REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kontrola zwolnienia lekarskiego wydanego w celu opieki nad chorymi dziećmi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Nowak

REKLAMA

Nasza pracownica sprawuje opiekę nad chorymi dziećmi w wieku 2,5 roku oraz 5 lat. Z tego tytułu przedłożyła nam zwolnienie na 2 tygodnie. Czy jako pracodawca możemy skontrolować prawidłowość wykorzystywania tego zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Autopromocja

Tak, mogą Państwo skontrolować prawidłowość wykorzystania tego zwolnienia, pod warunkiem że zgłaszają Państwo do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeżeli zgłaszają Państwo do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, kontrolę prawidłowości zwolnienia lekarskiego powinien przeprowadzić ZUS, który jest płatnikiem zasiłku opiekuńczego dla Państwa pracownicy.

Płatnik zasiłku jest uprawniony do przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu m.in. niezdolności do pracy i konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny (art. 68 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Obowiązek kontroli spoczywa nie tylko na ZUS, ale także na płatniku składek na ubezpieczenie chorobowe, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób. Tacy płatnicy składek są uprawnieni do kontrolowania zwolnień lekarskich co do prawidłowości ich wykorzystywania, a także do formalnej kontroli zwolnień lekarskich.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki polega na ustaleniu, czy:

  • pracownik w czasie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo
  • nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem oraz
  • poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogą zaopiekować się chorym. Nie dotyczy to jednak opieki nad dzieckiem w wieku do 2 lat, gdyż zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, nawet jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zająć się dzieckiem.

Pracownik, który w czasie niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki orzeczonej zaświadczeniem lekarskim wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, traci prawo do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w takim przypadku za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w czasie którego została stwierdzona choćby jedna z tych okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza się w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub w innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe.

W przypadku gdy kontrolujący pracownik Państwa zakładu stwierdzi, że pracownica wykorzystuje zaświadczenie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem, powinien:

Krok 1.

Sporządzić protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia.

Krok 2.

W protokole kontrolnym opisać, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia.

Krok 3.

Podpisać protokół.


Krok 4.

Przedłożyć kontrolowanej pracownicy protokół w celu naniesienia w nim przez kontrolowaną pracownicę ewentualnych uwag do ustaleń zawartych w protokole. Pracownica powinna podpisem potwierdzić wpis w protokole.

Sporządzony protokół stanowi podstawę do pozbawienia pracownicy prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres objęty kontrolowanym zaświadczeniem lekarskim, tj. za 14 dni.

Jeżeli w czasie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia, pracownicy należy wypłacić zasiłek opiekuńczy za okres 14 dni. W tym przypadku nie sporządza się protokołu.

Często zdarza się, że w czasie przeprowadzania kontroli w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownica jest nieobecna. W takim przypadku kontrolę należy w miarę możliwości ponowić i wystąpić do pracownicy o wyjaśnienie przyczyn tej nieobecności. Jeżeli pracownica usprawiedliwi swoją nieobecność w miejscu zamieszkania, np. wizytą kontrolną z dziećmi u lekarza czy pobytem w aptece w celu wykupienia leków, to należy pracownicy wypłacić zasiłek opiekuńczy. W przypadku odmowy złożenia wyjaśnień, dotyczących przyczyn nieobecności w domu w czasie kontroli, należy uznać, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, a w konsekwencji ZUS (lub płatnik zasiłku) odmawia prawa do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Jeśli pracodawca po przeprowadzonej kontroli ma wątpliwości, czy należy uznać, że pracownica wykorzystuje zwolnienie od pracy niezgodnie z jego celem, powinien wystąpić do ZUS o ich rozstrzygnięcie. W razie sporu z pracownicą ZUS wyda decyzję o pozbawieniu pracownicy prawa do zasiłku opiekuńczego. Od tej decyzji pracownicy będzie służyło prawo odwołania się do sądu.

Pozbawienie prawa do zasiłku opiekuńczego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia od pracy (niezgodnie z jego celem) może nastąpić nie tylko w wyniku przeprowadzenia kontroli, ale także, gdy pracodawca uzyska informację z innych źródeł, wskazującą na niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, np. uzyska informację o wykonywaniu pracy zarobkowej u innego pracodawcy. Taka sytuacja może mieć miejsce również po wypłacie zasiłku opiekuńczego. Wówczas należy sporządzić protokół kontroli. W protokole, na podstawie uzyskanych informacji, opisuje się fakt wykonywania pracy zarobkowej oraz okoliczności potwierdzające jej wykonywanie. Protokół powinien być podpisany przez osoby upoważnione przez pracodawcę, a następnie przedłożony pracownikowi, którego dotyczy, w celu wniesienia ewentualnych uwag do ustaleń zawartych w protokole. Wpis w protokole pracownik potwierdza podpisem.

W przypadku gdy pracownicy wypłacono zasiłek opiekuńczy, który jej się nie należał z powodu nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, pracodawca powinien wystąpić do ZUS o wydanie decyzji w sprawie nienależnie pobranego świadczenia. ZUS wyda decyzję zobowiązującą pracownicę do zwrotu wypłaconego zasiłku opiekuńczego na swoje konto. Pracodawca nie dokonuje wówczas korekty dokumentów rozliczeniowych.

Podstawa prawna

  • art. 17 i 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.),
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA