| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Ochrona danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy po 25 maja 2018 r.

Ochrona danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy po 25 maja 2018 r.

Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) zacznie obowiązywać od 25 maja 2018 r.. Dla pracodawców oznacza to nowe obowiązki w zakresie przetwarzania danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy.

Od 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Zagadnienia znajdujące się w RODO powinny być dostosowane do polskich przepisów, stąd potrzeba ustanowienia przepisów regulujących wymogi RODO. Te zagadnienia znalazły się w przepisach wprowadzających ustawę o ochronie danych osobowych (projekt z dnia 12 września 2017 r.).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych ściśle określonych w ustawie. Znowelizowany artykuł 22 (1) par. 1 i 2 Kodeksu pracy wskazuje na kategorie danych osobowych, które są niezbędne do pozyskania przez pracodawcę w związku z rekrutacją oraz po zawarciu umowy.

Podmiotem odpowiedzialnym za zachowanie przepisów ustawy jest administrator, czyli pracodawca.

Dane na etapie rekrutacji

Nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych wymuszają zmiany w rekrutacji pracowników. Po zmianach, w bazach danych nie będą przechowywane imiona rodziców oraz miejsce zamieszkania (zastąpi je adres do korespondencji), dodane natomiast zostaną takie informacje jak: adres e-mail lub numer telefonu. Należy więc położyć szczególny nacisk na zapewnienie poufności tych danych.

Powyższe oznacza to, że pracodawca nie może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania innych danych osobowych niż te wskazane wyżej.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jeżeli przetwarzanie danych osobowych kandydatów do pracy odbywa się na podstawie zgody (np. zgody w CV), administrator danych osobowych (w tym przypadku pracodawca) musi być w stanie wykazać (np. w przypadku wycieku tych danych), że osoba, której dane dotyczą, wyraziła zgodę na przetwarzanie danych osobowych, np. poprzez przechowywanie w bazach złożonego CV.

Od 25 maja 2018 r. przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu do korespondencji i adresu poczty elektronicznej albo numeru telefonu po nawiązaniu stosunku pracy będzie możliwe tylko w przypadku, gdy pracownik wyrazi na to zgodę.

Dane osobowe pracowników

Ponadto pracodawca będzie mógł przetwarzać inne dane pracownika czy kandydata do pracy (niż te w/w w tabelach), jeżeli pracownik albo kandydat wyrazi na to zgodę na piśmie lub elektronicznie i jednocześnie dane te dotyczą stosunku pracy.

Jakich danych pracodawca nie może gromadzić

Niektóre kategorie danych osobowych nie mogą zostać przetwarzane nawet w przypadku zgody pracownika. Są to w szczególności dane osobowe związane ze sferą prywatną, m.in. dane o nałogach, o stanie zdrowia, o życiu seksualnym lub orientacji seksualnej.

Podstawa prawna:

- Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych (projekt z dnia 12 września 2017 r.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »