REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znajomość języka angielskiego w ofercie pracy: jakiego poziomu wymagają pracodawcy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
język angielski w ofercie pracy poziom znajomość języka angielskiego komunikatywny oferta pracy cv
Język angielski w ofercie pracy - jakiego poziomu wymagają pracodawcy? Znajomość języka angielskiego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość języka angielskiego w ofertach pracy stanowi normę, ale nie każdy pracodawca określa go wskazując skalę od A1 do C2. Czy certyfikatu są wciąż ważne przy poszukiwaniu pracy? Jak pracodawcy określają wymagania językowe w ofertach pracy?

Poziom języka angielskiego w ofertach pracy - jakiego wymagają pracodawcy?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasze umiejętności i kwalifikacje są charakteryzowane według przyjętych skal, jak oceny szkolne, poziomy certyfikatów czy kolory pasów w karate. Podobnie jest ze znajomością języków obcych, w której powszechnie stosuje się sześciostopniową skalę CEFR – od A1 do C2. Jednak – jak pokazuje analiza kilkuset ogłoszeń o pracę przeprowadzona przez szkołę językową Fluentbe – w połowie wypadków wymagania dotyczące znajomości języków obcych wyrażone są opisowo, często bardzo lakonicznie. Dlaczego pracodawcy tak robią?

REKLAMA

Autopromocja

Wymóg znajomości języków obcych jest powszechnym kryterium w ofertach pracy. Polska szkoła językowa online Fluentbe, skupiająca się na kursach dla firm, dokonała przeglądu ponad 85 tys. ogłoszeń z trzech portali – Pracuj.pl, RocketJobs.pl, LinkedIn – pod kątem wymogów dotyczących języka angielskiego. Wynika z niego, że wymóg znajomości języka angielskiego pojawia się w nieco ponad połowie z nich i dotyczy stanowisk na każdym poziomie, w rozmaitych profesjach.

Kontakty z obcokrajowcami, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, to doświadczenie, które nie dotyczy już tylko osób pracujących w większych miastach dla międzynarodowych korporacji. Jest ono dość powszechne w skali całego kraju i chyba w każdej branży. A język angielski jest lingua franca dzisiejszego świata – zauważa Miłosz Ryniecki, twórca Fluentbe, szkoły języków obcych online. – Dlatego nie jest zaskakujące, że wymóg znajomości tego akurat języka pojawia się nie tylko w ogłoszeniach o pracę dla specjalistów czy menedżerów. Kontakt z niemówiącym po polsku klientem lub współpracownikiem możemy mieć zarówno w korporacji, jak i na budowie czy w salonie kosmetycznym – dodaje Miłosz Ryniecki.

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2

Wśród ponad 600 dokładnie przeanalizowanych przez zespół Fluentbe ofert pracy zawierających wymóg znajomości języka angielskiego, połowa określała go zgodnie ze skalą CEFR. Najczęściej jako niezbędny poziom wskazywano B1/B2 – łącznie 28 proc., lub C1 – prawie 19 proc. Niższe lub wyższe wymagania pojawiały się w pojedynczych przypadkach.

Znajomość języka angielskiego w ofercie pracy

W drugiej połowie analizowanych ogłoszeń pracodawcy stosowali własne, opisowe kryteria dotyczące języka. Poziom ich szczegółowości był bardzo zróżnicowany i nie zawsze dokładnie definiował oczekiwania wobec przyszłych pracowników. Część ograniczała się wręcz do lakonicznego określenia “znajomość języka angielskiego”.

Aby dowiedzieć się, co ono oznacza w praktyce, autorzy analizy postanowili zadzwonić do osób odpowiedzialnych za rekrutację w tych firmach. W rozmowach okazywało się, że chodzi o znajomość języka angielskiego pozwalającą na prowadzenie korespondencji i rozmów z klientami i kontrahentami. Zaznaczano przy tym, że wymagana jest znajomość specjalistycznej, charakterystycznej dla branży terminologii, co będzie weryfikowane w trakcie rozmów z kandydatami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wielu Polek i Polaków, zwłaszcza z pokoleń, które od dziecka miały kontakt z Internetem, mediami społecznościowymi i dominującą w nich kulturą anglosaską, język angielski jest częścią ich codzienności. W związku z tym, poświęcając czas na doskonalenie swoich umiejętności językowych, niekoniecznie robią to dla “papierka”. Niekoniecznie zależy im na uzyskaniu certyfikatu – uważa Miłosz Ryniecki z Fluentbe. – Połowie pracodawców dokumenty poświadczające znajomość języka angielskiego nie są potrzebne. Wolą oni sami sprawdzić, czy potencjalny pracownik operuje językiem na wystarczającym do wykonywania swoich obowiązków poziomie, albo doszkolić go ze specyficznego języka już po rozpoczęciu pracy. Gros naszych kursów dotyczy właśnie takich, czasem nietypowych branż, jak chociażby kontrolerów biletów – uzupełnia twórca szkoły językowej online.

W ofertach pracy dla specjalistów, a także pracowników fizycznych w zawodach związanych z budownictwem, inżynierią czy elektroniką, często pojawia się kryterium znajomości terminologii branżowej, pozwalającej korzystać z anglojęzycznej dokumentacji technicznej. Taki wymóg dotyczy między innymi kandydatów na stanowiska związane z serwisowaniem urządzeń, w tym robotów, w zakładach produkcyjnych czy magazynach.

Język angielski na poziomie komunikatywnym czyli jakim?

Najczęściej używanym w ogłoszeniach słownym określeniem poziomu znajomości języka angielskiego jest “komunikatywny”, czasem z uściśleniem – “w mowie i piśmie”. Określenie to pojawiło się w 40 proc. ofert z opisowo scharakteryzowanymi wymaganiami językowymi.

Pojęcie to wydaje się dość pojemne i może być różnie rozumiane. Czym innym będzie bowiem “komunikatywność” w sytuacjach codziennych – zakupy, wizyta u lekarza, pytanie lub udzielenie informacji, jak dotrzeć na dworzec, a czym innym w pracy, gdzie musimy w języku angielskim scharakteryzować sprzedawany asortyment, uzgodnić zasady współpracy z kontrahentem itp.

Certyfikaty językowe coraz mniej ważne dla pracodawców

Wydaje się, że to też może być ważna przyczyna tego, że szukający pracowników nie przywiązują zbyt dużej wagi do certyfikatów językowych. Zamiast tego wolą sprawdzić umiejętności kandydata w praktyce, weryfikując konkretne, niezbędne w pracy obszary znajomości języka – co podkreślali w rozmowach pracodawcy i rekruterzy.

Bez względu na to, w jaki sposób w ogłoszeniu o pracę określono wymaganą znajomość języka angielskiego – w skali CEFR czy opisowo – trzeba mieć świadomość, że poza specyficznymi i zazwyczaj podkreślanymi w ofertach sytuacjami, chodzi nie tylko o umiejętność pisania, ale i – kto wie czy nie częściej – mówienia na odpowiednim poziomie. Niestety dość często spotykamy się z osobami, które mimo już dość dobrej znajomości języka i swobodnego posługiwania się nim na piśmie, doświadczają blokady, kiedy mają zacząć rozmawiać po angielsku – mówi twórca szkoły językowej Fluentbe.

Źródło: Fluentbe

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kododatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA