REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Mateusz Żydek
Mateusz Żydek
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
zmiana pracy nie zawsze możliwa co robić poszukiwanie pracy podwyżka wynagrodzenia hr rozwój szkolenia
Chcę zmienić pracę, ale nie mogę. Co robić? Jak poprawić swoją zawodową sytuację? Rozwój kompetencji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa

Choć średnio w ciągu roku co piąty polski pracownik decyduje się na zmianę pracodawcy, a wśród częstych powodów wskazywanych przez uczestników badania Randstad jest niezadowolenie z dotychczasowego miejsca pracy oraz poczucie, że po wielu latach w jednej firmie potrzebna jest zmiana, to jednak jest też duża grupa osób, które nie podejmują takiej zmiany. Świadczy o tym zestawienie tych danych z odsetkiem pracowników, którzy aktywnie rozglądają się za pracą - robi tak co drugi badany. Oznacza to, że nie wszyscy ostatecznie na zmianę mogą sobie pozwolić lub nie decydują się na nią, bo brakuje dla nich faktycznych możliwości rozwoju, zarówno poprawy warunków zatrudnienia, jak i przestrzeni na kolejne ambitne kroki w karierze.

REKLAMA

Autopromocja

Chcę zmienić pracę, ale…

Szczególnie teraz obserwujemy na rynku pracy mniejszą rotację pracowników przy wciąż wysokim współczynniku aktywności w poszukiwaniu zatrudnienia. Jest to efekt wciąż odczuwalnego spowolnienia gospodarczego w Polsce, które sprawiło, że ubyło nieco ofert pracy, choć wciąż ich nie brakuje, ale jednocześnie zmniejszyła się konkurencja o pracowników, a co za tym idzie firmy nie zawsze proponują atrakcyjną alternatywę dla naszego obecnego miejsca pracy. Co można zrobić, gdy rynek nie daje nam wielkich możliwości, a odczuwamy potrzebę zmiany?

Czasem oznacza to po prostu konieczność uzbrojenia się w cierpliwość i przeczekania gorszej koniunktury na rynku pracy. Obecne zatrudnienie, nawet jeśli nie do końca nas satysfakcjonuje, często daje nam pewien komfort finansowy i stabilność. To bardziej bezpieczne warunki do rozwoju zawodowego, niż sytuacja, w której z powodu braku zatrudnienia jesteśmy zmuszeni do skorzystania z tych ofert, które aktualnie są dostępna na rynku, a niekoniecznie są najlepsze dla nas.

Słabszą koniunkturę na rynku pracy warto przeczekać, ale nie bezczynnie

Ten komfort i stabilność to dobra baza do tego, aby okres przeczekania sytuacji mniej korzystnej dla zmian zawodowych wykorzystać to podnoszenia swojej atrakcyjności z perspektywy pracodawców. Pozwoli to nie tylko skuteczniej znaleźć ciekawe zatrudnienie, ale jednocześnie da nam lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowie o warunkach zatrudnienia, w tym wynagrodzeniu.

W pierwszej kolejności warto poświęcić chwilę, aby przeanalizować, jak powinna wyglądać nasza przyszła praca: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • na jakie stanowiska chcemy aplikować? 
  • w jakich firmach chcielibyśmy pracować? 
  • jakie zadania chcielibyśmy w przyszłości wykonywać? 

Przegląd dostępnych ofert pracy w specjalizacjach, które nas najbardziej interesują, da nam odpowiedź, jakich umiejętności poszukują pracodawcy. Dostaniemy na przykład:

  • listę technologii czy aplikacji, z których powinniśmy umieć korzystać, 
  • języków obcych, które wymagane są na danym stanowisku lub 
  • konkretnych kompetencji, którymi powinniśmy się wykazywać w nowym miejscu pracy, np. umiejętnością zarządzania projektami. 

W ten sposób identyfikujemy, jakie zdolności powinniśmy wzmocnić i jakie doświadczenia zdobyć, aby z lepszej pozycji wystartować w procesach rekrutacyjnych.

Rozwój kompetencji i szkolenia od pracodawcy

REKLAMA

Gdy mamy już te informacje, warto sprawdzić, jakie możliwości rozwoju kompetencji i udziału w szkolenia daje nam nasz obecny pracodawca. Firmy coraz częściej oferują swoim pracownikom dostęp do platform edukacyjnych czy aplikacji do nauki języków obcych. Organizują też szkolenia online czy stacjonarnie, a nawet finansują kursy czy naukę na studiach podyplomowych. W przypadku kursów i studiów mogą jednak wymagać od pracowników podpisania zobowiązania do pozostania w firmie przez określony czas. Takich wymogów nie ma natomiast w przypadku szkoleń i pozostałych aktywności edukacyjnych. Bywa jednak, że na co dzień brakuje nam na nie czasu - perspektywa zmiany miejsca zatrudnienia może być jednak dobrym motywatorem do tego, aby przyjrzeć się ofercie szkoleniowej obecnego pracodawcy.

Jeśli wiemy też, że aby sięgnąć po atrakcyjne zatrudnienie, potrzebne są nam dodatkowe umiejętności i doświadczenia, warto zastanowić się, czy nie możemy włączyć się w jakieś aktualne działania pracodawcy, aby te doświadczenia zdobyć, np. podjąć się zarządzania projektem lub udziału w interdyscyplinarnej grupie projektowej, w której poznamy też specyfikę zadań i pracy innych zespołów i specjalizacji.

Takie podejście to nie tylko patent na przeczekanie słabszej koniunktury na rynku pracy, które nie pozwala na zmianę zawodową, ale też sposób na to, by zmienić swoją sytuację w obecnym miejscu zatrudnienia. Czasem bowiem nie chodzi o samą zmianę pracodawcy, a zyskanie nowej energii i motywacji w dotychczasowej firmie, aby w pełni realizować swój potencjał zawodowy. Do tego w efekcie takie większe zaangażowanie przełożyć się może na lepsze warunki zatrudnienia, w tym awans czy podwyżkę.

Potrzeba zmiany w życiu zawodowym nie musi oznaczać zmiany miejsca pracy

Jeśli decydujemy się odroczyć decyzję o zmianie pracy i skupić się na zmianie swojej sytuacji w obecnym miejscu zatrudnienia, warto porozmawiać o tym z szefem i wspólnie poszukać nowych możliwości rozwojowych wewnątrz firmy, które przywrócą nam zaangażowanie i satysfakcję. Może to być na przykład dodatkowa rola, która wiąże się z dodatkiem do wynagrodzenia. Coraz częściej firmy tworzą role mentorów, liderów projektów czy liderów wdrożenia technologii, za które przewidują dodatkowe wynagrodzenie, które nie zmienia co prawda na stałe naszej podstawy wynagrodzenia, ale jest okresowym wzmocnienie domowego budżetu.

Niewykluczone też, że w firmie są obszary pokrewne do naszego, w których poszukiwani są eksperci, a my z naszymi dotychczasowymi kompetencjami może się w takiej roli sprawdzić. W identyfikacji takich szans pomoże nie tylko rozmowa z szefem, ale także z opiekunem ze strony zespołu HR.

Potrzeba podwyżki wynagrodzenia

Jeśli potrzeba zmiany wynika nie tylko z naszych ambicji, ale także potrzeby podwyżki wynagrodzenia, tu także dobrym kierunkiem może być rozmowa z szefem. Badanie Randstad pokazuje, że choć 6 na 10 pracowników oczekuje wzrostu wynagrodzeń, to na otwartą dyskusję o tym z pracodawcą decyduje się jedynie jedna trzecia badanych. Warto jednak do takiej rozmowy się przygotować, pokazując, jak ewoluowały się w ostatnim czasie nasze obowiązki, jakie nowe kompetencja pozyskaliśmy i jak przyczyniamy się do dobrych wyników biznesowych pracodawcy. Nawet, jeśli w danym momencie szef odmówi nam podwyżki, bo na przykład nie pozwala na to budżet przedsiębiorstwa, warto od razu ustalić z managerem, kiedy pojawi się dobry moment na powrót do rozmowy na ten temat, a najlepiej od razu umówić się na takie spotkanie we wskazanym przez szefa terminie.

W czasach niedoboru kompetencji, firmy nie mogą sobie pozwolić na utratę pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. W takiej sytuacji będą bardziej skłonne pójść nam na rękę i na przykład zaproponować wsparcie w zmianie specjalizacji zawodowej, aby jednocześnie utrzymać naszą satysfakcję zawodową i zaangażowanie oraz uchronić nas przed wypaleniem.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

REKLAMA

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

REKLAMA