reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownikom należy zmienić umowy o pracę, jeśli następuje zmiana nazwy firmy

Czy pracownikom należy zmienić umowy o pracę, jeśli następuje zmiana nazwy firmy

Nasza firma, która jest spółką z o.o., od 1 stycznia 2012 r. zmieniła nazwę. Czy w związku z tym powinniśmy zmienić pracownikom umowy o pracę, czy możemy w inny sposób poinformować ich o zmianie nazwy firmy?

Jeśli zmiana nazwy Państwa firmy wiązałaby się dodatkowo z przekształceniem organizacyjno-prawnym, w tym z nadaniem nowych numerów NIP i REGON, staliby się Państwo nowym podmiotem gospodarczym i jednocześnie nowym pracodawcą. W takim przypadku należy przyjąć, że nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, zatem stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. O takiej zmianie należy wówczas poinformować pracowników co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę (art. 231 § 1 i § 3 Kodeksu pracy). Przepisy nie wymagają w tym przypadku żadnej formalnej zgody pracownika na zmianę pracodawcy.

W celu uniknięcia nieporozumień nie ma jednak przeszkód, aby do umów o pracę dołączyć aneksy podpisane przez obie strony, z których będzie wynikało, że w związku ze zmianą nazwy pracodawcy od danego dnia będzie używana tylko nowa nazwy firmy. Aktualizacja danych w dokumentach pracowniczych zapewni im większą przejrzystość.

WAŻNE!

Podpisanie aneksów do umów o pracę dotyczących zmiany nazwy pracodawcy nie jest błędem.

Podstawa prawna:

  • art. 231 § 1 i § 3, art. 29 § 1 i § 4 Kodeksu pracy.
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama