REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Kłopoty pracodawców ze znalezieniem specjalistów spowodowane są nie tylko wyjazdem wielu z nich do pracy za granicą, ale wynikają przede wszystkim z niedopasowanego systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

• Polska jest w czołówce państw, których pracodawcy chcą zwiększać zatrudnienie. Takie plany na III kwartał ma w naszym kraju 32 proc. przedsiębiorców biorących udział w Barometrze Perspektyw Zatrudnienia. Pracodawcy podkreślają jednak, że mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

REKLAMA

- Rzeczywiście, od jakiegoś czasu obserwujemy coraz większe trudności z rekrutacją pracowników. W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych, szczególnie: elektryków, cieśli, murarzy, stolarzy, hydraulików, spawaczy. Oni są najbardziej poszukiwani. Na drugim miejscu są kierowcy, na trzecim technicy, w szczególności produkcyjni i inżynieryjni. Sami inżynierowie wśród najbardziej poszukiwanych zawodów znajdują się na czwartym miejscu i są w pierwszej piątce jedyną grupą pracowników posiadających wyższe wykształcenie.

• Czy tylko takich pracowników poszukują jeszcze przedsiębiorcy?

- W tym roku nadal brakuje pracowników w takich branżach, jak obsługa klienta czy gastronomia i hotelarstwo. O pracę nietrudno również pracownikom produkcji i przedstawicielom handlowym, którzy w rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów zajęli ósme miejsce. Pierwszą dziesiątkę zamykają ponadto asystenci, pracownicy sekretariatu i asystenci administracji.

• Co jest przyczyną braku specjalistów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jedną z przyczyn jest niedostosowanie systemu edukacji do wymogów rynku pracy. Aby to zmienić, oferta szkół wyższych czy szkół zawodowych musi być konstruowana na podstawie monitoringu rynku pracy i obserwacji procesów na nim zachodzących. Młodym ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy, potrzebna jest też bardziej ścisła niż obecnie współpraca z doradcą zawodowym. Teraz wybierając szkołę bardziej kierują się modą niż swoimi predyspozycjami i potrzebami rynku. Warto też zauważyć, że na skutek postępu technologicznego i zwiększania wydajności w pracy z rynku znika wiele stanowisk wymagających rutynowych działań, niskich kwalifikacji, na które niegdyś było wielkie zapotrzebowanie. Z jednej strony zmniejsza to zapotrzebowanie na określone zawody, z drugiej jednak pozbawia niektórych pracowników miejsc pracy. Dlatego zarówno pracownicy, jak i ich przedstawiciele związkowi muszą zacząć wykorzystywać szanse, jakie daje przekwalifikowywanie i zdobywanie nowych kwalifikacji.

• W jaki sposób związki zawodowe mogą w tym pomóc?

- Na razie związki zawodowe walczą o interesy pracowników, koncentrując się na sprawach wynagrodzeń, świadczeń i ochronie miejsc pracy. Teraz będą musiały przesunąć punkt ciężkości swojej działalności i zaangażować się w promocję szkoleń. Zacząć traktować je jako nowe narzędzia ochrony miejsc pracy pracowników, których reprezentują. Bardzo szybko staną bowiem przed problemem, jak zapewnić im utrzymanie miejsc pracy, gdy nie posiadają właściwych umiejętności.

• A czy przyczyną braku kadry nie jest także emigracja zarobkowa wielu Polaków?

- Rzeczywiście, wciąż duży procent polskich pracowników, tych najbardziej mobilnych i dobrze wykwalifikowanych, pracuje poza granicami kraju. Zauważamy jednak, że coraz więcej z nich wraca do kraju, aby tutaj kontynuować swoją pracę zawodową. Żeby wzmocnić ten mechanizm, konieczne jest prowadzenie przez rząd odpowiedniej polityki migracyjnej ułatwiającej emigrantom powrót i karierę zawodową w kraju. Jak pokazało badanie Mobilność zawodowa, Polacy są skłonni do zmiany miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy i to zarówno w kraju, jak i poza nim. Aż 75,9 proc. osób przeprowadziłoby się, gdyby zaoferowano im lepsze perspektywy zatrudnienia. W przeszłości deklarowało to tylko 39,3 proc. Polaków.

• Co najczęściej przekonuje pracowników do zmiany miejsca zamieszkania?

- 93,8 proc. badanych deklaruje gotowość do przeprowadzki w celu zapewnienia sobie lepszych warunków finansowych. Pozostałych przekonuje możliwość rozwoju zawodowego, nauki języka obcego oraz lepsze perspektywy zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwani pracownicy na Świecie:

• wykwalifikowani pracownicy fizyczni,

• przedstawiciele handlowi,

• technicy,

• inżynierowie,

• najwyższa kadra zarządzająca,

• niewykwalifikowani pracownicy fizyczni,

• pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji oraz pracownicy wspierający pracę biura,

kierowcy,

• pracownicy działu finansów i księgowości,

• pracownicy działu IT (programiści)

Źródło: Manpower Polska

Rozmawiała Izabela Rakowska-Boroń

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA