| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Rozliczenie pracy w weekendy na stanowisku kierowniczym

Rozliczenie pracy w weekendy na stanowisku kierowniczym

Kierownik zatrudniony w systemie podstawowym wykonywał zadania od poniedziałku do piątku w stałych godzinach oraz regularnie świadczył pracę w weekendy ze względu na układ imprez, na których wystawiano ofertę pracodawcy. W jaki sposób wpłynie to na wynagrodzenie kierownika, jeśli oprócz stałego wynagrodzenia miesięcznego w kwocie 6000 zł otrzymuje on zmienne premie wynikowe, za lipiec 2015 r. w wysokości 11 300 zł? Jak rozliczyć kierownika, który pracował w weekendy?

W tym kontekście prawidłowym działaniem jest uzgodnienie z pracownikiem terminu odbioru dni wolnych za soboty 11 i 25 lipca. Kierownik przepracował w ramach każdej z tych sobót 8 godzin, więc udzielenie mu 2 całych dni wolnych nie powoduje niedopracowania wymiaru ustalonego dla miesięcznego okresu rozliczeniowego. Jest to korzystne dla pracodawcy, gdyż nie traci on godzin pracy tego wysoko wynagradzanego pracownika. W przypadku wezwania do pracy w wolną sobotę nawet 1 godzina pracy daje roszczenie o cały dzień wolny, a jego udzielenie nie może powodować obniżenia wynagrodzenia należnego za pełen przepracowany miesiąc, skoro niedopracowanie nie zostało zawinione przez pracownika. W efekcie polecanie pracy w soboty w wymiarze 8 godzin jest korzystne dla pracodawcy, gdyż oddanie dnia wolnego nie generuje żadnych strat. Wyrównuje to czas pracy do wymiaru, stanowiąc wystarczającą rekompensatę sobotniej pracy, za którą pracownik otrzyma uzgodnioną miesięczną pensję.

Uwaga na odpoczynki

Polecanie kierownikowi pracy w soboty i niedziele może uniemożliwić skorzystanie przez niego z nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Warto pamiętać, że w każdym tygodniu, rozumianym jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, pracownik musi mieć zapewnione co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, do którego wlicza się 11 godzin odpoczynku dobowego z ostatniej dniówki roboczej. Kierownik nie miałby szans wykorzystać takiego odpoczynku, gdyby pracodawca wezwał go do pracy na cały weekend.

Kiedy pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy?

W omawianym przypadku nadgodziny były polecane w sobotę lub w niedzielę, przez co podwładny mógł w każdym tygodniu wykorzystać minimum 35 godzin wolnego (do 39 do 42 godzin). Ma to istotne znaczenie praktyczne, gdyż skrócenie odpoczynku tygodniowego jest możliwe w przypadku pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy, lecz przywilej ten nie rozciąga się na kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych.

Wyliczenia

Wynagrodzenie

Zasady

Rachunki

Wynagrodzenie za nadgodziny

Krok 1. Obliczamy stawkę normalnego wynagrodzenia za nadgodziny

Krok 2. Ustalamy wartość normalnego wynagrodzenia za nadgodziny

6000 zł : 184 godz. = 32,61 zł

16 godz. x 32,61 zł = 521,76 zł

Dodatki za nadgodziny

Krok 3. Ustalamy podstawę wymiaru dodatków 100 proc. za nadgodziny

Krok 4. Obliczamy dodatek 100 proc.

6000 zł : 184 godz. = 32,61 zł

16 godz. x 32,61 zł = 521,76 zł

Ogółem do wypłaty

6000 zł + 11300 zł + 521,76 zł + 521,76 zł = 18343,52 zł

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »