| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach

Nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach

W polskich biurach panują nieodpowiednie warunki pracy. Na sto stanowisk komputerowych tylko dwa w pełni są odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb pracowników. Takie są wyniki badania Ergotest, przeprowadzanego w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Ergonomia

W badaniu wzięło udział blisko 37 tysięcy osób. Jak podkreśla Jacek Świgost - organizator trwającej kampanii "Pracuj Lepiej", aż 53 procent stanowisk nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. Dlatego konieczne jest zadbanie o nasze otoczenie pracy. Odpowiednie ustawienie monitora czy podstawa pod monitor, ewentualnie podnóżek, odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne. Pracodawca ma zaś obowiązek nam to zapewnić - mówi Jacek Świgost. Dodaje, że pracodawca ma też obowiązek raz do roku sprawdzać stanowisko pracy, co u nas, w przeciwieństwie do zwyczajów innych państw Unii Europejskiej, odbywa się niezwykle rzadko.

Zobacz również serwis: BHP

Układ mięśniowo-szkieletowy

Bardzo częstym błędem występującym w polskich biurach jest niekorzystanie z żadnych uchwytów na dokumenty. Naturalnym nam się wydaje kładzenie czy to faktur czy innych papierów na blacie biurka i przepisywanie ich. Tymczasem dłuższa tego typu praca negatywnie wpływa na kręgi szyi i może powodować poważne schorzenia - podkreśla Świgost.
Doktor Patrycja Krawczyk-Szulc - specjalistka medycyny pracy zwraca uwagę, że długotrwałe siedzenie przy nieprawidłowej pozycji ciała przeciąża nasz układ mięśniowo - szkieletowy, dodatkowo obciążając kończyny górne i dolne. Dlatego też trzeba robić przerwy w pracy i zmieniać pozycje ciała, wstać z krzesła po to, by odciążyć te grupy mięśni, które były bierne podczas siedzenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wzrok

Pracując przy komputerze nie powinniśmy zapominać też o dbaniu o wzrok. Co jakiś czas powinniśmy oderwać się od monitora, spojrzeć w okno albo na daleki przedmiot i pomrugać - radzi doktor Krawczyk. Wyjaśnia, że mruganie jest potrzebne dla zwilżenia gałek ocznych, które patrząc w ekran bardzo się wysuszają.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »