| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Czy osobom, które nie zostały zatrudnione, należy zwracać przesłane przez nie CV

Czy osobom, które nie zostały zatrudnione, należy zwracać przesłane przez nie CV

Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników do pracy. Otrzymujemy od nich CV wraz ze zdjęciem. Czy należy im zwracać te dokumenty w przypadku, gdy nie dochodzi do zatrudnienia?

Jeżeli gromadzone przez Państwa dokumenty na potrzeby rekrutacji są opatrzone klauzulą typu: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy na potrzeby niezbędne do realizacji procesu rekrutacji oraz zgodę na przetwarzanie tych danych także po zakończeniu procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926)” oraz są podpisane prze osoby kandydujące na dane stanowisko pracy, to na podstawie tej klauzuli są Państwo upoważnieni do przetwarzania danych we wskazanym zakresie. Tym samym, w przypadku gdy nie dochodzi do zatrudnienia, nie mają Państwo obowiązku zwrotu tych dokumentów. Jednak w razie braku takiej klauzuli na CV, dane tam zawarte nie mogą być przez Państwa przetwarzane i w takim przypadku mają Państwo obowiązek zwrotu tych dokumentów niezatrudnionym pracownikom.

UZASADNIENIE

 Przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne m.in. wówczas, gdy osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę w formie oświadczenia woli. Zgoda ta nie może być domniemana ani dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Oznacza to, że osoba wyrażająca zgodę na przetwarzanie danych musi mieć świadomość tego, na co się zgadza. Zgoda ta może obejmować także przetwarzanie danych w przyszłości pod warunkiem, że nie zmienia się cel przetwarzania (art. 23 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych).

Jeżeli zatem kandydat na dane stanowisko pracy przesyła dokumenty aplikacyjne w postaci CV wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych ujawnionych w tych dokumentach na potrzeby rekrutacji, a także po jej zakończeniu, to tym samym tzw. administrator danych jest upoważniony do ich przetwarzania. Wówczas pracodawca ma prawo m.in. do przechowywania CV w przypadku, gdy osoba nie zostanie zatrudniona na danym stanowisku pracy i do jego wykorzystania w kolejnym procesie rekrutacyjnym.

PRZYKŁAD

Firma handlowa X poszukująca osób do pracy na stanowisko handlowca zamieściła stosowne ogłoszenie w prasie we wrześniu 2009 r. wskazując jako termin nadsyłania aplikacji 25 września 2009 r. Spośród 20 nadesłanych aplikacji wybrano 5 osób i każdą z nich zatrudniono na stanowisku handlowca. Z pozostałych 15 dokumentów aplikacyjnych 14 zawierało klauzule wyrażające zgodę na przetwarzanie danych ujawnionych w tych dokumentach na potrzeby rekrutacji również po jej zakończeniu. W związku z tym firma ta, jako upoważniona do przetwarzania danych, przechowywała te dokumenty na potrzeby przyszłych rekrutacji. Jedna z aplikujących osób przesłała CV, w którym nie było klauzuli zezwalającej na przetwarzanie danych. W związku z tym, że osoba ta nie została zatrudniona, firma X po zakończeniu procesu rekrutacji była zmuszona odesłać tej osobie dokumenty aplikacyjne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »