reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Uzależnieni od stresu

Uzależnieni od stresu

XXI wiek i narzucone przez niego tempo życia powodują lawinę dolegliwości związanych ze stresem. Większość osób ma świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą przeciążenie napięciem, i to zarówno na funkcjonowanie psychiczne, jak i na stan zdrowia. Nastąpiła zmiana funkcji stresu – z naturalnej reakcji przystosowawczej organizmu do zjawiska, które towarzyszy nam na co dzień, przyjmując postać chroniczną, prowadzącą do wielu chorób.

Raport amerykańskiego instytutu NIOSH (National Institute of Occupational Safety and Health) wskazuje, że ponad 3/4 pracowników uważa, że mamy o wiele więcej stresu w pracy niż jeszcze 10 lat temu. Badania Instytutu Gallupa z kolei wskazują, że 80 proc. amerykańskich pracowników odczuwa stres w pracy, połowa twierdzi, że potrzebuje pomocy w nauczeniu się, jak sobie z nim radzić, zaś 42 proc. uważa, że współpracownicy potrzebują tego rodzaju pomocy.

Konsekwencje finansowe

Z ekonomicznego punktu widzenia straty spowodowane dolegliwościami wynikającymi ze stresu w Stanach Zjednoczonych dochodzą do 300 miliardów dolarów rocznie. W Europie sytuacja wygląda niewiele lepiej. W latach 2005–2006 Wielka Brytania wydała ponad 530 milionów funtów na leczenie schorzeń związanych ze stresem, napięciem i depresją wynikającą z pracy. Już w 1992 roku raport ONZ wskazał stres jako chorobę XX wieku, zaś kilka lat później Światowa Organizacja Zdrowia WHO rozszerzyła to stwierdzenie do rangi „światowej epidemii”. Ponad połowa pracowników Unii Europejskiej narzeka na zbyt szybkie tempo pracy lub ścisłe terminy, zaś WHO szacuje, że do 2020 roku, psychiczne problemy, w dużej mierze związane ze zjawiskiem stresu, będą główną przyczyną niezdolności do pracy.

Skąd przychodzi stres

Źródeł stresu możemy wyróżnić wiele, do najważniejszych jednak należą zagrożenia, otoczenie i praca, znużenie i przepracowanie, jak również stres generowany wewnętrznie, na przykład w wyniku nakładania zbyt wysokich wymagań w stosunku do samego siebie. Wszystkie powyższe czynniki są związane ze środowiskiem pracy i presją zewnętrzną lub wewnętrzną, jaką odczuwamy. Jest oczywiste, że niektórzy radzą sobie lepiej, a inni gorzej w stresogennym środowisku, jednakże chroniczny stres staje się udziałem większości współczesnych pracowników. Mając świadomość zagrożeń wynikających z długofalowego stresu oraz biorąc pod uwagę dostępność informacji na ten temat, ciekawe jest, że niewiele się zmienia zarówno od strony pracowników, jak i ich pracodawców w kierunku „odstresowania miejsc pracy.” O ile firmy mogą się zasłaniać względami ekonomicznymi przed podejmowaniem tego typu działań, o tyle sami pracownicy, będąc świadomi konsekwencji i odczuwając bezpośrednie skutki stresu, takie jak ciągłe zmęczenie, irytacja, bóle głowy i pleców, trudności ze snem oraz problemy z koncentracją, powinni przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy. Częstokroć jednak dzieje się odwrotnie. Zamiast pozwolić sobie na regenerację i chwilę wytchnienia, bierzemy na siebie nowe obowiązki, terminy czy wyzwania. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby naturalne mechanizmy samozachowawcze człowieka uległy degeneracji w obecnym świecie? Okazuje się, że nie do końca. Badacze alarmują, że coraz większa liczba pracowników popada w „nałóg stresu”, który uzależnia, podobnie jak nikotyna czy inne używki.

reklama

Czytaj także

Autor:

psycholog i trener; wykładowcą psychologii w krakowskim Kolegium Europejskim

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama