REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nas na to stać?

Wojciech Michałek

REKLAMA

Każda firma, podejmując decyzję o wyjeździe integracyjnym, powinna zdawać sobie sprawę z tego, jakie koszty musi ponieść na jego organizację. Co zatem należy uwzględnić, planując tego typu przedsięwzięcie?

Zaplanowanie budżetu imprezy integracyjnej wydaje się stosunkowo proste. Można do tego podejść na dwa sposoby:

REKLAMA

Autopromocja

a) dzielenia tortu - mamy określoną kwotę, którą możemy wydać na wyjazd integracyjny, i w jej ramach poruszamy się, planując wyjazd,

b) składanie kawałków tortu - określamy koszty poszczególnych elementów wyjazdu, które w sumie dają nam całkowity koszt imprezy.

Planując tego typu imprezę, należy wziąć pod uwagę liczbę uczestników (mężczyzn i kobiet) oraz ich pozycję w firmie (przekłada się to na liczbę pokoi, liczbę osób w pokojach oraz standard pokoi). Kolejną rzeczą jest określenie liczby i jakość noclegów oraz infrastruktury. Bierzemy pod uwagę standard ośrodka bądź obiektu, gdzie uczestnicy nocują, ale także zaplecze potrzebne do sprawnego przeprowadzenia ćwiczeń i zadań, zarówno outdoor, jak i indoor. Trzeba też rozważyć możliwość przeprowadzenia wszystkich zajęć wewnątrz obiektu w przypadku skrajnie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Ustalając wyżywienie i catering, trzeba pamiętać nie tylko o podstawowych posiłkach, lecz także o ewentualnej uroczystej kolacji integracyjnej i przerwach kawowych bądź lekkich posiłkach dowożonych na zajęcia w terenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne są również odległość ośrodka (hotelu) od siedziby firmy oraz rodzaj i standard środka transportu. Trzeba ustalić, czy dojazd będzie własny, autokarem, pociągiem czy może samolotem.

Renoma i doświadczenie firmy szkoleniowej przygotowującej wyjazd merytorycznie oraz liczba trenerów prowadzących zajęcia integracyjne również nie pozostaje bez znaczenia. Dodatkowo należy uwzględnić liczbę i tematykę zajęć integracyjnych (dni szkoleniowych) niezbędnych do realizacji założonych celów wyjazdu integracyjnego, a także wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia zajęć integracyjnych - od papieru i lin, aż po wyposażenie specjalne, np. quady, konie, sprzęt wspinaczkowy lub łodzie (np. dalekomorskie).

Oczywiście w praktyce spotyka się różne podejście do realizacji wyjazdów integracyjnych i różną strukturę kosztów. Możemy zorganizować je sami, wynajmując tylko podwykonawców do realizacji skomplikowanych technicznie bądź organizacyjnie modułów szkoleniowych lub zabaw. Możemy także zlecić całość przygotowania organizacyjnego i merytorycznego firmie zewnętrznej.

Rzeczą ważną, którą trzeba ustalić przed przystąpieniem do planowania wyjazdu, jest jego ściśle określony cel. Czy chodzi nam prócz integracji zespołu o osiągnięcie założonych celów edukacyjnych, motywacyjnych, czy tylko o czystą integrację poprzez zabawę i wspólne spędzenie czasu z dala od firmy i domu - co wcale nie musi być tańsze.

PRZYKŁAD

Firma z siedzibą w Warszawie postanowiła zorganizować wyjazd integracyjny dla 15-osobowego zespołu pracowników. Celem wyjazdu jest zbudowanie zespołu, wykreowanie liderów oraz wzrost umiejętności komunikacji interpersonalnej. Rozpatrywano dwa warianty: minimalistyczny (mini) i maksymalistyczny (maxi). Orientacyjne zestawienie kosztów wraz z przyporządkowaniem do poszczególnych pozycji przedstawia tabela.

 Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Powyższe zestawienie jest przykładowe, choć bazuje na aktualnych cenach firm szkoleniowych oraz ośrodków i hoteli.

Jeśli jednak nawet wariant minimum jest przez firmę kosztowo nie do przyjęcia, zawsze pozostaje „survival” - namioty, kanapki i las - to także przy odrobinie inwencji własnej oraz umiejętności obserwacji jest pożyteczne, pouczające i doskonale integruje.

 

Wojciech Michałek

Autor jest trenerem biznesu i konsultantem projektów HR w WIK Consulting Doradztwo HR Szkolenia.

Kontakt:

michalek@wikconsulting.com

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA