Czy pracownik może pracować w ostatnim dniu swojego zatrudnienia do 6 rano następnego dnia
REKLAMA
UZASADNIENIE
Czas pracy pracowników jest liczony w dobach pracowniczych. Doba pracownicza rozpoczyna się z chwilą podjęcia przez pracownika pracy w danym dniu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy i trwa nieprzerwanie przez 24 godziny od tego momentu.
Doba pracownicza nie jest tożsama z dobą astronomiczną, która rozpoczyna się o godzinie 0.00 jednego dnia i trwa nieprzerwanie przez 24 godziny od tego czasu. W praktyce rzadko zdarza się, że doba pracownicza pokrywa się z dobą astronomiczną, chociaż nie jest to całkowicie wykluczone. Częściej doba pracownicza będzie obejmowała części dwóch dób astronomicznych.
Konsekwencją przyjęcia w Kodeksie pracy odmiennej od doby astronomicznej definicji dla doby pracowniczej jest fakt, że pracownik rozpoczynający pracę np. o godz. 18.00 nie musi kończyć pracy o godz. 24.00 z końcem doby astronomicznej.
Zatem praca rozpoczęta w danej dobie pracowniczej może zostać dokończona zgodnie z obowiązującym pracownika w tym dniu rozkładem czasu pracy nawet w przypadku, gdy stosunek pracy pracownika ulega zakończeniu wraz z rozpoczęciem nowej doby astronomicznej.
Pracownik powinien dopracować rozpoczętą „dniówkę roboczą”, a jego umowa o pracę rozwiąże się dopiero z momentem zakończenia pracy w rozpoczętej dobie pracowniczej. Ponadto taki pracownik może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych.
Przykład:
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat