reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

PROBLEMW moim zespole pracuje 11 osób, zajmujemy trzy pokoje w oddalonej od reszty firmy części budynku. Część osób z zespołu chciałaby, aby w naszej części budynku można było słuchać muzyki z głośników, inni chcieliby, aby było dozwolone słuchanie muzyki przez słuchawki, a niektórzy są przeciwni jakiemukolwiek słuchaniu muzyki. Czy słuchanie muzyki może dobrze wpływać na pracę? Jeśli tak, to jaki wybrać rodzaj muzyki i w jaki sposób jej słuchać?

OODPOWIEDŹ EKSPERTA

Kwestia słuchania muzyki w pracy powinna być uregulowana na poziomie całej firmy, aby nie stwarzać niepotrzebnych dodatkowych różnic pomiędzy jej działami, komórkami czy zespołami. Głośne słuchanie muzyki lub radia najczęściej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może przeszkadzać w pracy, nawet jeśli nie samym słuchającym, to ich sąsiadom. Odtwarzanie muzyki może mieć również wpływ na wizerunek firmy u klientów. Słuchanie muzyki w pracy ma dobry wpływ na pracę tylko w niektórych przypadkach.

Muzyka a wykonywanie pracy

Wiadome jest, że muzyka może wpływać na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka, może pobudzać lub wyciszać jego układ nerwowy oraz wywoływać różne uczucia. Jednak wpływ muzyki na różnych ludzi, będących w różnych stanach umysłu, nie jest jednakowy i niejednakowe są również gusty muzyczne, co uniemożliwia skuteczne zastosowanie muzyki wobec wszystkich naraz. W pracy muzyka działa mobilizująco na człowieka wykonującego nudne, powtarzalne, rutynowe czynności, ponieważ dostarcza mu dodatkowego pobudzenia, dodatkowych wrażeń. Natomiast na człowieka wykonującego nowe zadania, które wymagają skupienia uwagi, zadania wymagające specjalnej precyzji działania lub wyjątkowej koncentracji, muzyka może działać bardzo irytująco, może go rozpraszać i złościć, ponieważ jego układ nerwowy jest już wystarczająco napięty i nie potrzebuje być bardziej pobudzany. Z tego względu nie ma sensu głośno odtwarzać muzyki w pomieszczeniach, gdzie ludzie wykonują jednocześnie zróżnicowane czynności i zadania wymagające różnego stopnia koncentracji uwagi.

Odtwarzanie muzyki w pracy ma pewien sens w specjalnych pokojach przeznaczonych do relaksu. Powinna to być muzyka wyciszająca układ nerwowy, ułatwiająca odpoczynek i podobająca się wszystkim słuchaczom lub przynajmniej nieodrzucająca nikogo. Należy też pamiętać o tym, że określone utwory muzyczne mogą się inaczej kojarzyć różnym osobom, mogą wywoływać inne wspomnienia i w związku z tym różne uczucia, co dodatkowo czyni z muzyki raczej mało uniwersalne narzędzie wpływu na stan psychofizyczny ludzi w pracy.

Kultura słuchania

W poszczególnych przypadkach korzystne może być pozwolenie pracownikom na słuchanie muzyki w pracy w słuchawkach. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują samodzielnie dosyć długotrwałe i żmudne zadania (np. tłumaczenie tekstu, projekt graficzny), nie kontaktując się w tym czasie z innymi osobami. Oczywiście muzyka powinna być słyszalna tylko dla nich, co czasami może być zapewnione tylko przez ich fizyczne oddzielenie lub oddalenie od reszty osób. Jeśli grupa ludzi siedzących w jednym pokoju będzie wykonywać bardzo podobną pracę, wymagającą podobnego i niezbyt dużego napięcia umysłowego oraz jeśli ich gusty muzyczne są zbieżne, to wspólne, głośne słuchanie muzyki może dobrze wpływać na ich pracę. Oczywiście pokój tych osób podczas odtwarzania muzyki raczej nie powinien być odwiedzany przez klientów, chyba że firma świadomie kształtuje swój wizerunek, przeznaczony dla takiej grupy docelowej, która ma podobne jak pracownicy lub przynajmniej niesprzeczne z nimi gusty muzyczne.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama