reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Czy inspektor pracy przeprowadzający kontrolę ma prawo zamknąć zakład pracy lub jego część?

Inspektor bhp oświadczył pracownikom, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy zamyka połowę zakładu pracy. W związku z tym pracodawca musi dokonać redukcji zatrudnienia o 50%. Cała załoga obawia się utraty pracy. Czy inspektor pracy mógł zamknąć zakład pracy, przez co połowa załogi straci pracę?

Jeżeli na terenie zakładu pracy są drastycznie łamane przepisy bhp, prawa pracownika i występuje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracownika, okręgowy inspektor pracy może na wniosek inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę zamknąć dany zakład pracy. Tak poważne decyzje wydawane są jedynie w przypadku, gdy stwierdzone w czasie kontroli naruszenia zagrażają życiu lub zdrowiu pracowników i mają charakter trwały, tj. nie mogą być usunięte przez pracodawcę poprzez zastosowanie się do nakazów dotyczących jednostkowych uchybień wydanych przez inspektora pracy.

Należy mieć świadomość, że zdrowie i życie człowieka jest ważniejsze niż zachowanie zatrudnienia.

UZASADNIENIE

W zakresie działania okręgowego inspektora pracy leży wydawanie decyzji w przypadku stwierdzenia, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy zagraża życiu lub zdrowiu pracowników lub osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym osób wykonujących na własny rachunek działalność gospodarczą, zaprzestania prowadzenia działalności bądź działalności określonego rodzaju (art. 11 pkt 5 w związku z art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy).

Okręgowy inspektor pracy powyższą decyzję podejmuje po zapoznaniu się z dokumentacją kontrolną inspektora pracy, sporządzoną podczas kontroli przeprowadzonej na terenie zakładu pracy.

WAŻNE!

Nakaz zaprzestania prowadzenia działalności wykonywanej w pomieszczeniach zakładu pracy bądź w całym zakładzie pracy wydawany jest, gdy stan bezpieczeństwa i higieny pracy zagraża życiu i zdrowiu pracowników świadczących pracę w tym miejscu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. bhp

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama