REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Romuald Korach

REKLAMA

PROBLEMW moim zespole pracuje 11 osób, zajmujemy trzy pokoje w oddalonej od reszty firmy części budynku. Część osób z zespołu chciałaby, aby w naszej części budynku można było słuchać muzyki z głośników, inni chcieliby, aby było dozwolone słuchanie muzyki przez słuchawki, a niektórzy są przeciwni jakiemukolwiek słuchaniu muzyki. Czy słuchanie muzyki może dobrze wpływać na pracę? Jeśli tak, to jaki wybrać rodzaj muzyki i w jaki sposób jej słuchać?

OODPOWIEDŹ EKSPERTA

REKLAMA

Autopromocja

Kwestia słuchania muzyki w pracy powinna być uregulowana na poziomie całej firmy, aby nie stwarzać niepotrzebnych dodatkowych różnic pomiędzy jej działami, komórkami czy zespołami. Głośne słuchanie muzyki lub radia najczęściej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może przeszkadzać w pracy, nawet jeśli nie samym słuchającym, to ich sąsiadom. Odtwarzanie muzyki może mieć również wpływ na wizerunek firmy u klientów. Słuchanie muzyki w pracy ma dobry wpływ na pracę tylko w niektórych przypadkach.

Muzyka a wykonywanie pracy

Wiadome jest, że muzyka może wpływać na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka, może pobudzać lub wyciszać jego układ nerwowy oraz wywoływać różne uczucia. Jednak wpływ muzyki na różnych ludzi, będących w różnych stanach umysłu, nie jest jednakowy i niejednakowe są również gusty muzyczne, co uniemożliwia skuteczne zastosowanie muzyki wobec wszystkich naraz. W pracy muzyka działa mobilizująco na człowieka wykonującego nudne, powtarzalne, rutynowe czynności, ponieważ dostarcza mu dodatkowego pobudzenia, dodatkowych wrażeń. Natomiast na człowieka wykonującego nowe zadania, które wymagają skupienia uwagi, zadania wymagające specjalnej precyzji działania lub wyjątkowej koncentracji, muzyka może działać bardzo irytująco, może go rozpraszać i złościć, ponieważ jego układ nerwowy jest już wystarczająco napięty i nie potrzebuje być bardziej pobudzany. Z tego względu nie ma sensu głośno odtwarzać muzyki w pomieszczeniach, gdzie ludzie wykonują jednocześnie zróżnicowane czynności i zadania wymagające różnego stopnia koncentracji uwagi.

Odtwarzanie muzyki w pracy ma pewien sens w specjalnych pokojach przeznaczonych do relaksu. Powinna to być muzyka wyciszająca układ nerwowy, ułatwiająca odpoczynek i podobająca się wszystkim słuchaczom lub przynajmniej nieodrzucająca nikogo. Należy też pamiętać o tym, że określone utwory muzyczne mogą się inaczej kojarzyć różnym osobom, mogą wywoływać inne wspomnienia i w związku z tym różne uczucia, co dodatkowo czyni z muzyki raczej mało uniwersalne narzędzie wpływu na stan psychofizyczny ludzi w pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kultura słuchania

W poszczególnych przypadkach korzystne może być pozwolenie pracownikom na słuchanie muzyki w pracy w słuchawkach. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują samodzielnie dosyć długotrwałe i żmudne zadania (np. tłumaczenie tekstu, projekt graficzny), nie kontaktując się w tym czasie z innymi osobami. Oczywiście muzyka powinna być słyszalna tylko dla nich, co czasami może być zapewnione tylko przez ich fizyczne oddzielenie lub oddalenie od reszty osób. Jeśli grupa ludzi siedzących w jednym pokoju będzie wykonywać bardzo podobną pracę, wymagającą podobnego i niezbyt dużego napięcia umysłowego oraz jeśli ich gusty muzyczne są zbieżne, to wspólne, głośne słuchanie muzyki może dobrze wpływać na ich pracę. Oczywiście pokój tych osób podczas odtwarzania muzyki raczej nie powinien być odwiedzany przez klientów, chyba że firma świadomie kształtuje swój wizerunek, przeznaczony dla takiej grupy docelowej, która ma podobne jak pracownicy lub przynajmniej niesprzeczne z nimi gusty muzyczne.

Rodzaje muzyki a relaks w pracy

Wydaje się, że najbardziej uniwersalną muzyką, która może podobać się większości osób i podobnie na nich wpływać, jest muzyka klasyczna, szczególnie w wykonaniach popularnych. Odgłosy natury, muzyka ludowa w popularnych wykonaniach oraz tzw. muzyka relaksacyjna również mogą mieć w miarę uniwersalne pozytywne działanie na ludzi. Tego rodzaju muzykę można stosować w pokojach przeznaczonych do relaksu z dość dużym powodzeniem, jednak tylko przy zachowaniu przez słuchaczy zasad przebywania w takim pokoju: nierozmawiania, nieczytania, dążenia do rozluźnienia się i uważnego słuchania.

Muzyka klasyczna jest stosowana w muzykoterapii, przy leczeniu wielu chorób. Może również pomóc radzić sobie ze stresem w pracy, o ile znajdziemy czas na przerwę i skupimy się tylko na muzyce przez przynajmniej kilka, kilkanaście minut. Nie należy jednak nikogo nakłaniać do relaksu za pomocą muzyki, ponieważ nie na każdego będzie ona miała pożądany wpływ. Nie należy również narzucać rodzaju muzyki ani konkretnych utworów - muzyka, która się nie podoba, nie będzie relaksująca.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego oraz psychologicznych badań predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA