Kategorie

Jak powinno wyglądać pouczenie o odwołaniu do sądu pracy

Jadwiga Krukowska
Zamierzamy wypowiedzieć umowy o pracę kilku pracownikom naszej firmy. Jest to spowodowane spadkiem zamówień na nasze produkty. Czy w pismach wypowiadających umowy o pracę powinniśmy wskazać dokładny adres sądu pracy, do którego pracownicy będą mieli prawo odwołać się od otrzymanych wypowiedzeń?

Nowy termin na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy do sądu pracy

Nie muszą Państwo podawać w wypowiedzeniach dokładnego adresu sądu pracy, do którego mają prawo odwołać się pracownicy. Wystarczy ogólnie wskazać, do jakiego sądu i w jakiej miejscowości mogą odwołać się od otrzymanego wypowiedzenia i w jakim terminie muszą złożyć pozew.

Pracodawca ma obowiązek zamieścić w piśmie wypowiadającym umowę o pracę pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie do odwołania się od tego wypowiedzenia do sądu pracy (art. 30 § 5 Kodeksu pracy). W pouczeniu należy wskazać sąd pracy, do jakiego może odwołać się pracownik. Nie można zatem zawrzeć innego sformułowania pouczenia, np. że pracownikowi w związku z otrzymanym wypowiedzeniem przysługują odpowiednie środki prawne.

Przepisy nie narzucają jednak obowiązku podawania w oświadczeniu o wypowiedzeniu dokładnego adresu sądu. W praktyce pracodawcy najczęściej jednak podają dokładne adresy sądów.

Pracodawca powinien w pouczeniu wskazać właściwy sąd pracy do rozstrzygania ewentualnego sporu między pracownikiem a pracodawcą. Przepisy jednoznacznie wskazują, że w sprawach o roszczenia związane z wypowiedzeniem umowy o pracę, niezależnie od wartości przedmiotu sporu, właściwy jest sąd rejonowy (art. 461 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego).

Natomiast w sprawach z zakresu prawa pracy powództwo może być wytoczone przed sądem:

 • właściwości ogólnej pozwanego (ze względu ma miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego),
 • w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana,
 • w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Oznacza to, że strona stosunku pracy może dowolnie wybrać sąd pracy, przed którym chce wystąpić z powództwem.

PRZYKŁAD

Pouczenie 1: Od niniejszego wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Białymstoku, ul. Mickiewicza 103, 15–950 Białystok, w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma.

Pouczenie 2: Informuję, że w terminie 21 dni może Pani/Pan wnieść odwołanie do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Białymstoku.

Obie formy pouczenia są prawidłowe.

Brak pouczenia lub nieprawidłowe pouczenie nie wpływają na ważność wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli pracodawca nie zamieści pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy, to i tak nastąpi rozwiązanie umowy o pracę.

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy może stanowić jedynie okoliczność usprawiedliwiającą przekroczenie przez pracownika terminu do wniesienia odwołania od złożonego oświadczenia o wypowiedzeniu mu umowy o pracę. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2000 r. (I PKN 117/00, OSNP 2002/13/304). Wynika z tego, że w przypadku, gdy pracownik bez swojej winy nie wniósł odwołania do sądu pracy w terminie, sąd pracy na jego wniosek może przywrócić przekroczony termin (art. 265 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

W przypadku braku w piśmie wypowiadającym umowę o pracę pouczenia pracownika o prawie do odwołania się do sądu pracy pracownik ma możliwość przywrócenia terminu do wniesienia powództwa.

Pouczenie w piśmie wypowiadającym umowę o pracę powinno wskazywać także termin, w jakim pracownik może wnieść odwołanie. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może złożyć w ciągu 21 dni od dnia doręczenia mu pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Kadrowa wręczyła pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. W pouczeniu wskazała jako właściwy do odwołania Sąd Rejonowy w Sokółce. Pracownik w terminie 21 dni wniósł odwołanie do sądu wskazanego w pouczeniu. Okazało się, że kadrowa błędnie wskazała sąd, który stwierdził swoją niewłaściwość i przekazał sprawę do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Białymstoku, który jest właściwy do rozpatrzenia odwołania pracownika. Mimo pouczenia pracownika o odwołaniu do niewłaściwego sądu pracy, dokonane wypowiedzenie jest skuteczne, a wadliwe wskazanie właściwości terytorialnej sądu nie może być podstawą do uznania wypowiedzenia za nieważne.

Podstawa prawna:

 • art. 30 § 5, art. 262 § 1, art. 264 § 1, art. 265 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 461 § 1, § 11 Kodeksu postępowania cywilnego.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.