REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy osobom, które nie zostały zatrudnione, należy zwracać przesłane przez nie CV

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników do pracy. Otrzymujemy od nich CV wraz ze zdjęciem. Czy należy im zwracać te dokumenty w przypadku, gdy nie dochodzi do zatrudnienia?
Jeżeli gromadzone przez Państwa dokumenty na potrzeby rekrutacji są opatrzone klauzulą typu: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy na potrzeby niezbędne do realizacji procesu rekrutacji oraz zgodę na przetwarzanie tych danych także po zakończeniu procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926)” oraz są podpisane prze osoby kandydujące na dane stanowisko pracy, to na podstawie tej klauzuli są Państwo upoważnieni do przetwarzania danych we wskazanym zakresie. Tym samym, w przypadku gdy nie dochodzi do zatrudnienia, nie mają Państwo obowiązku zwrotu tych dokumentów. Jednak w razie braku takiej klauzuli na CV, dane tam zawarte nie mogą być przez Państwa przetwarzane i w takim przypadku mają Państwo obowiązek zwrotu tych dokumentów niezatrudnionym pracownikom.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Autopromocja

 Przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne m.in. wówczas, gdy osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę w formie oświadczenia woli. Zgoda ta nie może być domniemana ani dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści. Oznacza to, że osoba wyrażająca zgodę na przetwarzanie danych musi mieć świadomość tego, na co się zgadza. Zgoda ta może obejmować także przetwarzanie danych w przyszłości pod warunkiem, że nie zmienia się cel przetwarzania (art. 23 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych).

Jeżeli zatem kandydat na dane stanowisko pracy przesyła dokumenty aplikacyjne w postaci CV wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych ujawnionych w tych dokumentach na potrzeby rekrutacji, a także po jej zakończeniu, to tym samym tzw. administrator danych jest upoważniony do ich przetwarzania. Wówczas pracodawca ma prawo m.in. do przechowywania CV w przypadku, gdy osoba nie zostanie zatrudniona na danym stanowisku pracy i do jego wykorzystania w kolejnym procesie rekrutacyjnym.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Firma handlowa X poszukująca osób do pracy na stanowisko handlowca zamieściła stosowne ogłoszenie w prasie we wrześniu 2009 r. wskazując jako termin nadsyłania aplikacji 25 września 2009 r. Spośród 20 nadesłanych aplikacji wybrano 5 osób i każdą z nich zatrudniono na stanowisku handlowca. Z pozostałych 15 dokumentów aplikacyjnych 14 zawierało klauzule wyrażające zgodę na przetwarzanie danych ujawnionych w tych dokumentach na potrzeby rekrutacji również po jej zakończeniu. W związku z tym firma ta, jako upoważniona do przetwarzania danych, przechowywała te dokumenty na potrzeby przyszłych rekrutacji. Jedna z aplikujących osób przesłała CV, w którym nie było klauzuli zezwalającej na przetwarzanie danych. W związku z tym, że osoba ta nie została zatrudniona, firma X po zakończeniu procesu rekrutacji była zmuszona odesłać tej osobie dokumenty aplikacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Administrator, który przetwarza dane osobowe, ma obowiązek dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą. W szczególności jest zobowiązany zapewnić, aby dane te były przetwarzane zgodnie z prawem i przechowywane nie dłużej, niż to jest niezbędne do osiągnięcia celu przetwarzania. Administrator danych powinien zastosować środki techniczne i organizacyjne, zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną. W szczególności ma on obowiązek zabezpieczyć te dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Po określonym czasie pracodawca powinien usunąć dane zawarte w CV, tj. powinien zniszczyć dane osobowe lub dokonać takiej ich modyfikacji, aby było niemożliwe ustalenie tożsamości osoby, której te dane dotyczą. Termin usunięcia takiego dokumentu może być dowolny, z tym że powinien on uwzględniać ewentualne potrzeby wykorzystania przetwarzanych danych w przyszłości (np. w kolejnym procesie rekrutacyjnym) zgodnie z celem, dla którego zostały zebrane.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 1, art. 7 pkt 2, pkt 3, pkt 5, art. 23 ust. 1 pkt 1, ust. 2, art. 26 ust. 1, art. 36 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych musi być wyraźna. Nie spełnia tego wymagania podpisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych, stanowiącego dodatkowy element innego zobowiązania niezawierającego informacji o celach i zakresie przetwarzania tych danych. (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2003 r., II SA 2135/02, Wokanda 2004/6/30)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA