REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedopasowanie kompetencyjne na rynku pracy

REKLAMA

Wchodzący na rynek pracy absolwenci nie mają łatwego startu. Kwalifikacje zdobyte podczas studiów często nie są adekwatne do oczekiwań pracodawców. Powoduje to problem niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy.

Niedopasowanie kompetencyjne

Jedną z podstawowych przyczyn wysokiego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi jest brak odpowiednich kompetencji, które odpowiadałyby potrzebom pracodawców. Aż 80 proc. z nich skarży się na trudności rekrutacyjne. Młodzi ludzie kończący studia nie są odpowiednio przygotowani do wejścia na rynek pracy. Brakuje im doświadczenia, praktyki i funkcjonowania w środowisku pracy. Jak wynika z badań opinii studentów przeprowadzonych w ramach projektu Biznes dla edukacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, ponad 60 proc. studentów uważa, że podczas studiów zdobywa wiedzę teoretyczną. Jednocześnie, aż 50 proc. badanych twierdzi, że studia nie umożliwiają im zdobycia doświadczenia zawodowego istotnego z punktu widzenia wejścia na rynek pracy, co pokazuje dużą dysproporcję między przekazywaniem teorii a kształceniem umiejętności praktycznych na polskich uczelniach wyższych.

Autopromocja

Polecamy: O co firmy pytają pracowników?

Od teorii do praktyki

Jak pokazują wspomniane badania opinii studentów, uczelnie wyższe nie radzą sobie z przygotowaniem młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów i dyplom ukończenia uczelni wyższej już nie wystarczą. Rozwiązaniem pogłębiającego się problemu niedopasowania kompetencyjnego jest zaangażowanie się przedsiębiorstw w proces edukacji młodych ludzi i położenie nacisku na kształcenie nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne. - Pracodawcy są w stanie najlepiej określić, jakie kompetencje na rynku pracy są najbardziej pożądane i na jakich pracowników jest największe zapotrzebowanie. Współpraca biznesu z edukacją pozwala nie tylko uświadamiać młodych ludzi, jakie są wymagania rynku pracy, ale przede wszystkim efektywnie przygotowywać młode pokolenie do rozpoczęcia kariery zawodowej – komentuje Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami realizuje projekt Biznes dla edukacji, w ramach którego pracodawcy podczas warsztatów, dni pracodawców, czy wykładów specjalistycznych angażują się w kształcenie praktyczne uczniów i studentów. – Im więcej firm zacznie wspierać uczelnie w kształceniu przyszłych absolwentów, tym mniejsze będą problemy pracodawców z rekrutacją, wzrośnie też liczba młodych ludzi dobrze przygotowanych do pracy – dodaje Świebocka-Nerkowska. Doświadczenia państw takich jak Niemcy czy Austria pokazują, że poziom zaangażowania przedsiębiorstw w edukację i nacisk na kształcenie praktyczne ma realny wpływ na poziom bezrobocia wśród młodych, a także ich sprawne wejście na rynek pracy. Dzięki realizowanym w ramach projektu Biznes dla edukacji Programom Edukacyjnym polskie przedsiębiorstwa mogą aktywnie wspierać uczelnie wyższe w procesie kształcenia chociażby poprzez realizację specjalistycznych warsztatów i wykładów. - Zaangażowanie w działania edukacyjne skierowane do studentów to doskonała okazja dla nas, jako pracodawcy do informowania przyszłych absolwentów o kompetencjach pożądanych z perspektywy branży. Studenci otrzymują natomiast możliwość uzupełnienia swojej wiedzy teoretycznej o umiejętności praktyczne, a tym samym zwiększenia swoich szans na rynku pracy – komentuje Ewa Kędzior, Starszy Specjalista ds. Rekrutacji w firmie SMT Software biorącej udział w projekcie Biznes dla edukacji.

Zobacz także: Wsparcie w zatrudnianiu polskich studentów przez rodzime koncerny za granicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyka czyni mistrza

Jedną z form zaangażowania biznesu w proces kształcenia i przygotowywania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy jest umożliwienie im odbycia stażu lub praktyki pod okiem doświadczonych specjalistów. Celem praktyki bądź stażu jest zdobycie przez młodego człowieka umiejętności i kompetencji przydatnych z perspektywy przyszłego pracodawcy, dlatego niezwykle ważny jest ich walor edukacyjny. - Zależy nam na tym, by pracodawcy organizowali staże i praktyki w oparciu o standardy jakościowe, studentów motywujemy natomiast do świadomego wyboru tych programów, które faktycznie przyczyniają się do rozwoju kariery zawodowej - komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK. - Właśnie dlatego opracowaliśmy normy regulujące kluczowe obszary dotyczące realizacji staży i praktyk w firmach, czyli Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk – dodaje Palikowski. Zwrócenie uwagi pracodawców na korzyści wynikające z odpowiednio przygotowanego programu praktyki bądź stażu jest niezwykle ważne. Dlaczego? Praktyka lub staż w wybranej firmie jest dla młodych ludzi doskonałą okazją na przekucie wiedzy teoretycznej, zdobytej na studiach w praktykę. Jak pokazuje badanie opinii studentów, aż 90 proc. z nich wyraża chęć udział w wysokiej jakości programie stażowym jeszcze w trakcie studiów.

Rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi, czy problemy z rekrutacją odpowiednich pracowników to tylko niektóre z konsekwencji niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy. Stała współpraca biznesu z edukacją jest w stanie zaradzić temu problemowi i uchronić rynek pracy przed zalewem „pokolenia niedopasowanych”. To przedstawiciele środowiska biznesu najlepiej wiedzą, jakie kompetencje, oprócz wiedzy teoretycznej, powinni posiadać przyszli absolwenci, aby wejście na rynek pracy nie było dla nich przykrym doświadczeniem.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  Pozorna umowa o pracę a ZUS

  Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  REKLAMA