Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy należy złożyć list motywacyjny
- Treść listu motywacyjnego
- Jaka powinna być struktura listu motywacyjnego
- Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- Jakie błędy są najczęściej popełniane
Kiedy należy złożyć list motywacyjny
Najczęściej list motywacyjny składa się w razie ubiegania się o zatrudnienie, jako jeden z dokumentów aplikacyjnych. Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do zawodowego życiorysu, znanego jako CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest to wystarczające.
REKLAMA
List motywacyjny spełnia bardzo ważną funkcję - ma przekonać przyszłego pracodawcę, że kandydat najlepiej spełnia wymagania określone w ofercie pracy. Dlatego dobrze napisany list motywacyjny jest kluczem do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Treść listu motywacyjnego
List motywacyjny musi być krótki i konkretny. Powinien zmieścić się na stronie formatu A4. Tworząc ten dokument należy pamiętać o wybraniu czytelnej czcionki. Trzeba też podzielić treść listu na akapity, tak aby w każdym z nich poruszyć jedno zagadnienie.
Tworząc list motywacyjny należy skupić się na prezentacji swoich najlepszych cech, potwierdzeniu gotowości do współpracy i rozwoju. Warto też wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy, dlaczego akurat ta firma i to stanowisko zwróciły uwagę kandydata. Znajomość działalności przyszłego pracodawcy może okazać się mocnym elementem listu. Oprócz doświadczenia, umiejętności oraz dotychczasowych sukcesów na innych stanowiskach, nie należy zapominać też o zainteresowaniach.
Jaka powinna być struktura listu motywacyjnego
List motywacyjny musi być uporządkowany i posiadać odpowiednią strukturę. List powinien składać się z trzech części - wstępu, rozwinięcia i zakończenia:
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- wstęp zawiera informacje dotyczące oferty pracy oraz o tym, jak kandydat dowiedział się o rekrutacji. Najlepiej jest podać pełną nazwę stanowiska wraz z numerem referencyjnym, o ile pracodawca umieścił go w ofercie,
- rozwinięcie to najbardziej obszerna część listu, w której kandydat uzasadnia swoją wartość i celowość jego zatrudnienia. Biorąc pod uwagę kryteria ujęte w ogłoszeniu wskazuje, gdzie zdobył konkretne doświadczenie, podając przy tym wcześniejsze stanowiska, projekty, daty i sukcesy poparte liczbami. Właśnie w tej części listu jest odpowiednie miejsce na opis cech charakteru i osobowości kandydata, które będzie mógł z korzyścią dla przyszłego pracodawcy wykorzystać na nowym stanowisku. Należy je oczywiście odpowiednio uzasadnić wykorzystując wcześniejsze doświadczenia zawodowe,
- zakończenie listu powinno być krótkim podsumowaniem wcześniejszej treści i wyrażeniem swojej gotowości do zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej.
Jakie błędy są najczęściej popełniane
List motywacyjny można uznać za swoistą formę komunikacji marketingowej, w której kandydat sam siebie reklamuje. Aby jednak dokument ten zwrócił uwagę potencjalnego pracodawcy, musi spełniać pewne standardy i nie powinien zawierać błędów. Z tego względu warto zapoznać się z błędami najczęściej popełnianymi przy tworzeniu listu motywacyjnego. Są to:
- kopiowanie listu motywacyjnego z poradników dla poszukujących pracy,
- niedostosowanie listu motywacyjnego do specyfiki konkretnej firmy i stanowiska,
- brak jasno określonego celu,
- mało przejrzysta i nieczytelna forma graficzna,
- wysyłanie tego samego listu do różnych miejsc, kserowanie listu i dopisywanie odręcznie nazwy kolejnej firmy w miejscu adresata,
- zbyt długi list zniechęcający do czytania,
- pomyłki w nazwach, datach, błędy ortograficzne, stylistyczne itp.
- przesadzanie w opisie swoich zalet lub nadmierna skromność,
- brak konkretnych przykładów na poparcie cech i osiągnięć,
- powtarzanie w liście motywacyjnym informacji zawartych w CV,
- brak klauzuli o ochronie danych osobowych,
- brak podpisu.
Pracodawca, analizując treść listu motywacyjnego, z pewnością zwróci uwagę, czy list był profesjonalnie przygotowany. Warto zatem zastosować się do powyższych uwag – stawką może być stanowisko pracy i dalsza kariera!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat