reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak powinno wyglądać pouczenie o odwołaniu do sądu pracy

Jak powinno wyglądać pouczenie o odwołaniu do sądu pracy

Zamierzamy wypowiedzieć umowy o pracę kilku pracownikom naszej firmy. Jest to spowodowane spadkiem zamówień na nasze produkty. Czy w pismach wypowiadających umowy o pracę powinniśmy wskazać dokładny adres sądu pracy, do którego pracownicy będą mieli prawo odwołać się od otrzymanych wypowiedzeń?

Nowy termin na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy do sądu pracy

Nie muszą Państwo podawać w wypowiedzeniach dokładnego adresu sądu pracy, do którego mają prawo odwołać się pracownicy. Wystarczy ogólnie wskazać, do jakiego sądu i w jakiej miejscowości mogą odwołać się od otrzymanego wypowiedzenia i w jakim terminie muszą złożyć pozew.

Pracodawca ma obowiązek zamieścić w piśmie wypowiadającym umowę o pracę pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania się od tego wypowiedzenia do sądu pracy (art. 30 § 5 Kodeksu pracy). W pouczeniu należy wskazać sąd pracy, do jakiego może odwołać się pracownik. Nie można zatem zawrzeć innego sformułowania pouczenia, np. że pracownikowi w związku z otrzymanym wypowiedzeniem przysługują odpowiednie środki prawne.

Przepisy nie narzucają jednak obowiązku podawania w oświadczeniu o wypowiedzeniu dokładnego adresu sądu. W praktyce pracodawcy najczęściej jednak podają dokładne adresy sądów.

Pracodawca powinien w pouczeniu wskazać właściwy sąd pracy do rozstrzygania ewentualnego sporu między pracownikiem a pracodawcą. Przepisy jednoznacznie wskazują, że w sprawach o roszczenia związane z wypowiedzeniem umowy o pracę, niezależnie od wartości przedmiotu sporu, właściwy jest sąd rejonowy (art. 461 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego).

Natomiast w sprawach z zakresu prawa pracy powództwo może być wytoczone przed sądem:

  • właściwości ogólnej pozwanego (ze względu ma miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego),
  • w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana,
  • w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Oznacza to, że strona stosunku pracy może dowolnie wybrać sąd pracy, przed którym chce wystąpić z powództwem.

PRZYKŁAD

Pouczenie 1: Od niniejszego wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Białymstoku, ul. Mickiewicza 103, 15–950 Białystok, w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.

Pouczenie 2: Informuję, że w terminie 21 dni może Pani/Pan wnieść odwołanie do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Białymstoku.

Obie formy pouczenia są prawidłowe.

Brak pouczenia lub nieprawidłowe pouczenie nie wpływają na ważność wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli pracodawca nie zamieści pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy, to i tak nastąpi rozwiązanie umowy o pracę.

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy może stanowić jedynie okoliczność usprawiedliwiającą przekroczenie przez pracownika terminu do wniesienia odwołania od złożonego oświadczenia o wypowiedzeniu mu umowy o pracę. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2000 r. (I PKN 117/00, OSNP 2002/13/304). Wynika z tego, że w przypadku, gdy pracownik bez swojej winy nie wniósł odwołania do sądu pracy w terminie, sąd pracy na jego wniosek może przywrócić przekroczony termin (art. 265 § 1 Kodeksu pracy).

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 19.06.2019

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama