Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - co na to prawo?
Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - co na to prawo?
Shutterstock
Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

Czy na wniosek pracownika można skrócić izolację domową i dopuścić go do pracy zdalnej?

Problem: Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych kierowników, że jego pracownik przebywający na izolacji domowej zawnioskował o jej przerwanie i dopuszczenie do pracy zdalnej, którą dotychczas wykonywał w tej formie. Izolacja została wpisana do systemu na PUE ZUS (nie zostało wystawione zwolnienie lekarskie na ten okres). Czy w takiej sytuacji kierownik może wyrazić zgodę na przerwanie izolacji? Czy tego okresu nie powinniśmy traktować jak zwolnienia lekarskiego, o skróceniu którego pracownik nie może sam decydować?

Rada: W przedstawionych przez Państwa okolicznościach kierownik może wyrazić zgodę na świadczenie przez pracownika pracy zdalnej w trakcie trwającej izolacji domowej. Wpis o izolacji do systemu PUE ZUS nie jest bowiem równoznaczny z wystawieniem zwolnienia lekarskiego, przy czym podczas izolacji z powodu COVID-19 pracownik zasadniczo jest niezdolny do pracy. Możliwe jest jednak w tym przypadku wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej za zgodą pracodawcy, na co zezwala ustawa o COVID-19. Szczegóły w uzasadnieniu.

Izolacja z powodu COVID - czym jest?

Uzasadnienie: Odosobnienie z powodu izolacji domowej. Izolacja w warunkach domowych to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych (art. 2 pkt 11a ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Izolacja a zwolnienie lekarskie

Niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach ww. ustawy, traktowana jest na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Jednak podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej izolacji domowej (albo kwarantannie) jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). W aktualnym stanie prawnym do takich wypłat nie są już wymagane decyzje sanepidu ani zwolnienia lekarskie.

Izolacja a praca zdalna

Co więcej, w odróżnieniu od niedyspozycji zdrowotnej pracownika, na okres której wystawiono zwolnienie lekarskie, izolacja w warunkach domowych nie wyklucza świadczenia pracy zdalnej. Od 5 grudnia 2020 r. osoby zatrudnione poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych mogą, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, świadczyć w trybie zdalnym pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie (art. 4ha ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19). Warunkiem podjęcia pracy podczas izolacji jest uzyskanie zgody pracodawcy, która do celów dowodowych powinna zostać udokumentowana, np. w wiadomości elektronicznej (e-mail, SMS, MMS), albo sporządzona na piśmie.

Reasumując, podmiot zatrudniający, na prośbę pracownika przebywającego na izolacji domowej w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, może wyrazić zgodę na świadczenie przez pracownika pracy zdalnej, nawet jeśli izolacja trwa już np. kilka dni.

Świadczenie za czas izolacji

Należności przysługujące za czas kwarantanny lub izolacji. Trzeba podkreślić, że za czas trwania obowiązkowej kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji pracownikowi przysługuje świadczenie z tytułu choroby własnej lub opieki nad dzieckiem albo innym członkiem rodziny skierowanym na kwarantannę bądź izolację. Jeżeli zaś w trakcie kwarantanny bądź izolacji domowej pracownik świadczy pracę zdalnie, przysługuje mu dotychczas pobierane wynagrodzenie.

Objęcie pracownika izolacją domową uprawnia go do:

 • wynagrodzenia chorobowego za czas 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni takiej niezdolności w ciągu roku kalendarzowego - w przypadku pracownika, który co najmniej w poprzednim roku kalendarzowym ukończył 50 lat,

oraz

 • zasiłku chorobowego od 34 (lub 15) dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym.

Praca zdalna podczas izolacji domowej. W przypadku gdy pracownik w związku z objęciem go izolacją domową z powodu COVID-19 nie wystąpi o świadczenie chorobowe, a zamiast tego w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalnie, wówczas:

 • ma prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę (art. 80 Kodeksu pracy);
 • nie nabywa prawa do świadczeń chorobowych (przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osoby odbywającej izolację domową stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy. Zatem wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą uprawnienia do zasiłku, a także wynagrodzenia chorobowego).

W praktyce zdarza się, że pracownik przebywający na izolacji w warunkach domowych przez część jej okresu nie świadczy pracy, po czym przez pozostały jej okres wykonuje pracę zdalną za zgodą pracodawcy. To powoduje, że za dni niewykonywania pracy pracownik nabywa prawo do należności chorobowej, a za przepracowany czas przysługuje mu zwykłe wynagrodzenie.

PRZYKŁAD

Wieloletni, pełnoetatowy pracownik jednej z łódzkich spółek został objęty, z powodu COVID-19, izolacją w warunkach domowych od 7 do 16 czerwca 2021 r. Zatrudniająca go spółka otrzymała o tym powiadomienie na PUE ZUS. Przez pierwszych 7 dni izolacji pracownik nie wykonywał pracy, a od 14 czerwca wykonywał ją zdalnie, w porozumieniu ze swoim bezpośrednim przełożonym. Zgodnie z umową o pracę pracownik ma prawo wyłącznie do stałej miesięcznej pensji zasadniczej w wysokości 4200 zł brutto.

Uwzględniając, że:

 • 7 dni izolacji przypadało w czerwcu 2021 r. i jest to jedyny okres niezdolności do pracy pracownika oraz
 • w 2021 r. nie pobierał on żadnych świadczeń chorobowych,

za czerwiec br. powinien otrzymać następujące należności:

 1. wynagrodzenie chorobowe w kwocie 676,55 zł, zgodnie z wyliczeniem:
 • 4200 zł - (4200 zł x 13,71%) = 4200 zł - 575,82 zł = 3624,18 zł; 3624,18 zł x 12 miesięcy : 12 miesięcy = 3624,18 zł (podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego),
 • 3624,18 zł : 30 dni = 120,81 zł (100% stawka za 1 dzień izolacji),
 • 120,81 zł x 80% = 96,65 zł (80% stawka za 1 dzień izolacji),
 • 96,65 zł x 7 dni niezdolności do pracy w okresie od 7 do 13 czerwca 2021 r. = 676,55 zł brutto;

2. wynagrodzenie za pracę w wysokości 3220 zł brutto, zgodnie z wyliczeniem:

 • 4200 zł : 30 = 140 zł (potrącenie wynagrodzenia za 1 dzień izolacji),
 • 140 zł x 7 dni = 980 zł (potrącenie wynagrodzenia za 7 dni izolacji),
 • 4200 zł - 980 zł = 3220 zł (wynagrodzenie za czas przepracowany).

Podstawa prawna:

art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320

art. 6, art. 11, art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 870; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2320

art. 3, art. 4ha-4hb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1023

art. 2 pkt 11a ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1845; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 981

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak szybciej wydawać pozwolenia na pracę dla cudzoziemców?
  Pozwolenia na pracę dla cudzoziemców mogłyby być wydawane dużo szybciej. Jak usprawnić tę procedurę? Oto 8 szczegółowych propozycji.
  Praca zdalna w Kodeksie pracy - etap prac
  Praca zdalna będzie wpisana w Kodeksie pracy. Jaki jest etap prac nad nowelizacją kodeksową?
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych stają się standardem. Pracodawcy zabiegają o pracowników na stanowiska blue i grey collar.
  Niedziela handlowa 2022 - kalendarz
  Niedziela handlowa w 2022 r. wypada 7 razy. Kiedy jest niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2022 r.
  Wypadek przy pracy - zmiany od 18 września 2021 r.
  Wypadek przy pracy to także wypadek w czasie podróży służbowej, wyjazdu integracyjnego, wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe. Zmiany te wpłyną na wyższą składkę wypadkową i koszty wynagrodzeń.
  Koniec zmiany czasu?
  Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.
  Multitasking a efektywność pracowników
  Czym jest multitasking? Czy jest zaletą, czy wręcz przeciwnie? Jak wpływa na efektywność pracowników?
  PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?
  Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.
  Benefity pracownicze - przykłady
  Benefity pracownicze świadczą o kulturze organizacyjnej firmy. Oto przykłady najbardziej popularnych, ale i bardziej oryginalnych benefitów pozapłacowych. Coraz częściej pracownik ma możliwość wyboru oferowanych dodatków.
  Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID
  Które benefity pracownicze zyskały na atrakcyjności w czasie pandemii COVID-19? Co zmieniła pandemia?
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.
  Praca zdalna dla osób z wyższym wykształceniem?
  Praca zdalna najczęściej wykonywana jest przez osoby z wyższym wykształceniem. Jak dostosowywać sposób świadczenia pracy do pracowników?
  Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
  Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?
  Roczny limit nadgodzin
  Roczny limit nadgodzin - ile wynosi w 2021 r.? Jak maksymalną liczbę godzin nadliczbowych reguluje Kodeks pracy?
  Roczny limit nadgodzin a oddany czas wolny
  Roczny limit nadgodzin - czy wlicza się godziny nadliczbowe, za które oddany został czas wolny? Oto odpowiedź PIP.
  Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca
  Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.
  7 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.
  ZUS wymienia 7 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.
  Pierwsza dama z ubezpieczeniem społecznym od listopada 2021 r.
  Pierwsza dama będzie objęta ubezpieczeniem społecznym od 1 listopada 2021 r. To duża zmiana, gdyż małżonek Prezydenta RP dotychczas miał status podobny do bezrobotnego. Co z małżonkami byłych Prezydentów RP?
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS to nowość. Zmiana ta obowiązuje od 15 października 2021 r. Kiedy wezwanie przez PUE ZUS jest skuteczne?
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej to dwa tematy z punktu widzenia BHP, nad którymi powinni pochylić się pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy.
  Przerwa w karierze - kto i kiedy rezygnuje z pracy?
  Przerwa w karierze ma dwa główne powody: niezadowolenie z pracy i chęć uzyskania więcej czasu wolnego. Kto i kiedy decyduje się na rezygnację z pracy?
  Potrzeby kompetencyjne w IT i TCB po pandemii [RAPORT]
  Jakie są potrzeby kompetencyjne w sektorach IT i TCB po pandemii COVID-19? Wymienia je raport „Potrzeby kompetencyjne w kontekście skutków pandemii koronawirusa”.
  Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie
  Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?
  Sprawdzanie szczepień pracowników - co z ustawą?
  Czy sprawdzanie szczepień pracowników przez pracodawców dojdzie do skutku? Co z ustawą?