REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie taki diabeł straszny

Artur Bartoszewicz
Artur Bartoszewicz

REKLAMA

Nowy okres programowania wiąże się dla przedsiębiorstw z szeroką ofertą finansowania ich działań inwestycyjnych. Dotyczy to zarówno inwestycji w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, jak i zasoby ludzkie. Łącznie w ramach finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności do Polski wpłynie ponad 67,3 mld euro. Duża część tych środków przeznaczona będzie na wsparcie zasobów ludzkich w przedsiębiorstwie - pracowników oraz samych przedsiębiorców. Preferowane będą małe i średnie firmy, choć i duże skorzystają z zaprogramowanej oferty.

Strategiczne Wytyczne Wspólnoty oparte na odnowionej Strategii Lizbońskiej i horyzontalnych politykach UE wskazują na konieczność stworzenia większej ilości nowych miejsc pracy. W narodowych Strategicznych Ramach Odniesienia odzwierciedla się to naciskiem na finansowanie rozwoju zasobów ludzkich i wzrostu spójności społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

Do rozdysponowania

Źródła finansowania planowanych działań odnajdujemy w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki oraz Uszczegółowieniu Priorytetów i Działań. Szczegółowe informacje o terminach aplikacyjnych oraz kwotach dostępnych w poszczególnych konkursach znajdują się także w dokumencie projektowanym na każdy rok wdrażania funduszy - Planie Działań. Wszystko dostępne jest na stronie www.funduszestrukturalne.gov.pl.

W PO KL odnajdujemy możliwość finansowania m.in.:

• projektów szkoleń i doradztwa dla przedsiębiorców,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• studiów podyplomowych dla pracowników przedsiębiorstw delegowanych przez pracodawców,

• ponadregionalnych otwartych projektów szkoleń oraz doradztwa dla pracowników przedsiębiorstw,

• szkoleń zamkniętych (ogólnych i specjalistycznych),

• doradztwa związanego ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw.

Ponadto istniej możliwość zakupu w ramach programu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (np. oprogramowania i platform e-learningowych), jednak warunkowane jest to zastosowaniem mechanizmu cross-finansingu. Obejmuje on maksymalnie 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Projektowanie etapami

Warto zauważyć, że mimo szerokiej oferty finansowania rozwoju zasobów ludzkich, aplikujący nie może być pewien otrzymania pomocy. Tak jak każdy beneficjent, staje do konkursu. Jego aplikacja musi spełniać wszystkie wymagania formalne i jak najwięcej wymagań merytorycznych. To liczba przyznanych przez ekspertów punktów przy ocenie zadecyduje o szansach otrzymania dotacji. Dlatego dużo pracy należy włożyć w sam proces przygotowania aplikacji, która odpowiadać powinna wymaganiom danego działania w ramach programu operacyjnego.

Przygotowując aplikację, warto skorzystać z najlepszych dostępnych praktyk, w tym metodyki projektowania przedsięwzięcia w oparciu o Cykl zarządzania projektem (zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej) - zobacz rysunek 1. Metoda ułatwia opracowanie projektu - przedsięwzięcia, które służy realizacji określonego celu, posiada skoordynowane i wzajemnie powiązane działania, jest ograniczone w czasie, posiada określony budżet i zasoby oraz ma wyjątkowy charakter.

W trakcie projektowania przedsięwzięcia warto zastosować się do kilku ściśle określonych kroków (zobacz rysunek 2):

• identyfikacja projektu - na tym etapie dokonujemy analizy interesariuszy projektu, problemów i celów, a także dokonujemy wyboru strategii działania,

• skonstruowanie matrycy logicznej projektu - prezentujemy w niej cele i rezultaty w powiązaniu ze wskaźnikami osiągnięcia celu, źródłami ich weryfikacji oraz czynnikami zewnętrznymi, które mogą mieć istotny wpływ na realizację naszego projektu,

• przygotowanie planu operacyjnego projektu - w ramach tej fazy powstaje harmonogram i budżet,

• przeprowadzenie analizy finansowej i ekonomicznej oraz stworzenie schematu organizacyjnego.

Dzięki tej metodzie trafniej dobieramy narzędzia monitoringu i ewaluacji, co ostatecznie ogranicza ryzyko popełnienia błędów, a tym samym niebezpieczeństwo utraty wsparcia z funduszy.

Proces aplikacyjny

Każdy wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych musi zostać przygotowany na formularzu wniosku. Będzie wiele różnych formularzy nieznacznie różniących się od siebie, dotyczących poszczególnych działań w programie. Różnice wynikają przede wszystkim z metodyki wsparcia oferowanego przez dane narzędzie finansujące określone przedsięwzięcie. Wnioskodawcy muszą właściwie dobierać formularze do projektów, ponieważ nieprawidłowe dobranie powoduje odrzucenie wniosku.

Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest przygotowanie spójnego projektu, z czym wiąże się przygotowanie pięciostronicowego streszczenia. Wniosek musi:

• być zgodny z celemi zawartymi w zaproszeniu do składania wniosków przez organizatora (beneficjenta końcowego),

• dotyczyć konkretnych (i udokumentowanych) potrzeb,

• mieć ściśle określową grupę odbiorców docelowych (beneficjentów końcowych).

Powinien być przygotowany przy współudziale wszystkich podmiotów zainteresowanych (w przypadku wniosków przedkładanych przez partnerstwo).

REKLAMA

Cele projektu muszą być przejrzyste, realistyczne i specyficzne dla danego projektu. Ściśle określone muszą być: typy zadań, plan ich wykonania, obowiązki wykonawców i metody wdrażania. Konieczne jest określenie realistycznych oczekiwań, co do wyników projektu. Zasady zarządzania muszą być jasne i akceptowane przez wszystkich partnerów/wykonawców. Koszty projektu trzeba dokładnie wyliczyć na podstawie faktycznych kosztów przedsięwzięcia.

Wniosek zawiera informacje, które z jednej strony będą kryterium wyboru projektu do finansowania z funduszy strukturalnych, a z drugiej - będą służyły za podstawę umowy zawartej między Instytucją Wdrażającą (Pośredniczącą II Stopnia) a podmiotem składającym wniosek.

Środków na finansowanie programów nowej perspektywy jest bardzo dużo, jednak z pewnością nie wystarczy ich na sfinansowanie potrzeb wszystkich beneficjentów. W następnych miesiącach rozpoczną się nabory wniosków, szanse zwiększamy, jeśli jako pierwsi podejmiemy próbę pozyskania wsparcia. Nieskorzystanie z tej szansy to realna strata w przedsiębiorstwie, tak więc czas na podjęcie strategicznych decyzji.

Uwaga

To, co wpiszemy do formularza wniosku będzie musiało zostać wykonane i my będziemy za to odpowiadać. Dlatego też powinniśmy się upewnić, że projekt jest sensowny i że poradzimy sobie z zadaniami oraz działaniami, które należy podjąć, a także z procedurami administracyjnymi związanymi z całym procesem uruchamiania i wykorzystywania danego funduszy do finansowania naszego projektu.

Ponadto należy pamiętać, że realizacja projektu musi zostać przeprowadzona zgodnie ze ściśle określonymi regułami. Złamanie ich może skutkować nie wypłaceniem określonego w umowie wsparcia.

Rysunek 1. Cykl projektu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: „Manual Project Cycle Management” European Commission - EuropeAid Co-operation Office, 2003.

Rysunek 2. Schemat zarzĄdzania projektem zgodnie z Cyklem projektu wg UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Artur Bartoszewicz

Autor jest partnerem Europejskiego Centrum Consultingu sp. z o.o., ekspertem PKPP Lewiatan, wykładowcą na studiach podyplomowych m.in. SGH, UW, Akademii Handlu Zagranicznego, OLYMPUS Szkoły Wyższej im. Romualda Kudlińskiego. Od 8 lat zajmuje się procesem pozyskiwania, zarządzania i rozliczania wsparcia z funduszy strukturalnych.

Kontakt: artur.bartoszewicz@eurocc.p

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA