REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - co na to prawo?
Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - co na to prawo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

Czy na wniosek pracownika można skrócić izolację domową i dopuścić go do pracy zdalnej?

Problem: Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych kierowników, że jego pracownik przebywający na izolacji domowej zawnioskował o jej przerwanie i dopuszczenie do pracy zdalnej, którą dotychczas wykonywał w tej formie. Izolacja została wpisana do systemu na PUE ZUS (nie zostało wystawione zwolnienie lekarskie na ten okres). Czy w takiej sytuacji kierownik może wyrazić zgodę na przerwanie izolacji? Czy tego okresu nie powinniśmy traktować jak zwolnienia lekarskiego, o skróceniu którego pracownik nie może sam decydować?

Autopromocja

Rada: W przedstawionych przez Państwa okolicznościach kierownik może wyrazić zgodę na świadczenie przez pracownika pracy zdalnej w trakcie trwającej izolacji domowej. Wpis o izolacji do systemu PUE ZUS nie jest bowiem równoznaczny z wystawieniem zwolnienia lekarskiego, przy czym podczas izolacji z powodu COVID-19 pracownik zasadniczo jest niezdolny do pracy. Możliwe jest jednak w tym przypadku wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej za zgodą pracodawcy, na co zezwala ustawa o COVID-19. Szczegóły w uzasadnieniu.

Izolacja z powodu COVID - czym jest?

Uzasadnienie: Odosobnienie z powodu izolacji domowej. Izolacja w warunkach domowych to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych (art. 2 pkt 11a ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Izolacja a zwolnienie lekarskie

Niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach ww. ustawy, traktowana jest na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Jednak podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej izolacji domowej (albo kwarantannie) jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). W aktualnym stanie prawnym do takich wypłat nie są już wymagane decyzje sanepidu ani zwolnienia lekarskie.

Izolacja a praca zdalna

Co więcej, w odróżnieniu od niedyspozycji zdrowotnej pracownika, na okres której wystawiono zwolnienie lekarskie, izolacja w warunkach domowych nie wyklucza świadczenia pracy zdalnej. Od 5 grudnia 2020 r. osoby zatrudnione poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych mogą, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, świadczyć w trybie zdalnym pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie (art. 4ha ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19). Warunkiem podjęcia pracy podczas izolacji jest uzyskanie zgody pracodawcy, która do celów dowodowych powinna zostać udokumentowana, np. w wiadomości elektronicznej (e-mail, SMS, MMS), albo sporządzona na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, podmiot zatrudniający, na prośbę pracownika przebywającego na izolacji domowej w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, może wyrazić zgodę na świadczenie przez pracownika pracy zdalnej, nawet jeśli izolacja trwa już np. kilka dni.

Świadczenie za czas izolacji

Należności przysługujące za czas kwarantanny lub izolacji. Trzeba podkreślić, że za czas trwania obowiązkowej kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji pracownikowi przysługuje świadczenie z tytułu choroby własnej lub opieki nad dzieckiem albo innym członkiem rodziny skierowanym na kwarantannę bądź izolację. Jeżeli zaś w trakcie kwarantanny bądź izolacji domowej pracownik świadczy pracę zdalnie, przysługuje mu dotychczas pobierane wynagrodzenie.

Objęcie pracownika izolacją domową uprawnia go do:

 • wynagrodzenia chorobowego za czas 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni takiej niezdolności w ciągu roku kalendarzowego - w przypadku pracownika, który co najmniej w poprzednim roku kalendarzowym ukończył 50 lat,

oraz

 • zasiłku chorobowego od 34 (lub 15) dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.

Praca zdalna podczas izolacji domowej. W przypadku gdy pracownik w związku z objęciem go izolacją domową z powodu COVID-19 nie wystąpi o świadczenie chorobowe, a zamiast tego w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalnie, wówczas:

 • ma prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę (art. 80 Kodeksu pracy);
 • nie nabywa prawa do świadczeń chorobowych (przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osoby odbywającej izolację domową stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy. Zatem wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą uprawnienia do zasiłku, a także wynagrodzenia chorobowego).

W praktyce zdarza się, że pracownik przebywający na izolacji w warunkach domowych przez część jej okresu nie świadczy pracy, po czym przez pozostały jej okres wykonuje pracę zdalną za zgodą pracodawcy. To powoduje, że za dni niewykonywania pracy pracownik nabywa prawo do należności chorobowej, a za przepracowany czas przysługuje mu zwykłe wynagrodzenie.

PRZYKŁAD

Wieloletni, pełnoetatowy pracownik jednej z łódzkich spółek został objęty, z powodu COVID-19, izolacją w warunkach domowych od 7 do 16 czerwca 2021 r. Zatrudniająca go spółka otrzymała o tym powiadomienie na PUE ZUS. Przez pierwszych 7 dni izolacji pracownik nie wykonywał pracy, a od 14 czerwca wykonywał ją zdalnie, w porozumieniu ze swoim bezpośrednim przełożonym. Zgodnie z umową o pracę pracownik ma prawo wyłącznie do stałej miesięcznej pensji zasadniczej w wysokości 4200 zł brutto.

Uwzględniając, że:

 • 7 dni izolacji przypadało w czerwcu 2021 r. i jest to jedyny okres niezdolności do pracy pracownika oraz
 • w 2021 r. nie pobierał on żadnych świadczeń chorobowych,

za czerwiec br. powinien otrzymać następujące należności:

 1. wynagrodzenie chorobowe w kwocie 676,55 zł, zgodnie z wyliczeniem:
 • 4200 zł - (4200 zł x 13,71%) = 4200 zł - 575,82 zł = 3624,18 zł; 3624,18 zł x 12 miesięcy : 12 miesięcy = 3624,18 zł (podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego),
 • 3624,18 zł : 30 dni = 120,81 zł (100% stawka za 1 dzień izolacji),
 • 120,81 zł x 80% = 96,65 zł (80% stawka za 1 dzień izolacji),
 • 96,65 zł x 7 dni niezdolności do pracy w okresie od 7 do 13 czerwca 2021 r. = 676,55 zł brutto;

2. wynagrodzenie za pracę w wysokości 3220 zł brutto, zgodnie z wyliczeniem:

 • 4200 zł : 30 = 140 zł (potrącenie wynagrodzenia za 1 dzień izolacji),
 • 140 zł x 7 dni = 980 zł (potrącenie wynagrodzenia za 7 dni izolacji),
 • 4200 zł - 980 zł = 3220 zł (wynagrodzenie za czas przepracowany).

Podstawa prawna:

art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320

art. 6, art. 11, art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 870; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320

art. 3, art. 4ha-4hb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1023

art. 2 pkt 11a ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1845; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 981

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA