reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Niedopasowanie kompetencyjne na rynku pracy

Niedopasowanie kompetencyjne na rynku pracy

Wchodzący na rynek pracy absolwenci nie mają łatwego startu. Kwalifikacje zdobyte podczas studiów często nie są adekwatne do oczekiwań pracodawców. Powoduje to problem niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy.

Niedopasowanie kompetencyjne

Jedną z podstawowych przyczyn wysokiego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi jest brak odpowiednich kompetencji, które odpowiadałyby potrzebom pracodawców. Aż 80 proc. z nich skarży się na trudności rekrutacyjne. Młodzi ludzie kończący studia nie są odpowiednio przygotowani do wejścia na rynek pracy. Brakuje im doświadczenia, praktyki i funkcjonowania w środowisku pracy. Jak wynika z badań opinii studentów przeprowadzonych w ramach projektu Biznes dla edukacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, ponad 60 proc. studentów uważa, że podczas studiów zdobywa wiedzę teoretyczną. Jednocześnie, aż 50 proc. badanych twierdzi, że studia nie umożliwiają im zdobycia doświadczenia zawodowego istotnego z punktu widzenia wejścia na rynek pracy, co pokazuje dużą dysproporcję między przekazywaniem teorii a kształceniem umiejętności praktycznych na polskich uczelniach wyższych.

Polecamy: O co firmy pytają pracowników?

Od teorii do praktyki

Jak pokazują wspomniane badania opinii studentów, uczelnie wyższe nie radzą sobie z przygotowaniem młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów i dyplom ukończenia uczelni wyższej już nie wystarczą. Rozwiązaniem pogłębiającego się problemu niedopasowania kompetencyjnego jest zaangażowanie się przedsiębiorstw w proces edukacji młodych ludzi i położenie nacisku na kształcenie nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne. - Pracodawcy są w stanie najlepiej określić, jakie kompetencje na rynku pracy są najbardziej pożądane i na jakich pracowników jest największe zapotrzebowanie. Współpraca biznesu z edukacją pozwala nie tylko uświadamiać młodych ludzi, jakie są wymagania rynku pracy, ale przede wszystkim efektywnie przygotowywać młode pokolenie do rozpoczęcia kariery zawodowej – komentuje Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami realizuje projekt Biznes dla edukacji, w ramach którego pracodawcy podczas warsztatów, dni pracodawców, czy wykładów specjalistycznych angażują się w kształcenie praktyczne uczniów i studentów. – Im więcej firm zacznie wspierać uczelnie w kształceniu przyszłych absolwentów, tym mniejsze będą problemy pracodawców z rekrutacją, wzrośnie też liczba młodych ludzi dobrze przygotowanych do pracy – dodaje Świebocka-Nerkowska. Doświadczenia państw takich jak Niemcy czy Austria pokazują, że poziom zaangażowania przedsiębiorstw w edukację i nacisk na kształcenie praktyczne ma realny wpływ na poziom bezrobocia wśród młodych, a także ich sprawne wejście na rynek pracy. Dzięki realizowanym w ramach projektu Biznes dla edukacji Programom Edukacyjnym polskie przedsiębiorstwa mogą aktywnie wspierać uczelnie wyższe w procesie kształcenia chociażby poprzez realizację specjalistycznych warsztatów i wykładów. - Zaangażowanie w działania edukacyjne skierowane do studentów to doskonała okazja dla nas, jako pracodawcy do informowania przyszłych absolwentów o kompetencjach pożądanych z perspektywy branży. Studenci otrzymują natomiast możliwość uzupełnienia swojej wiedzy teoretycznej o umiejętności praktyczne, a tym samym zwiększenia swoich szans na rynku pracy – komentuje Ewa Kędzior, Starszy Specjalista ds. Rekrutacji w firmie SMT Software biorącej udział w projekcie Biznes dla edukacji.

Zobacz także: Wsparcie w zatrudnianiu polskich studentów przez rodzime koncerny za granicą

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama