REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zezwalać pracownikom na słuchanie muzyki w pracy

Romuald Korach

REKLAMA

PROBLEMW moim zespole pracuje 11 osób, zajmujemy trzy pokoje w oddalonej od reszty firmy części budynku. Część osób z zespołu chciałaby, aby w naszej części budynku można było słuchać muzyki z głośników, inni chcieliby, aby było dozwolone słuchanie muzyki przez słuchawki, a niektórzy są przeciwni jakiemukolwiek słuchaniu muzyki. Czy słuchanie muzyki może dobrze wpływać na pracę? Jeśli tak, to jaki wybrać rodzaj muzyki i w jaki sposób jej słuchać?

OODPOWIEDŹ EKSPERTA

Autopromocja

Kwestia słuchania muzyki w pracy powinna być uregulowana na poziomie całej firmy, aby nie stwarzać niepotrzebnych dodatkowych różnic pomiędzy jej działami, komórkami czy zespołami. Głośne słuchanie muzyki lub radia najczęściej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może przeszkadzać w pracy, nawet jeśli nie samym słuchającym, to ich sąsiadom. Odtwarzanie muzyki może mieć również wpływ na wizerunek firmy u klientów. Słuchanie muzyki w pracy ma dobry wpływ na pracę tylko w niektórych przypadkach.

Muzyka a wykonywanie pracy

Wiadome jest, że muzyka może wpływać na psychofizyczne funkcjonowanie człowieka, może pobudzać lub wyciszać jego układ nerwowy oraz wywoływać różne uczucia. Jednak wpływ muzyki na różnych ludzi, będących w różnych stanach umysłu, nie jest jednakowy i niejednakowe są również gusty muzyczne, co uniemożliwia skuteczne zastosowanie muzyki wobec wszystkich naraz. W pracy muzyka działa mobilizująco na człowieka wykonującego nudne, powtarzalne, rutynowe czynności, ponieważ dostarcza mu dodatkowego pobudzenia, dodatkowych wrażeń. Natomiast na człowieka wykonującego nowe zadania, które wymagają skupienia uwagi, zadania wymagające specjalnej precyzji działania lub wyjątkowej koncentracji, muzyka może działać bardzo irytująco, może go rozpraszać i złościć, ponieważ jego układ nerwowy jest już wystarczająco napięty i nie potrzebuje być bardziej pobudzany. Z tego względu nie ma sensu głośno odtwarzać muzyki w pomieszczeniach, gdzie ludzie wykonują jednocześnie zróżnicowane czynności i zadania wymagające różnego stopnia koncentracji uwagi.

Odtwarzanie muzyki w pracy ma pewien sens w specjalnych pokojach przeznaczonych do relaksu. Powinna to być muzyka wyciszająca układ nerwowy, ułatwiająca odpoczynek i podobająca się wszystkim słuchaczom lub przynajmniej nieodrzucająca nikogo. Należy też pamiętać o tym, że określone utwory muzyczne mogą się inaczej kojarzyć różnym osobom, mogą wywoływać inne wspomnienia i w związku z tym różne uczucia, co dodatkowo czyni z muzyki raczej mało uniwersalne narzędzie wpływu na stan psychofizyczny ludzi w pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kultura słuchania

W poszczególnych przypadkach korzystne może być pozwolenie pracownikom na słuchanie muzyki w pracy w słuchawkach. Dotyczy to pracowników, którzy wykonują samodzielnie dosyć długotrwałe i żmudne zadania (np. tłumaczenie tekstu, projekt graficzny), nie kontaktując się w tym czasie z innymi osobami. Oczywiście muzyka powinna być słyszalna tylko dla nich, co czasami może być zapewnione tylko przez ich fizyczne oddzielenie lub oddalenie od reszty osób. Jeśli grupa ludzi siedzących w jednym pokoju będzie wykonywać bardzo podobną pracę, wymagającą podobnego i niezbyt dużego napięcia umysłowego oraz jeśli ich gusty muzyczne są zbieżne, to wspólne, głośne słuchanie muzyki może dobrze wpływać na ich pracę. Oczywiście pokój tych osób podczas odtwarzania muzyki raczej nie powinien być odwiedzany przez klientów, chyba że firma świadomie kształtuje swój wizerunek, przeznaczony dla takiej grupy docelowej, która ma podobne jak pracownicy lub przynajmniej niesprzeczne z nimi gusty muzyczne.

Rodzaje muzyki a relaks w pracy

Wydaje się, że najbardziej uniwersalną muzyką, która może podobać się większości osób i podobnie na nich wpływać, jest muzyka klasyczna, szczególnie w wykonaniach popularnych. Odgłosy natury, muzyka ludowa w popularnych wykonaniach oraz tzw. muzyka relaksacyjna również mogą mieć w miarę uniwersalne pozytywne działanie na ludzi. Tego rodzaju muzykę można stosować w pokojach przeznaczonych do relaksu z dość dużym powodzeniem, jednak tylko przy zachowaniu przez słuchaczy zasad przebywania w takim pokoju: nierozmawiania, nieczytania, dążenia do rozluźnienia się i uważnego słuchania.

Muzyka klasyczna jest stosowana w muzykoterapii, przy leczeniu wielu chorób. Może również pomóc radzić sobie ze stresem w pracy, o ile znajdziemy czas na przerwę i skupimy się tylko na muzyce przez przynajmniej kilka, kilkanaście minut. Nie należy jednak nikogo nakłaniać do relaksu za pomocą muzyki, ponieważ nie na każdego będzie ona miała pożądany wpływ. Nie należy również narzucać rodzaju muzyki ani konkretnych utworów - muzyka, która się nie podoba, nie będzie relaksująca.

Romuald Korach

Autor jest specjalistą w dziedzinie rozwoju indywidualnego oraz psychologicznych badań predyspozycji zawodowych w firmie ARK Consulting.

Kontakt: romuald.korach@arkconsulting.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA