| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Indywidualny rozkład czasu pracy na wniosek pracownika

Indywidualny rozkład czasu pracy na wniosek pracownika

Indywidualny rozkład czasu pracy jest stosowany wyłącznie na wniosek pracownika. Uwzględnia on specyfikę pracy dla konkretnej osoby. Jednakże nie we wszystkich systemach może być on stosowany.

Indywidualny rozkład czasu pracy jest stosowany wyłącznie na wniosek pracownika. Nie jest moż­liwy do narzucenia odgórnie przez pracodawcę.

Może on wprowadzać inne godziny rozpoczynania i kończenia pracy pracownika lub pracę w inne dni tygodnia. Pracodawca nie ma obowiązku uwzględ­niania wniosku pracownika w tej sprawie. Ustalenie godzin pracy odbywa się w ramach obowiązujące­go pracownika systemu czasu pracy. Nie można również naruszać obowiązujących pracownika norm czasu pracy oraz minimalnych odpoczyn­ków (dobowych i tygodniowych), a także zmieniać bezwzględnie obowiązujących ograniczeń doty­czących poszczególnych kategorii pracowników, np. nie można dopuszczać do pracy kobiet w ciąży w porze nocnej. Indywidualny rozkład czasu pracy pracownika może być wprowadzony zarówno na czas określony, jak i bez określenia czasu jego sto­sowania.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Kiedy nie stosuje się indywidualnego rozkładu czasu pracy

Nie we wszystkich systemach może być on stosowany, np. nie będzie miał zastosowania w systemie pracy zmianowej, jeżeli indywidualny rozkład miałby zakłócać proces produkcji. Każda ze stron stosunku pracy może w każdym czasie wystąpić o zmianę indywidualnego rozkła­du czasu pracy i powrót do podstawowego roz­kładu. Zmiana musi jednak uwzględniać dotych­czasową organizację pracy. Pracownik nie może domagać się powrotu do podstawowego rozkła­du czasu z dnia na dzień, jeżeli spowodowało­by to zakłócenia w dotychczasowym rozkładzie pracy.

Pracodawca nie musi tworzyć harmonogramu czasu pracy dla pracownika pracującego (na jego wniosek) w systemie indywidualnego czasu pracy, jeżeli ustalił mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »