| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawcy grozi areszt za niewykonanie wyroku sądu pracy

Czy pracodawcy grozi areszt za niewykonanie wyroku sądu pracy

Prowadzę niewielką firmę. Mój były pracownik wygrał ze mną sprawę o sprostowanie świadectwa pracy. Wyrok uprawomocnił się, ponieważ radca prawny z powodu choroby nie złożył w terminie apelacji. Obecnie wnosimy o przywrócenie terminu do jej złożenia, ale nie wiem, kiedy wniosek ten może zostać rozpoznany. Pracownik straszy mnie, że jeśli nie sprostuję świadectwa, grozi mi grzywna, a nawet areszt. Czy jest to możliwe?

Tak. Wyrok nakazujący sprostowanie świadectwa pracy pracownika może wykonać wyłącznie pracodawca. Egzekucję takiego wyroku prowadzi sąd, a nie komornik. Środkami, które mają skłonić pracodawcę do wykonania wyroku, są grzywny nakładane przez sąd. W przypadku ich niezapłacenia, sąd może je zamienić na areszt.

UZASADNIENIE

 W przedstawionej sytuacji wyrok o sprostowanie świadectwa pracy jest już prawomocny i wykonalny. Wykonalności wyroku nie uchyla złożenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia apelacji. Dopiero bowiem od dnia, w którym sąd przywróciłby ten termin lub uwzględnił wniosek o wstrzymanie wykonalności orzeczenia, pracownik nie mógłby domagać się sprostowania świadectwa pracy na podstawie wyroku sądu.

Żadna inna osoba nie może zostać zobowiązana przez sąd do sprostowania za pracodawcę świadectwa pracy. Świadectwa pracy nie może za pracodawcę sprostować także sąd.

Jeśli wyrok sądu nie zostanie wykonany dobrowolnie przez pracodawcę, to na wniosek pracownika zostanie przeprowadzona kilkuetapowa procedura mająca na celu wymuszenie jego wykonania.

Etap I. Składanie wyjaśnień

Po złożeniu wniosku egzekucyjnego (w sprawie wykonania wyroku przez pracodawcę) sąd wysłuchuje pracownika (wierzyciela) i pracodawcę (dłużnika). W postępowaniu egzekucyjnym takie wysłuchanie może nastąpić również w formie pisemnej. Po otrzymaniu wezwania do złożenia wyjaśnień na piśmie, takie wyjaśnienia należy złożyć przedstawiając wszystkie zarzuty wobec wniosku pracownika. Jednak skutecznym zarzutem nie może być złożony wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji. Dłużnik może przede wszystkim zarzucać to, że wyrok już wykonał, czyli wydał pracownikowi sprostowane świadectwo pracy.

Etap II. Wyznaczenie terminu na wykonanie wyroku

Jeżeli sąd, po wysłuchaniu stron, stwierdzi, że czynność, którą ma wykonać dłużnik (w omawianym przypadku pracodawca), czyli sprostowanie świadectwa pracy, nie została wykonana, wyznaczy mu termin do jej wykonania. Sąd jednocześnie zagrozi pracodawcy grzywną na wypadek niesprostowania świadectwa pracy. Jedyną możliwością uchronienia się od grzywny jest od tego momentu wykonanie wyroku, czyli wydanie pracownikowi sprostowanego świadectwa pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »