźców - z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać w Polsce w 2022 roku? Liczba uchodźców z Ukrainy rośnie, a przepisów ułatwiających zatrudnienie wciąż brak.

Nie tylko otwarty dostęp do rynku pracy, opieki medycznej, darmowych studiów, lecz także jednorazowe zasiłki w wysokości 500 zł lub 300 zł i bezpłatna pomoc psychologiczna – z takiego wsparcia będą mogli skorzystać Ukraińcy. Na pomoc potrzebne są miliardy.

Dzisiaj Rada Ministrów ma pracować nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jeszcze w tym tygodniu w ekspresowym trybie spec ustawą zająć się ma Sejm, a potem Senat.

Uchodźcy z Ukrainy a pobyt i praca w Polsce

Specustawa zakłada znowelizowanie kilkunastu ustaw, m.in. o: cudzoziemcach, świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, systemie oświaty czy szkolnictwie wyższym i nauce.

- To robocza wersja projektu. Do ostatniej chwili trwają kalkulacje, które propozycje uda się sfinansować - wskazuje nasz rozmówca. Wiadomo, że koszt wdrożenia rozwiązań zawartych w specustawie sięgnie miliardów złotych.

Przewiduje ona nie tylko ułatwienia dla uchodźców, o których wspominali przedstawiciele rządu w trakcie np. konferencji prasowych, ale też szereg innych zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z zapowiedziami rządu Ukraińcy, którzy uciekają przed wojną, będą mogli mieszkać i pracować w Polsce bez zbędnych formalności. Osoby, które przekroczyły lub przekroczą granicę polsko-ukraińską od 24 lutego br., będą mogły pozostać tu legalnie przez 18 miesięcy. Rząd chce też umożliwić ukraińskim uciekinierom podjęcie zatrudnienia bez konieczności ubiegania się o zezwolenie - wystarczy informacja przesłana przez pracodawcę elektronicznie do powiatowego urzędu pracy (w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia zatrudnienia). Ponadto specustawa zagwarantuje Ukraińcom uciekającym przed wojną bezpłatny dostęp do opieki medycznej, świadczeń rodzinnych, 500+ i dobry start czy rodzinnego kapitału opiekuńczego i innych. Co więcej rząd bierze pod uwagę przyznanie jednorazowych zasiłków - 500 zł w przypadku singli, a rodzin po 300 zł na osobę. Pomoc tę będzie można przeznaczyć na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Uciekinierzy będą też mogli korzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, którą mają zapewniać gminy. Będzie również możliwość bezpłatnej kontynuacji studiów na polskich uczelniach oraz korzystania ze stypendiów socjalnych. Specustawa ma także umożliwić podejmowanie pracy przez nauczycieli bez niektórych kwalifikacji, a w szkołach wyższych z pominięciem procedury konkursowych. Łatwiej będzie też zatrudnić ukraińskich lekarzy, dentystów czy pielęgniarki.

Zdaniem ekspertów obrany przez rząd kierunek jest dobry, ale niewystarczający. - Wreszcie Polska otwiera się szeroko na Ukraińców - komentuje Michał Podulski, przewodniczący podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. - Przecież bez względu na to, kiedy wojna za wschodnią granicą się zakończy, i tak te osoby często nie będą miały do czego wracać. Już widać, że część z nich rozgląda się za pracą i stara tutaj budować nowe życie, dlatego trzeba im to umożliwić - dodaje.

Wtóruje mu Jerzy Romański, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Z ekonomicznego punktu widzenia im mniej ograniczeń i bardziej elastyczne podejście, tym lepiej. W Polsce brakuje fachowców w różnych branżach. Powinno się wykorzystać potencjał, który wiąże się z napływem uchodźców. Teraz trzeba jak najszybciej zająć się najpilniejszymi potrzebami tych osób - zapewnić bezpieczeństwo, dach nad głową i pomóc znaleźć pracę. Potem będzie czas na ich weryfikację. Specustawę trzeba przyjąć jak najszybciej - mówi.

Eksperci mają jednak zastrzeżenia co do szczegółowych propozycji, np. legalizowania pobytu jedynie na 18-miesięczny okres. - Trzeba zapewnić Ukraińcom poczucie stabilności. Nie może być tak, że osoba, której bliscy walczą na wojnie, będzie się musiała zastanawiać, czy za kilka miesięcy nie straci prawa do pobytu. Pracodawcy przekazali zastrzeżenia w tej sprawie. Może w ostatecznej wersji projektu zmieni się ten przepis - mówi Michał Podulski.

Specustawa o uchodźcach niezbędna

Pilna zmiana regulacji jest konieczna z tego względu, że obowiązujące procedury są czasochłonne i trudno je efektywnie stosować przy tak dużym napływie uchodźców. - Wiele firm albo już zatrudnia Ukraińców, albo chce zacząć zatrudniać uciekinierów, co także stanowi cenną formę pomocy. Jak wynika z zadawanych mi przez pracodawców pytań, mają oni ogromne wątpliwości co do tego, komu i pod jakimi warunkami mogą powierzyć pracę. Wynikają one m.in. z braku zrozumienia, że obecnie wiele uprawnień uchodźca uzyskuje nie z chwilą wjazdu do Polski, ale gdy status ten zostanie mu formalnie nadany przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców - mówi Michał Wysłocki, ekspert BCC, właściciel firmy doradczej Wysłocki Immigration. Zwraca przy tym uwagę, że wiele wjeżdżających w ostatnich dniach do Polski osób korzysta z ruchu bezwizowego i być może dzięki specustawie w ogóle o ochronę międzynarodową nie będą musieli się ubiegać.

- Specustawa powinna rozwiązać wiele problemów. Czekamy na jej przyjęcie z niecierpliwością, ponieważ od niej zależą decyzje zarówno Ukraińców, jak i ich potencjalnych pracodawców - dodaje.

Nowe przepisy dla poszczególnych branż

Eksperci uważają też, że poza specustawą rząd powinien już teraz zacząć prace na przepisami dla poszczególnych branż. - Należy przeprowadzić analizę rynku pracy. Z jednej strony Polska mierzy się z ogromną falą uchodźców z Ukrainy, ale są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Już teraz firmy starają się przystosować do potrzeb tej grupy potencjalnych pracowników. Organizują kluby dziecięce, naukę języka polskiego itd. Z drugiej strony wielu mężczyzn odchodzi z pracy i jedzie na wojnę, zwłaszcza z branż budowlanej i transportowej. Dlatego należy zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań, które ułatwią zatrudnianie pracowników z innych krajów w tych zwłaszcza sektorach - twierdzi Michał Podulski.

Wtóruje mu Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan. - Spec ustawa to pierwszy krok, podstawowy element organizacji najpilniejszych kwestii. Natomiast potrzebne są dalsze regulacje, już sektorowe. Liczymy, że rząd również szybko zajmie się ich wypracowaniem - mówi.

Organizacje pracodawców apelują, by rząd przygotował również specjalne rozwiązania pozwalające na szybką legalizację pobytu kierowców z Ukrainy, tak by mogli legalnie wjeżdżać do innych państw strefy Schengen.

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • laa
  2022-03-09 11:48:58
  a skąd weźmiemy te miliardy na pomoc? :)
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • ala
  2022-03-09 11:49:24
  lepiej się zastanówcie jak pomóc rodakom, kiedy paliwo po 8 zł
  1
 • jaaa
  2022-03-08 14:47:26
  no comments
  0
 • W
  2022-03-10 04:38:21
  Obyście politycy z PiSu przy tej okazji Polski nie zbankrutowali
  1
 • iw
  2022-03-10 13:16:18
  a my będziemy pracować,odprowadzać podatki na pomoc dla uchodźców rozumiem pomoc-pomocą ale na zasiłki trzeba zapracować najpierw
  1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte?

Niedziela Palmowa 2023. Wielkanoc to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, a niedziela Palmowa przypada dokładnie na 7 dni przed. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku i czy tego dnia sklepy są otwarte? 

Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

Szkolenia - tylko w godzinach pracy?

Szkolenia zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy tylko w godzinach pracy? Sprawdź. 

Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

Polacy kupują coraz mniej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Bezrobocie stoi w miejscu

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

Niedziela handlowa – kwiecień 2023

W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

„Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.