REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

Romuald Korach

REKLAMA

PROBLEMW moim zespole pracuje 11 osób, zajmujemy trzy pokoje w oddalonej od reszty firmy części budynku. Część osób z zespołu chciałaby, aby w naszej części budynku można było słuchać muzyki z głośników, inni chcieliby, aby było dozwolone słuchanie muzyki przez słuchawki, a niektórzy są przeciwni jakiemukolwiek słuchaniu muzyki. Czy słuchanie muzyki może dobrze wpływać na pracę? Jeśli tak, to jaki wybrać rodzaj muzyki i w jaki sposób jej słuchać?

OODPOWIEDŹ EKSPERTA

REKLAMA

Autopromocja

Kwestia słuchania muzyki w pracy powinna być uregulowana na poziomie całej firmy, aby nie stwarzać niepotrzebnych dodatkowych różnic pomiędzy jej działami, komórkami czy zespołami. Głośne słuchanie muzyki lub radia najczęściej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może przeszkadzać w pracy, nawet jeśli nie samym słuchającym, to ich sąsiadom. Odtwarzanie muzyki może mieć również wpływ na wizerunek firmy u klientów. Słuchanie muzyki w pracy ma dobry wpływ na pracę tylko w niektórych przypadkach.

Muzyka a wykonywanie pracy

Wiadome jest, że muzyka może wpływać na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka, może pobudzać lub wyciszać jego układ nerwowy oraz wywoływać różne uczucia. Jednak wpływ muzyki na różnych ludzi, będących w różnych stanach umysłu, nie jest jednakowy i niejednakowe są również gusty muzyczne, co uniemożliwia skuteczne zastosowanie muzyki wobec wszystkich naraz. W pracy muzyka działa mobilizująco na człowieka wykonującego nudne, powtarzalne, rutynowe czynności, ponieważ dostarcza mu dodatkowego pobudzenia, dodatkowych wrażeń. Natomiast na człowieka wykonującego nowe zadania, które wymagają skupienia uwagi, zadania wymagające specjalnej precyzji działania lub wyjątkowej koncentracji, muzyka może działać bardzo irytująco, może go rozpraszać i złościć, ponieważ jego układ nerwowy jest już wystarczająco napięty i nie potrzebuje być bardziej pobudzany. Z tego względu nie ma sensu głośno odtwarzać muzyki w pomieszczeniach, gdzie ludzie wykonują jednocześnie zróżnicowane czynności i zadania wymagające różnego stopnia koncentracji uwagi.

Odtwarzanie muzyki w pracy ma pewien sens w specjalnych pokojach przeznaczonych do relaksu. Powinna to być muzyka wyciszająca układ nerwowy, ułatwiająca odpoczynek i podobająca się wszystkim słuchaczom lub przynajmniej nieodrzucająca nikogo. Należy też pamiętać o tym, że określone utwory muzyczne mogą się inaczej kojarzyć różnym osobom, mogą wywoływać inne wspomnienia i w związku z tym różne uczucia, co dodatkowo czyni z muzyki raczej mało uniwersalne narzędzie wpływu na stan psychofizyczny ludzi w pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kultura słuchania

W poszczególnych przypadkach korzystne może być pozwolenie pracownikom na słuchanie muzyki w pracy w słuchawkach. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują samodzielnie dosyć długotrwałe i żmudne zadania (np. tłumaczenie tekstu, projekt graficzny), nie kontaktując się w tym czasie z innymi osobami. Oczywiście muzyka powinna być słyszalna tylko dla nich, co czasami może być zapewnione tylko przez ich fizyczne oddzielenie lub oddalenie od reszty osób. Jeśli grupa ludzi siedzących w jednym pokoju będzie wykonywać bardzo podobną pracę, wymagającą podobnego i niezbyt dużego napięcia umysłowego oraz jeśli ich gusty muzyczne są zbieżne, to wspólne, głośne słuchanie muzyki może dobrze wpływać na ich pracę. Oczywiście pokój tych osób podczas odtwarzania muzyki raczej nie powinien być odwiedzany przez klientów, chyba że firma świadomie kształtuje swój wizerunek, przeznaczony dla takiej grupy docelowej, która ma podobne jak pracownicy lub przynajmniej niesprzeczne z nimi gusty muzyczne.

Rodzaje muzyki a relaks w pracy

Wydaje się, że najbardziej uniwersalną muzyką, która może podobać się większości osób i podobnie na nich wpływać, jest muzyka klasyczna, szczególnie w wykonaniach popularnych. Odgłosy natury, muzyka ludowa w popularnych wykonaniach oraz tzw. muzyka relaksacyjna również mogą mieć w miarę uniwersalne pozytywne działanie na ludzi. Tego rodzaju muzykę można stosować w pokojach przeznaczonych do relaksu z dość dużym powodzeniem, jednak tylko przy zachowaniu przez słuchaczy zasad przebywania w takim pokoju: nierozmawiania, nieczytania, dążenia do rozluźnienia się i uważnego słuchania.

Muzyka klasyczna jest stosowana w muzykoterapii, przy leczeniu wielu chorób. Może również pomóc radzić sobie ze stresem w pracy, o ile znajdziemy czas na przerwę i skupimy się tylko na muzyce przez przynajmniej kilka, kilkanaście minut. Nie należy jednak nikogo nakłaniać do relaksu za pomocą muzyki, ponieważ nie na każdego będzie ona miała pożądany wpływ. Nie należy również narzucać rodzaju muzyki ani konkretnych utworów - muzyka, która się nie podoba, nie będzie relaksująca.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego oraz psychologicznych badań predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA