REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie taki diabeł straszny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Bartoszewicz
Artur Bartoszewicz

REKLAMA

Nowy okres programowania wiąże się dla przedsiębiorstw z szeroką ofertą finansowania ich działań inwestycyjnych. Dotyczy to zarówno inwestycji w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, jak i zasoby ludzkie. Łącznie w ramach finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności do Polski wpłynie ponad 67,3 mld euro. Duża część tych środków przeznaczona będzie na wsparcie zasobów ludzkich w przedsiębiorstwie - pracowników oraz samych przedsiębiorców. Preferowane będą małe i średnie firmy, choć i duże skorzystają z zaprogramowanej oferty.

Strategiczne Wytyczne Wspólnoty oparte na odnowionej Strategii Lizbońskiej i horyzontalnych politykach UE wskazują na konieczność stworzenia większej ilości nowych miejsc pracy. W narodowych Strategicznych Ramach Odniesienia odzwierciedla się to naciskiem na finansowanie rozwoju zasobów ludzkich i wzrostu spójności społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

Do rozdysponowania

Źródła finansowania planowanych działań odnajdujemy w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki oraz Uszczegółowieniu Priorytetów i Działań. Szczegółowe informacje o terminach aplikacyjnych oraz kwotach dostępnych w poszczególnych konkursach znajdują się także w dokumencie projektowanym na każdy rok wdrażania funduszy - Planie Działań. Wszystko dostępne jest na stronie www.funduszestrukturalne.gov.pl.

W PO KL odnajdujemy możliwość finansowania m.in.:

• projektów szkoleń i doradztwa dla przedsiębiorców,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• studiów podyplomowych dla pracowników przedsiębiorstw delegowanych przez pracodawców,

• ponadregionalnych otwartych projektów szkoleń oraz doradztwa dla pracowników przedsiębiorstw,

• szkoleń zamkniętych (ogólnych i specjalistycznych),

• doradztwa związanego ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw.

Ponadto istniej możliwość zakupu w ramach programu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (np. oprogramowania i platform e-learningowych), jednak warunkowane jest to zastosowaniem mechanizmu cross-finansingu. Obejmuje on maksymalnie 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Projektowanie etapami

REKLAMA

Warto zauważyć, że mimo szerokiej oferty finansowania rozwoju zasobów ludzkich, aplikujący nie może być pewien otrzymania pomocy. Tak jak każdy beneficjent, staje do konkursu. Jego aplikacja musi spełniać wszystkie wymagania formalne i jak najwięcej wymagań merytorycznych. To liczba przyznanych przez ekspertów punktów przy ocenie zadecyduje o szansach otrzymania dotacji. Dlatego dużo pracy należy włożyć w sam proces przygotowania aplikacji, która odpowiadać powinna wymaganiom danego działania w ramach programu operacyjnego.

Przygotowując aplikację, warto skorzystać z najlepszych dostępnych praktyk, w tym metodyki projektowania przedsięwzięcia w oparciu o Cykl zarządzania projektem (zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej) - zobacz rysunek 1. Metoda ułatwia opracowanie projektu - przedsięwzięcia, które służy realizacji określonego celu, posiada skoordynowane i wzajemnie powiązane działania, jest ograniczone w czasie, posiada określony budżet i zasoby oraz ma wyjątkowy charakter.

W trakcie projektowania przedsięwzięcia warto zastosować się do kilku ściśle określonych kroków (zobacz rysunek 2):

• identyfikacja projektu - na tym etapie dokonujemy analizy interesariuszy projektu, problemów i celów, a także dokonujemy wyboru strategii działania,

• skonstruowanie matrycy logicznej projektu - prezentujemy w niej cele i rezultaty w powiązaniu ze wskaźnikami osiągnięcia celu, źródłami ich weryfikacji oraz czynnikami zewnętrznymi, które mogą mieć istotny wpływ na realizację naszego projektu,

• przygotowanie planu operacyjnego projektu - w ramach tej fazy powstaje harmonogram i budżet,

• przeprowadzenie analizy finansowej i ekonomicznej oraz stworzenie schematu organizacyjnego.

Dzięki tej metodzie trafniej dobieramy narzędzia monitoringu i ewaluacji, co ostatecznie ogranicza ryzyko popełnienia błędów, a tym samym niebezpieczeństwo utraty wsparcia z funduszy.

Proces aplikacyjny

Każdy wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych musi zostać przygotowany na formularzu wniosku. Będzie wiele różnych formularzy nieznacznie różniących się od siebie, dotyczących poszczególnych działań w programie. Różnice wynikają przede wszystkim z metodyki wsparcia oferowanego przez dane narzędzie finansujące określone przedsięwzięcie. Wnioskodawcy muszą właściwie dobierać formularze do projektów, ponieważ nieprawidłowe dobranie powoduje odrzucenie wniosku.

Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest przygotowanie spójnego projektu, z czym wiąże się przygotowanie pięciostronicowego streszczenia. Wniosek musi:

• być zgodny z celemi zawartymi w zaproszeniu do składania wniosków przez organizatora (beneficjenta końcowego),

• dotyczyć konkretnych (i udokumentowanych) potrzeb,

• mieć ściśle określową grupę odbiorców docelowych (beneficjentów końcowych).

Powinien być przygotowany przy współudziale wszystkich podmiotów zainteresowanych (w przypadku wniosków przedkładanych przez partnerstwo).

REKLAMA

Cele projektu muszą być przejrzyste, realistyczne i specyficzne dla danego projektu. Ściśle określone muszą być: typy zadań, plan ich wykonania, obowiązki wykonawców i metody wdrażania. Konieczne jest określenie realistycznych oczekiwań, co do wyników projektu. Zasady zarządzania muszą być jasne i akceptowane przez wszystkich partnerów/wykonawców. Koszty projektu trzeba dokładnie wyliczyć na podstawie faktycznych kosztów przedsięwzięcia.

Wniosek zawiera informacje, które z jednej strony będą kryterium wyboru projektu do finansowania z funduszy strukturalnych, a z drugiej - będą służyły za podstawę umowy zawartej między Instytucją Wdrażającą (Pośredniczącą II Stopnia) a podmiotem składającym wniosek.

Środków na finansowanie programów nowej perspektywy jest bardzo dużo, jednak z pewnością nie wystarczy ich na sfinansowanie potrzeb wszystkich beneficjentów. W następnych miesiącach rozpoczną się nabory wniosków, szanse zwiększamy, jeśli jako pierwsi podejmiemy próbę pozyskania wsparcia. Nieskorzystanie z tej szansy to realna strata w przedsiębiorstwie, tak więc czas na podjęcie strategicznych decyzji.

Uwaga

To, co wpiszemy do formularza wniosku będzie musiało zostać wykonane i my będziemy za to odpowiadać. Dlatego też powinniśmy się upewnić, że projekt jest sensowny i że poradzimy sobie z zadaniami oraz działaniami, które należy podjąć, a także z procedurami administracyjnymi związanymi z całym procesem uruchamiania i wykorzystywania danego funduszy do finansowania naszego projektu.

Ponadto należy pamiętać, że realizacja projektu musi zostać przeprowadzona zgodnie ze ściśle określonymi regułami. Złamanie ich może skutkować nie wypłaceniem określonego w umowie wsparcia.

Rysunek 1. Cykl projektu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: „Manual Project Cycle Management” European Commission - EuropeAid Co-operation Office, 2003.

Rysunek 2. Schemat zarzĄdzania projektem zgodnie z Cyklem projektu wg UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Artur Bartoszewicz

Autor jest partnerem Europejskiego Centrum Consultingu sp. z o.o., ekspertem PKPP Lewiatan, wykładowcą na studiach podyplomowych m.in. SGH, UW, Akademii Handlu Zagranicznego, OLYMPUS Szkoły Wyższej im. Romualda Kudlińskiego. Od 8 lat zajmuje się procesem pozyskiwania, zarządzania i rozliczania wsparcia z funduszy strukturalnych.

Kontakt: artur.bartoszewicz@eurocc.p

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA