Świadectwo pracy - jaką wpisać przyczynę zwolnienia
REKLAMA
W treści świadectwa pracy podaje się jeden z trybów, które zostały określone w art. 30 § 1 k.p. W sytuacji gdy stosunek pracy został wypowiedziany bądź też rozwiązany bez wypowiedzenia, podaje się również stronę składającą oświadczenie woli w tej sprawie. Taki obowiązek został określony w § 1 ust. 1 pkt 1a rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i sprostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). W treści świadectwa pracy nie dokonuje się wpisu informacji o przyczynach rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia – art. 52 k.p.
REKLAMA
Jeżeli pracodawca dokonał takiego wpisu, wówczas pracownik ma prawo żądać sprostowania takiego świadectwa pracy w ciągu 7 dni od chwili jego otrzymania. Jeżeli pracodawca odmówi sprostowania, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania (art. 97 § 21 k.p.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat