| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron stosunku pracy. Aby wypowiedzenie było skuteczne konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia. Nie jest jednak wymagane podanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Doręczenie

Wypowiedzenie powinno być prawidłowo doręczone adresatowi. Uważa się je za dokonane, gdy zostało doręczone w taki sposób, aby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Tak więc wypowiedzenie na piśmie jest dokonane z chwilą doręczenia go adresatowi w sposób bezpośredni, tzn. do rąk własnych bądź osoby upoważnionej do działania w jego imieniu lub pośredni np. przez doręczenie osobie mieszkającej z adresatem. Wypowiedzenie może być także wysłane pocztą. W tym przypadku będzie się liczył moment doręczenia listu.

Odmowa przyjęcia oświadczenia o wypowiedzeniu nie ma znaczenia prawnego. Wypowiedzenie jest bowiem czynnością prawną jednostronną, która dochodzi do skutku bez względu na zgodę drugiej strony. Cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony.

Zadaj pytanie na: Forum

Odszkodowanie

Pracownik powinien wiedzieć, że wyłączną sankcją naruszenia przez pracodawcę przepisów prawnych o wypowiadaniu umów na okres próbny jest odszkodowanie. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. W konsekwencji sąd orzekający nie jest władny do badania zasadności wypowiedzenia umowy na okres próbny.

Oceniając czy rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów warto wskazać na orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 21.10.1971 r. (I PR 315/71, LexPolonica nr 354958, OSNCP 1972, nr 5, poz. 8), który podał, że okoliczność, iż pracownik jest jedynym żywicielem rodziny, nie może stać na przeszkodzie rozwiązaniu przez zakład pracy za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na próbę, gdyż rozwiązanie takiej umowy z reguły nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Pogląd przeciwny prowadziłby do przekreślenia celu oraz społecznego sensu instytucji umowy o pracę zawartej na próbę. Instytucja ta bowiem ma służyć społecznej potrzebie sprawdzenia w okresie próbnym przydatności pracownika na określonym stanowisku, i to bez względu na jego stan majątkowy i rodzinny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »