reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > O zwrot jakich kosztów może ubiegać się pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego

O zwrot jakich kosztów może ubiegać się pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach. Ma wówczas obowiązek zwrócić pracownikowi koszty, które ten poniósł w związku z przerwaniem urlopu. Przepisy nie wskazują jednak, jakie to są koszty; wskazują jedynie na koszty „pozostające w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu”. W tym zakresie istnieje pewna praktyka, przy czym każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

PRZYKŁAD

Maciej P., zajmujący stanowisko administratora danych, w czasie udzielonego mu urlopu wypoczynkowego wyjechał na 14 dni na wycieczkę do Hiszpanii wraz z dwójką małoletnich synów. Po tygodniu wypoczynku otrzymał telefon od pracodawcy, że z powodu awarii głównego serwera, uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie firmy, konieczny jest jego natychmiastowy powrót do pracy. Maciej P. nie mógł pozostawić za granicą dzieci bez opieki i w związku z tym wrócił z nimi do kraju. W zaistniałej sytuacji pracodawca musi zwrócić mu koszt zakupu biletów lotniczych oraz wczasów poniesiony na wypoczynek pracownika. Pracodawca zobowiązał się zwrócić pracownikowi również koszt wczasów poniesionych za jego dzieci. Zwrot wydatków uzyskamy, dzieląc całkowity koszt pobytu przez liczbę dni pobytu i mnożąc przez liczbę niewykorzystanych dni.

Wczasy kosztowały 6300 zł. Za bilety powrotne samolotem rejsowym Maciej P. musiał zapłacić 800 zł za każdą osobę. W opisanych okolicznościach skalkulowanie należnej rekompensaty powinno wyglądać następująco:

  • koszty niewykorzystanego pobytu: (6300 zł : 14 dni) x 7 dni = 3150 zł
  • koszty powrotu: 800 zł x 3 osoby = 2400 zł
  • razem: 3150 zł + 2400 zł = 5550 zł.

Jeśli pracodawca wypłaci pracownikowi kwotę wyższą niż kwota rzeczywiście poniesionych przez pracownika wydatków, to nadwyżka będzie podlegać opodatkowaniu (interpretacja indywidualna Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 29 września 2006 r., sygn. PD2.2–415–35/06).

Zwolnienie z podatku nie obejmuje również rekompensaty kosztów pośrednio związanych z urlopem. Pracodawca nie musi zwracać pracownikom np. kosztów zakupu sprzętu sportowego, turystycznego, nawigacji satelitarnej, żywności czy odzieży zakupionej na wakacje. To samo dotyczy tzw. utraconych korzyści, które pracownik mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do przerwania wypoczynku (np. spodziewanych zarobków z tytułu podjęcia dodatkowej pracy w trakcie urlopu bądź sprzedaży zdjęć wykonanych na wakacyjnym wyjeździe). Podobnie jest np. z kosztem kursu językowego odbytego przed wyjazdem czy kosztem wyrobienia paszportu, który może przydać się pracownikowi również w przyszłości.

WAŻNE

Zwolnienie z podatku nie obejmuje rekompensaty kosztów pośrednio związanych z urlopem, np. kosztów zakupu sprzętu sportowego czy odzieży zakupionej na wyjazd.

Inaczej pod względem obciążeń podatkowo-składkowych wygląda sytuacja, gdy pracownik nie może wykorzystać zaplanowanego wypoczynku na skutek polecenia służbowego. Przepisy wprost nie nakazują pracodawcy zwracania poniesionych przez pracownika wydatków na planowany urlop. Należy jednak przyjąć, że pracodawca ma taki obowiązek stosując w tym przypadku przez analogię przepis obligujący zakład pracy do zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika będących w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Jeśli pracownik otrzyma zwrot kosztów zaplanowanego wypoczynku, np. wykupionych z wyprzedzeniem wczasów, wówczas cała wypłacona z tego tytułu kwota stanowi dla pracownika przysporzenie majątkowe. Takie stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 30 września 2009 r. (sygn. ILPB2/415–704/09–6/WM), w której stwierdził, że (...) taki zwrot kosztów dotyczy zmiany planu urlopu, a nie odwołania z urlopu w dacie jego rozpoczęcia, o którym mowa w art. 167 § 1 Kodeksu pracy. W takich okolicznościach po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji jest to również świadczenie obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika (...).

Podstawa prawna

  • art. 167 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
reklama

Czytaj także

Autor:

s

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama